Czego nauczyła nas pandemia koronawirusa w 2020 r.?
Lifestyle

Czego nauczyła nas pandemia koronawirusa w 2020 r.?

Choć w XXI wieku miały już miejsce kryzysy gospodarcze czy ekonomiczne, to jednak 2020 rok przyniósł zupełnie nowe wyzwanie, z którym musiało poradzić sobie większość państw z całego świata. Czas ten okazał się trudny – szczególnie pod względem psychicznym. Stałe zagrożenie, a nawet obawa o życie i zdrowie najbliższych to spore obciążenie, niosące też za sobą wartościowe lekcje. Sprawdź, czego nauczyła nas pandemia koronawirusa w 2020 r.!

Anna Markowska Anna Markowska · 22 grudnia 2020

5 rzeczy, których nauczyła pandemia koronawirusa

Bliskość to dar

Od marca 2020 roku kontakty nawet z bliskimi krewnymi są bardzo trudne, a uściski czy też po prostu okazywanie miłości jest wręcz niemożliwe. Po prostu nie chciałaś narażać swoich bliskich – szczególnie jeżeli to są starsze osoby. Dlatego dystans społeczny stał się synonimem odpowiedzialności. Choć niektórzy lekceważą to i dalej zagrażają innym, to jednak większa część globalnej społeczności zastosowała się do nowych zasad. W konsekwencji okazało się, jak duże obciążenie dla psychiki ma brak bliskości. Nagle zdałaś sobie sprawę, iż w tym szalejącym świecie marzysz o nawet krótkim uścisku dłoni, a przytulenie kogoś sprawiłoby Ci ogromną radość. Tym bardziej że pandemia koronawirusa doprowadziła do tragedii wielu osób, ale jest szansa, że duża część nauczy się też, co tak naprawdę jest ważne – nie pieniądze czy kariera, tylko inni ludzie.

Życie i zdrowie jest bardzo kruche

Do początku 2020 roku świat rozwijał się w bardzo dynamicznym tempie. Sprawiało to, że mogłaś wręcz czuć się niezwyciężona. Jednak kolejne miesiące coraz wyraźniej pokazywały, jak błędne to było myślenie. Po prostu, jeżeli zastanawiasz się, czego nauczyła pandemia koronawirusa, to koniecznie weź pod uwagę większe poszanowanie dla zdrowia. W końcu wcześniej nie musiałaś zastanawiać się nad tym, czy przyjmie Cię lekarz. Jeżeli zależało Ci na czasie, to po prostu korzystałaś z prywatnego ubezpieczenia. Teraz nagle okazało się, że pieniądze niekoniecznie zapewnią Ci zdrowie lub przedłużą życie najbliższym. Pandemia z 2020 roku uwydatniła również, jak jedna – nawet pozornie nieznacząca – decyzja może na zawsze zmienić Twój los. Wystarczyło źle umyć ręce, ściągnąć maseczkę i po prostu nie zachować dystansu społecznego, a konsekwencje mogły doprowadzić nawet do śmierci. To naprawdę brutalna lekcja, ale pokazała Ci, że nikt nie jest niezwyciężony.

Warto mieć poduszkę finansową

Z pewnością dla licznych przedsiębiorców 2020 rok okazał się tragiczny – wiele firm zakończyło działalność bądź musiało drastycznie zredukować liczbę pracowników. Szczególnie kryzys dotknął te osoby, które zainwestowało pieniądze w złym momencie lub nie zadbały o poduszkę finansową. W takich sytuacjach przetrwanie było naprawdę trudne. Jednak tak naprawdę nie dotyczy to jedynie firm, ale też każdego obywatela, co widać w stale zwiększającym się bezrobociu. Dlatego 2020 rok skutecznie nauczył tego, jak ważne są oszczędności. W końcu nigdy nie wiesz, kiedy nastąpi kryzys bądź niespodziewana sytuacja sprawi, że stracisz swoje dochody. Właśnie z tego powodu pandemia koronawirusa z pewnością przyczyni się do skuteczniejszego oszczędzania, a przede wszystkim do obiektywnej oceny dotychczasowych wydatków.

Praca w domu bywa trudna, a zarazem możliwa

Rok 2020 to prawdziwy przełom dla wielu pracowników, firm i uczniów. Nagle okazało się, że wiele obowiązków musisz wykonać w domu. Do tej pory w Polsce praca zdalna była traktowana z dużą rezerwą, a nawet z lekceważeniem. Czas pandemii skutecznie zmienił ogólną opinię na ten temat. Dzięki temu dla wielu pracodawców otwierają się zupełnie nowe horyzonty. Z pewnością niektóre firmy już na stałe skorzystają z tej opcji. Jednak praca lub nauka zdalna nauczyły Cię też samozaparcia, cierpliwości i jeszcze większego skupienia. Na pewno wiele osób – szczególnie tych, mieszkających z dziećmi, miała trudność z wykonywaniem codziennych obowiązków. Jednak ostatecznie może się okazać, że Polacy nareszcie pokonali pewne bariery, co wpłynie pozytywnie na wiele branży.

Nowoczesne technologie dają namiastkę bliskości

Jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa mogłaś z chęcią korzystać z wielu nowoczesnych sprzętów typu kamerka internetowa. Jednak to właśnie 2020 rok pokazał, jak ważną rolę one odgrywają w obecnych czasach. W końcu otwarte granice, a przede wszystkim globalizacja, sprawiły, że wiele rodzin jest rozsiana po całym świecie. Wcześniej regularne loty na spotkania nie stanowiły żadnego problemu, ale w czasach pandemii swobodne przemieszczanie się jest właściwie niemożliwe. Dlatego to właśnie komputery, Internet, smartfony oraz kamerki pozwoliły utrzymywać stały kontakt z bliskimi – nawet z tymi, mieszkającymi w tym samym kraju czy mieście. Gdyby nie to, nie miałabyś możliwości sprawdzić, jak czują się krewni, przyjaciele bądź rodzina. Szczególnie starsze osoby z chęcią zaczęły sięgać po takie rozwiązania, żeby tylko utrzymać bliskość i kontakt. Po prostu pandemia z 2020 roku pokazała, jak dużym przywilejem jest korzystanie z nowoczesnych rozwiązań – bez nich wiele sytuacji stałoby się jeszcze trudniejszych.

Lifestyle

Najnowsze