TSS to choroba, która wywoływana jest przez gronkowca złocistego lub też przez paciorkowca. Zespół wstrząsu toksycznego może prowadzić do:
Dr. Hansa D. Bhargava na łamach WebMD wymienia wśród początkowych objawów gorączkę, wymioty, a także zawroty głowy. Może dojść także do zatrzymania moczu przez pewien okres czasu. Do tego zdarza się, że chorobie towarzyszą bóle mięśni czy obrzęki. Poznaj szereg innych objawów, na które warto zwrócić uwagę, aby rozpoznać zespół toksyczny:
Obecnie uznaje się, że TSS stanowi spore zagrożenie właśnie dla kobiet – dlaczego?
TSS staje się realnym zagrożeniem dla Twojego zdrowia i życia, a może zostać wywołany nawet przez jedną toksynę gronkowca złocistego. Konieczne jest namnażanie się bakterii w organizmie i wytworzenie przez nie sporej ilości toksyn. Dlatego właśnie trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że samo pojawienie się gronkowca złocistego w organizmie nie oznacza, że natychmiast dojdzie do wstrząsu. Największym zagrożeniem stają się toksyny, które wytwarza.
Istnieje kilka dróg, przez które możesz zachorować na tę chorobę. Z jednej strony na skutek kolonizacji organizmu, ale też często winą jest powstała infekcja gronkowcem złocistym, który z kolei jest odpowiedzialny za wytworzenie toksyny. Istnieje jeszcze jedna bardzo ważna przyczyna występowania TSS – występuje, gdy chory cechuje się niskim poziomem przeciwciał, które są barierą przeciwko niebezpiecznym działaniom toksyny gronkowca.
Z pozoru wydaje się zatem, że na TSS narażone są tak samo kobiety, jak i mężczyźni. Jednak w rzeczywistości bardzo często do wstrząsu toksycznego dochodzi u miesiączkujących pań. W swoim artykule naukowym z 2018 roku Virginia L. Olsen skupia się na zespole wstrząsu toksycznego jako pilnym problemie dla zdrowia kobiet. Dlaczego? Ryzyko zachorowania znacząco zwiększa się przede wszystkim u osób miesiączkujących – szczególnie wtedy, gdy podczas okresu używane są tampony. Trudno znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego wywołuje to wstrząs toksyczny. Być może jest to kwestia tego, że naturalnie w pochwie bardzo często bytują bakterie, które następnie namnażają się przez krew, znajdującą na tamponie.
Kluczowe w zmniejszeniu ryzyka jest na pewno częste zmienianie tamponów, aby nie dopuścić do namnażania się bakterii. Co ciekawe dobrym rozwiązaniem może być też zrezygnowanie z noszenia tamponów w ostatnich dniach miesiączki. Wszystko przez to, że dochodzi w tym czasie do ryzyka otarcia ścian pochwy. Dlaczego akurat wtedy? Głównie spowodowane jest to mniejszą ilością krwi, która wydostaje się z waginy. To z kolei sprawia, że tampon może przykleić się do ścian pochwy, a tym samym spowodować jej otarcie. Miejsce, gdzie powstanie dyskomfort stanie się natychmiast znakomitym siedliskiem bakterii, co może być wyjątkowo niebezpieczne dla Twojego zdrowia i życia.
Stosowanie tamponu to nie jedyna przyczyna, która ma realny wpływ na zwiększenie ryzyka zachorowania na TSS. Narażone są także osoby, które w ostatnim czasie przebyły operację ginekologiczną. W grupie ryzyka znajdą się również świeżo upieczone matki, gdyż poród potęguje ryzyko wstrząsu toksycznego.
Na zespół wstrząsu toksycznego narażeni są również mężczyźni. U nich jednak przyczyny są nieco inne, np. do wstrząsu dochodzi na skutek zakażenia pooperacyjnego czy też przez zakażenie skóry wywołane właśnie przez gronkowca.
Zaraz po wystąpieniu objawów TSS koniecznie należy wezwać pogotowie lub udać się do szpitala. Ta choroba stanowi niezwykle realne zagrożenie dla zdrowia i wyróżnia się sporą śmiertelnością. Leczenie rozpoczyna się od oczyszczenia miejsca, gdzie zaczęły namnażać się bakterie, które następnie wytworzyły niebezpieczne toksyny. Dr. Katarzyna Gintowt-Juchniewicz dla portalu Dbam o Zdrowie zwraca także uwagę na to, że w zależności od patogenu wywołującego stan zagrożenia życia, podejmowana jest antybiotykoterapia.
Następnym krokiem stanie się próba wyrównania zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej, ale też kwasowo-zasadowej. Kolejne działania będą związane z tym, jakie objawy wystąpiły oraz do jakich uszkodzeń zdążyło już dojść w organizmie. Kluczowe staje się to, aby pacjent z objawami TSS jak najszybciej trafił do szpitala, gdzie zostanie rozpoznana choroba i będzie można rozpocząć leczenie.