Czy seks w ciąży jest bezpieczny Na co trzeba uważać i czego unikać

Czy seks w ciąży jest bezpieczny? Na co trzeba uważać i czego unikać?

Opublikowane w kategorii

Na temat współżycia w czasie ciąży powstało wiele mitów, przez które pary spodziewające się dziecka bardzo często rezygnują z seksu. Najczęściej przyszli rodzice boją się, że w ten sposób zaszkodzą dziecku. Jak się jednak okazuje seks w ciąży to sprawa całkowicie normalna. Istnieje niewiele przypadków, które należy skonsultować z ginekologiem przed rozpoczęciem współżycia w tym wyjątkowym stanie. W tym artykule postaram się więc rozjaśnić wszystkie kwestie związane z seksem w tym okresie.

Czy można uprawiać seks w ciąży?

To pytanie zadaje sobie każda para, której dziecko niebawem pojawi się na świecie. Swój artykuł zacznę więc od wyjaśnienia tej kwestii. Otóż okazuje się, że seks w ciąży jest nie tylko dozwolony, ale nawet wskazany. Współżycie pozwala bowiem umocnić więź pomiędzy partnerami, działa relaksacyjnie i odstresowująco. Seks w ciąży ma wiele zalet. Partnerzy mogą kochać się zawsze, kiedy tylko mają na to ochotę. Bez konieczności uważania na ewentualne konsekwencje lub czekania na odpowiedni moment i owulację. Nie trzeba także pamiętać o antykoncepcji. Wiele par podkreśla, że w trakcie ciąży odkrywa swoją seksualność na nowo. Wniosek jest więc prosty – jeśli spodziewacie się dziecka, nie musicie powstrzymywać swojego popędu i naturalnych potrzeb. Wystarczy jedynie, że będziecie przestrzegać podstawowych zasad, a nie będziecie musieli martwić się o bezpieczeństwo podczas seksu.

Czy to na pewno bezpieczne?

Zdecydowana większość kobiet może uprawiać seks w ciąży. Istnieje tylko kilka przypadków medycznych, w których seks jest niewskazany. Przeczytasz o tym w dalszej części artykułu. Seks pochwowy w czasie ciąży jest w pełni bezpieczny zarówno dla przyszłej mamy, jak i dziecka. Maluch chroniony jest przez mięsień macicy i wody płodowe, co pozwala wyeliminować wszelkiego rodzaju niebezpieczeństwo. Dziecko jest także chronione przed wszelkiego rodzaju infekcjami, ponieważ w szyjce macicy znajduje się gęsty czop śluzu.

Kochać można się w każdym trymestrze. W pierwszym z nich, do 13 tygodnia ciąży, kobiety mogą mieć większą lub mniejszą ochotę na seks. Wiele zależy od tego, w jaki sposób na organizm kobiety wpłyną hormony. Ich działanie może sprawić, że przyszła mama stanie się bardziej wrażliwa na dotyk, a jej libido wzrośnie. Zmiany hormonalne mogą być jednak przyczyną pojawienia się nudności i wymiotów, co z kolei obniży ochotę na współżycie. W drugim trymestrze, od 14 do 27 tygodnia, można zaobserwować u przyszłych mam największą ochotę na seks. Uciążliwe dolegliwości w tym czasie najczęściej już ustają, a panie czują się pięknie i promiennie. W trzecim trymestrze, od 28 do 40 tygodnia, zainteresowanie seksem jest zwykle najmniejsze. W tym czasie brzuch najczęściej jest już bardzo duży, co znacznie utrudnia znalezienie odpowiedniej, wygodnej pozycji. Panie wówczas zmagają się także z różnymi dolegliwościami, które obniżają ochotę na seks.

Najbezpieczniejsze i zwykle najbardziej komfortowe pozycje podczas stosunku, preferowane przez wielu przyszłych rodziców, to pozycja na jeźdźca, podczas której kobieta znajduje się na górze oraz pozycja na boku, na tzw. łyżeczkę.

Na co trzeba uważać i czego unikać?

Przede wszystkim w trakcie trwania ciąży nie powinno się uprawiać seksu analnego. Nie jest to bezpieczna forma współżycia, ponieważ bakterie z odbytu mogą wówczas zostać przeniesione do pochwy. Podczas seksu oralnego należy natomiast uważać, aby nie wdmuchiwać powietrza do pochwy. W takim wypadku może bowiem dojść do zatoru powietrznego. Choć jest to rzadkie powikłanie, to jednak może być poważnym zagrożeniem dla życia kobiety i dziecka.

Kiedy unikać seksu w ciąży?

Seks w ciąży jest niewskazany w przypadku par, u których występuje ryzyko poronienia lub wystąpienia przedwczesnego porodu. Wówczas należy zachować wstrzemięźliwość. Warto zachować także szczególną ostrożność w przypadku ciąży mnogiej. Jeżeli podczas orgazmu lub zaraz po wystąpią skurcze lub plamienie wzbudzające niepokój, warto te objawy skonsultować z lekarzem ginekologiem.

Dołącz do naszej prywatnej grupy na Facebooku My V & Me!

Najnowsze

Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.

Polecane

Jak zminimalizować podrażnienie podczas depilacji maszynką?

Depilacja miejsc intymnych maszynką do golenia to najtańsza i najszybsza,…

Karina Faber (@gazellecare) 12 listopada, 2021

Nie mam ochoty na seks, czyli co ciało chce przez to powiedzieć

Są osoby, które ochoty na seks nie mają nigdy – i…

Anna Augustyn-Protas 7 listopada, 2021

Palacze mogą mieć gorszy seks – oto dowody!

O tym, że palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia, nikogo…

Iwona Kwiecień 3 listopada, 2021

Dlaczego warto spać bez majtek i jaką bieliznę wybierać na co dzień

Przywykliśmy do myślenia, że atrybutem zadbanej kobiety jest koronkowa bielizna….

Karina Faber (@gazellecare) 1 listopada, 2021
kobiece libido

Czy suplementy diety mogą zwiększyć kobiece libido?

Gwyneth Paltrow większość osób kojarzy dzięki rolom w takich hitach…

Iwona Kwiecień 31 października, 2021
Moja wagina

Czy lubisz swoją V i dlaczego warto się z nią zaprzyjaźnić?

Kobiety zdecydowanie częściej zgłaszają zastrzeżenia co do swojego wyglądu niż…

Anna Golan 11 października, 2021
kobiecy orgazm

Od czego zależy kobiecy orgazm, czyli chodź ze mną do ogrodu

Szacuje się, że tylko co ósma z nas szczytuje regularnie….

Anna Augustyn-Protas 4 października, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również