Choroby, które dotyczą głównie kobiet

Choroby, które dotyczą głównie kobiet

Opublikowane w kategorii

Dbamy o wszystko- praca, dom, nasi bliscy. Pamiętamy o wizycie u lekarza naszych dzieci, wiemy nawet, kiedy teściowa ma urodziny. Często w ferworze tego wszystkiego zapominamy o jednej najważniejszej sprawie – o sobie. Mimo, że wydajemy się być ze stali, nie jesteśmy niezniszczalne. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne. Chorób, które dotykają kobiety, jest całkiem sporo. I łatwo je w początkowym stadium przeoczyć. Jakie są choroby, które dotyczą głównie kobiet?

Dlaczego te a nie inne choroby?

Naukowcy od lat się spierają, czy pewne choroby są nierozerwalnie związane z konkretną płcią. Badania, ale i zdrowy rozsądek, jasno wskazują, że ze względu na budowę oraz rewolucje hormonalne, jakie zachodzą w naszym ciele, są choroby, na które kobiety zapadają częściej. Część z nich ma podłoże genetyczne. Czasem wynika to z zaburzonej równowagi hormonalnej. Na co więc powinnyśmy zwracać większą uwagę? Jakie są choroby, które dotyczą głównie kobiet?

Osteoporoza

To nie jest choroba tylko osób w dojrzałym wieku. Pierwsze objawy tej choroby mogą pokazać swoje symptomy już po 30 roku życia. Co więcej, na początku jest ona właściwie niezauważalna. Zwraca się uwagę na ten problem w momencie, gdy pojawia się pierwsze złamanie. Czasem, może to być mały mikrouraz, którego specjalnie nie odczujemy. Jednak postępująca choroba sieje spustoszenie w organizmie, pozbawiając szkielet siły do podtrzymania całego ciała.

Jak się przed nią bronić? Zadbaj o zdrowe produkty na talerzu. Zrezygnuj z mocno przetworzonych produktów. Skup się na wapniu w swoim codziennym jadłospisie. Nie unikaj nabiału, kapusty włoskiej, natki pietruszki, migdałów i maku. Suszone figi i morele również mile widziane. Pamiętaj, że ta choroba nie rozwija się szybko, ale jest diabelnie konsekwentna w działaniu. W okresie menopauzy i po jej zakończeniu, coroczne badania gęstości kości są absolutnym „must have”.

Tarczyca i Hashimoto

Ostatnie badania pokazują, że problem z tarczycą ma nawet 20 % Polaków. A w grupie chorujących na Hashimoto 5 na 6 leczących się stanowią kobiety. Tarczyca jest małym narządem, który ma ogromne zadanie w funkcjonowaniu organizmu. A u kobiet, ze względu na zmiany hormonalne, odgrywa kluczowe znaczenie.

W grupie ryzyka z pewnością są te kobiety, których mamy albo babcie miały problemy z tarczycą. Ta choroba jest często przekazywana genetycznie. Dodatkowo, gdy zaobserwujesz nagłe tycie lub chudnięcie, a do tego ospałość, kołatanie serca lub uderzenia gorąca, może to oznaczać, że tarczyca daje o sobie znać. Nie lekceważ tych objawów. Dzisiejsza medycyna potrafi sobie poradzić z niejedną kobiecą słabością, pod warunkiem, że jest dobrze zdiagnozowana. Dlatego też, warto regularnie sprawdzać poziom TSH, FT3 i FT4.

Rak piersi i szyjki macicy

Powyższe schorzenia zajmują pierwsze miejsce, jeżeli mowa o chorobach nowotworowych wśród kobiet. Są one drugą najczęstszą przyczyną kobiecych zgonów. Co roku wykrywa się ponad 18 tysięcy przypadków, z czego 6 tysięcy umiera. Mam nadzieję, że te liczby do ciebie przemawiają i sprawią, że zadbasz o regularne wizyty u ginekologa. ( Przeczytaj artykuł o planowaniu wizyty u ginekologa). Niech przekona cię jeszcze jedna sprawa – wiele z tych kobiet udałoby się uratować, gdyby nowotwór wykryto we wczesnej fazie.

Badanie w tym kierunku wykonane zostanie przy zwykłej wizycie ginekologicznej, dzięki cytologii. Dlatego taki istotne jest, by badać się raz w roku. Dodam od razu, że jest zupełnie bezbolesne. Lekarze wskazują na fakt, że rak szyjki macicy można wyleczyć w 99,9%, pod warunkiem, że został wykryty w fazie przedinwazyjnej. Nie bagatelizuj więc regularnych badań swoich stref intymnych.

Proponuję wprowadzić nową tradycję – zamiast bukietu kwiatów z okazji Dnia Kobiet – badania kontrolne. Stwierdzisz zapewne, że kwiaty czy czekoladki są o wiele lepszym pomysłem. Jednak świadomość tego, że jesteś zdrowa, jest o wiele lepsza. To twój spokój. Nie kupisz go za żadne pieniądze. Regularne badania powodują, że nawet w przypadku wykrycia nieprawidłowości, masz ogromną szansę na całkowite wyleczenie. Profilaktyka to podstawa. Nie bój się jej w żadnym wypadku!

Dołącz do społeczności My V & Me!

Najnowsze

Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.

Polecane

Jak zminimalizować podrażnienie podczas depilacji maszynką?

Depilacja miejsc intymnych maszynką do golenia to najtańsza i najszybsza,…

Karina Faber (@gazellecare) 12 listopada, 2021

Nie mam ochoty na seks, czyli co ciało chce przez to powiedzieć

Są osoby, które ochoty na seks nie mają nigdy – i…

Anna Augustyn-Protas 7 listopada, 2021

Palacze mogą mieć gorszy seks – oto dowody!

O tym, że palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia, nikogo…

Iwona Kwiecień 3 listopada, 2021

Dlaczego warto spać bez majtek i jaką bieliznę wybierać na co dzień

Przywykliśmy do myślenia, że atrybutem zadbanej kobiety jest koronkowa bielizna….

Karina Faber (@gazellecare) 1 listopada, 2021
kobiece libido

Czy suplementy diety mogą zwiększyć kobiece libido?

Gwyneth Paltrow większość osób kojarzy dzięki rolom w takich hitach…

Iwona Kwiecień 31 października, 2021
Moja wagina

Czy lubisz swoją V i dlaczego warto się z nią zaprzyjaźnić?

Kobiety zdecydowanie częściej zgłaszają zastrzeżenia co do swojego wyglądu niż…

Anna Golan 11 października, 2021
kobiecy orgazm

Od czego zależy kobiecy orgazm, czyli chodź ze mną do ogrodu

Szacuje się, że tylko co ósma z nas szczytuje regularnie….

Anna Augustyn-Protas 4 października, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również