zespół wstrząsu toksycznego

Czy tampon może być zagrożeniem dla Twojego zdrowia i życia? Poznaj zespół wstrząsu toksycznego.

Opublikowane w kategorii

Zespół wstrząsu toksycznego jest niezwykle ostrą i bardzo szybko rozwijającą się chorobą o podłożu bakteryjnym. Atakuje cały organizm i wywołuje niewydolność wielu narządów, co może doprowadzić nawet do śmierci. Szczególnie narażone na zespół wstrząsu toksycznego są kobiety – przekonaj się dlaczego!

Czym jest zespół wstrząsu toksycznego?

TSS to choroba, która wywoływana jest przez gronkowca złocistego lub też przez paciorkowca. Zespół wstrząsu toksycznego może prowadzić do:

 • niedotlenienia licznych narządów,
 • uszkodzenia nerek, wątroby czy płuc,
 • spadku ciśnienia tętniczego krwi,
 • niewydolności różnych narządów,
 • śmierci.

Objawy zespołu toksycznego

Dr. Hansa D. Bhargava na łamach WebMD wymienia wśród początkowych objawów gorączkę, wymioty, a także zawroty głowy. Może dojść także do zatrzymania moczu przez pewien okres czasu. Do tego zdarza się, że chorobie towarzyszą bóle mięśni czy obrzęki. Poznaj szereg innych objawów, na które warto zwrócić uwagę, aby rozpoznać zespół toksyczny:

 • wymioty,
 • ból głowy,
 • biegunka,
 • wysypka na całym ciele,
 • obniżenie ciśnienia tętniczego krwi,
 • zaczerwienienie oczu,
 • nadwrażliwość na światło,
 • dezorientacja,
 • złuszczenie się skóry,
 • zapalenie błon śluzowych, w tym zapalenie gardła, nosa czy też pochwy,
 • problemy z oddychaniem,
 • odczuwanie bólu w różnych miejscach na skórze,
 • niewydolność nerek czy też wątroby.

Obecnie uznaje się, że TSS stanowi spore zagrożenie właśnie dla kobiet – dlaczego?

Przyczyny wstrząsu toksycznego

TSS staje się realnym zagrożeniem dla Twojego zdrowia i życia, a może zostać wywołany nawet przez jedną toksynę gronkowca złocistego. Konieczne jest namnażanie się bakterii w organizmie i wytworzenie przez nie sporej ilości toksyn. Dlatego właśnie trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że samo pojawienie się gronkowca złocistego w organizmie nie oznacza, że natychmiast dojdzie do wstrząsu. Największym zagrożeniem stają się toksyny, które wytwarza.

Istnieje kilka dróg, przez które możesz zachorować na tę chorobę. Z jednej strony na skutek kolonizacji organizmu, ale też często winą jest powstała infekcja gronkowcem złocistym, który z kolei jest odpowiedzialny za wytworzenie toksyny. Istnieje jeszcze jedna bardzo ważna przyczyna występowania TSS – występuje, gdy chory cechuje się niskim poziomem przeciwciał, które są barierą przeciwko niebezpiecznym działaniom toksyny gronkowca.

Zespół wstrząsu toksycznego u kobiet

Z pozoru wydaje się zatem, że na TSS narażone są tak samo kobiety, jak i mężczyźni. Jednak w rzeczywistości bardzo często do wstrząsu toksycznego dochodzi u miesiączkujących pań. W swoim artykule naukowym z 2018 roku Virginia L. Olsen skupia się na zespole wstrząsu toksycznego jako pilnym problemie dla zdrowia kobiet. Dlaczego? Ryzyko zachorowania znacząco zwiększa się przede wszystkim u osób miesiączkujących – szczególnie wtedy, gdy podczas okresu używane są tampony. Trudno znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego wywołuje to wstrząs toksyczny. Być może jest to kwestia tego, że naturalnie w pochwie bardzo często bytują bakterie, które następnie namnażają się przez krew, znajdującą na tamponie.

Kluczowe w zmniejszeniu ryzyka jest na pewno częste zmienianie tamponów, aby nie dopuścić do namnażania się bakterii. Co ciekawe dobrym rozwiązaniem może być też zrezygnowanie z noszenia tamponów w ostatnich dniach miesiączki. Wszystko przez to, że dochodzi w tym czasie do ryzyka otarcia ścian pochwy. Dlaczego akurat wtedy? Głównie spowodowane jest to mniejszą ilością krwi, która wydostaje się z waginy. To z kolei sprawia, że tampon może przykleić się do ścian pochwy, a tym samym spowodować jej otarcie. Miejsce, gdzie powstanie dyskomfort stanie się natychmiast znakomitym siedliskiem bakterii, co może być wyjątkowo niebezpieczne dla Twojego zdrowia i życia.

Kiedy wzrasta ryzyko zespołu toksycznego?

Stosowanie tamponu to nie jedyna przyczyna, która ma realny wpływ na zwiększenie ryzyka zachorowania na TSS. Narażone są także osoby, które w ostatnim czasie przebyły operację ginekologiczną. W grupie ryzyka znajdą się również świeżo upieczone matki, gdyż poród potęguje ryzyko wstrząsu toksycznego.

Na zespół wstrząsu toksycznego narażeni są również mężczyźni. U nich jednak przyczyny są nieco inne, np. do wstrząsu dochodzi na skutek zakażenia pooperacyjnego czy też przez zakażenie skóry wywołane właśnie przez gronkowca.

Leczenie zespołu wstrząsu toksycznego

Zaraz po wystąpieniu objawów TSS koniecznie należy wezwać pogotowie lub udać się do szpitala. Ta choroba stanowi niezwykle realne zagrożenie dla zdrowia i wyróżnia się sporą śmiertelnością. Leczenie rozpoczyna się od oczyszczenia miejsca, gdzie zaczęły namnażać się bakterie, które następnie wytworzyły niebezpieczne toksyny. Dr. Katarzyna Gintowt-Juchniewicz dla portalu Dbam o Zdrowie zwraca także uwagę na to, że w zależności od patogenu wywołującego stan zagrożenia życia, podejmowana jest antybiotykoterapia.

Następnym krokiem stanie się próba wyrównania zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej, ale też kwasowo-zasadowej. Kolejne działania będą związane z tym, jakie objawy wystąpiły oraz do jakich uszkodzeń zdążyło już dojść w organizmie. Kluczowe staje się to, aby pacjent z objawami TSS jak najszybciej trafił do szpitala, gdzie zostanie rozpoznana choroba i będzie można rozpocząć leczenie.

Najnowsze

Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.

Polecane

Choroby immunologiczne

Choroby autoimmunologiczne – epidemia krajów wysokorozwiniętych 

Ponad 80 rodzajów chorób zostało sklasyfikowanych jak choroby autoimmunologiczne.  Najpopularniejsze…

Karo Domańczyk 20 stycznia, 2022
Seks w trójkącie

Seks w trójkącie. Dobry pomysł?

Seks w zestawie 2 + 1 to nasza najczęstsza fantazja…

Anna Augustyn-Protas 16 stycznia, 2022
gadżety erotyczne

Mój przyjaciel pingwinek, czyli 5 erotycznych gadżetów dla początkujących

Seks solo to nie tylko przyjemność czy rozładowanie napięcia –…

Anna Augustyn-Protas 12 stycznia, 2022
problemy ze snem

Dlaczego dobry sen jest tak ważny

Zajmuje ogromną część naszego życia, a jego niedobór może mieć…

Karina Faber (@gazellecare) 10 stycznia, 2022

Zima to czas retinoidów. Poznaj najskuteczniejszy składnik na trądzik i zmarszczki

W ostatnich latach kosmetyki z retinolem oraz jego pochodnymi coraz…

Karina Faber (@gazellecare) 3 stycznia, 2022

Mitochondria czy tarczyca – o współzależności i objawach chorobowych

Hormony tarczycy mają bezpośrednie połączenie z funkcjonowaniem pracy mitochondriów, czyli…

Karo Domańczyk 17 grudnia, 2021

Podniecenie i zahamowanie, czyli jak psychologiczne przeżycia wpływają na nasze reakcje seksualne ?

Wbrew powszechnej opinii, seks nie oznacza jedynie samego stosunku między…

Medbabki (@medbabki) 11 grudnia, 2021

Jak dbać o zdrowie i wygląd piersi

Małe, średnie, duże, jędrne czy wiszące – wszystkie piersi są…

Karina Faber (@gazellecare) 4 grudnia, 2021

Dodaj komentarz

Sprawdź również
Sprawdź również