Odczuwam ból podczas stosunku
MySex

Odczuwam ból podczas stosunku

Podczas seksu czy próby stosunku odczuwasz ból? A może towarzyszy temu też uczucie szczypania, napięcia czy skurcze? Uciążliwa dolegliwość dotyka kobiet w różnym wieku i jest często zgłaszaną przypadłością w gabinetach ginekologicznych. Seks nie powinien jednak boleć, dlatego poznaj 6 przyczyn, które odbierają Ci erotyczną satysfakcję i pozbądź się ich.

Kamila Mańkowska Kamila Mańkowska · 5 lutego 2021

To, że odczuwasz ból podczas zbliżenia, może wynikać z infekcji dróg intymnych oraz różnych chorób, ale także z konieczności rozbudowania gry wstępnej. Poniżej znajdziesz najczęściej wymieniane przyczyny bolesnych stosunków.

6 przyczyn odczuwania bólu podczas stosunku

Potrzeba dłuższej gry wstępnej

Większość kobiet potrzebuje gry wstępnej, aby wywołać u siebie odpowiednie podniecenie, które pozwoli w pełni odczuwać przyjemność w trakcie stosunku. Oczywiście u każdej z pań wygląda to trochę inaczej, dlatego bardzo ważne jest znalezienie indywidualnego sposobu, który trafi do Ciebie najlepiej. Dlaczego koniecznie musisz o to zadbać? Głównie przez to, że podniecony i pobudzony organizm sprawia, że krew płynie szybciej do narządów płciowych. Z kolei pochwa produkuje wydzielinę, która zwiększa odczucie komfortu podczas zbliżenia. Jeśli do tego nie dojdzie lub wilgotność w waginie będzie zbyt mała, to stosunek nie będzie powodował przyjemności, a nawet sprawi ból. Zatem znajdź swój własny sposób na wzniecenie w sobie podniecenia. Zaproponuj masaż erotyczny lub wspólną kąpiel. Dobrym sposobem może być także wspólny seans filmu erotycznego. Porozmawiaj szczerze z partnerem o swoich potrzebach, aby seks sprawiał ci jak najwięcej przyjemności.

Stres

Życie w ciągłym stresie odbiera radość życia i jest przyczyną znaczącej większości chorób. Nic w tym dziwnego, że negatywnie wpływa także na współżycie seksualne. Głowa pełna problemów i życie w ciągłym napięciu sprawiają, że trudniej o odpowiedni poziom podniecenia. Jak powiedziała dr n. med. Katarzyna Skórzewska dla portalu Hello Zdrowie: „Stres oraz problemy emocjonalne przekładają się u kobiet na libido (pogarsza się oczywiście) oraz możliwość przeżywania orgazmu”. Istnieje jednak wiele sposobów na walkę ze stresem, które można wykorzystać. Aktywność fizyczna, utrzymywanie odpowiedniej diety czy techniki relaksacyjne takie jak joga lub medytacja mogą znacząco pomóc w zmniejszeniu negatywnego wpływu stresu na nasze życie, a co za tym idzie – polepszyć nasze życie seksualne i zredukować ból podczas stosunku.

Infekcja intymna

Częstym objawem infekcji intymnej jest odczuwanie bólu podczas stosunku. Istnieje wiele różnych rodzajów takich infekcji – Portal Zdrowie wymienia schorzenia grzybicze oraz bakteryjne. W przypadku infekcji bakteryjnej niejednokrotnie dochodzi do powstania groźnych chorób, takich jak np. kiła, rzeżączka, a nawet chlamydioza. Każda z nich może być przenoszona drogą płciową, dlatego należy poinformować partnera o tym, gdy zostanie zdiagnozowana u Ciebie.

Istnieje wiele leków bez recepty na infekcje strefy intymnej, ale jeśli ból, swędzenie czy pieczenie nie mijają po ok. 3 dniach, to koniecznie należy udać się do ginekologa.

Endometrioza

Endometrioza to choroba, która objawia się bólami kręgosłupa, brzucha oraz bardzo obfitym krwawieniem podczas miesiączki. Dr n. med. Joanna Jacko na łamach Medicover zwraca także uwagę na to, że częstym objawem endometriozy jest ból pochwy. Z drugiej strony endometrioza wymaga przyjmowania leków, które pozwolą pozbyć się przyczyn choroby, a te z kolei powodują suchość waginy, co wywołuje ból podczas stosunku i tym samym znacznie zmniejsza odczuwanie przyjemności,

Zespół jelita drażliwego

Infekcja przewodu pokarmowego bardzo często powoduje problemy z odczuwaniem satysfakcji w trakcie seksu. Wszystko przez to, że wśród objawów wyróżnia się m.in. biegunkę, a także zaparcia, przez które twardy kał wypełnia odbytnicę. W przypadku zespołu jelita drażliwego problemem są również bolesne stosunki. Warto jednak zgłosić to specjaliście, gdyż czasem to jeden z objawów wskazujących na nowotwór jelita grubego.

Pochwica

Zdarza się też, że ból podczas stosunku związany jest z pochwicą. Wynika ona z pojawianiu się skurczu mięśni w miejscu wejścia do pochwy. To bardzo bolesna dolegliwość, gdyż już samo wprowadzanie członka do waginy wywołuje niezwykle silny ból.

Portal Zdrowie wymienia parę powodów takiego zjawiska. Niejednokrotnie źródłem pochwicy jest tak naprawdę lęk seksualny. Oznacza to, że konieczne staje się udanie do terapeuty czy seksuologa. Psychika kobiety z różnych powodów wywołuje reakcję obroną i nie dopuszcza do odbycia stosunku. Może być to spowodowane lękiem przed ciążą lub bólem, problemem w relacjach partnerskich bądź nerwicą.

Jeszcze więcej przyczyn dyskomfortu podczas stosunku

Najlepszym rozwiązaniem, aby rozpoznać, co tak naprawdę jest przyczyną tego, że czujesz ból w intymnej sytuacji, jest udanie się do ginekologa. Po wykonanych badaniach będzie on w stanie stwierdzić czy spowodowane jest to stanem zapalnym, a może infekcją grzybiczą.

Warto też na moment odłożyć nowe mydła czy dezodoranty intymne, gdyż być może to właśnie one wywołują u Ciebie reakcję alergiczną.

Poza tym czasem zdarza się, że problem tkwi nie w Twoim ciele, a w psychice. Być może w tym momencie nie odczuwasz potrzeby do współżycia, a to z kolei powoduje dyskomfort. Często dochodzi także do takiej sytuacji po porodzie, dlatego warto po prostu przeczekać kilka tygodni, aż wróci Ci zainteresowanie seksem. Jeśli taki stan rzeczy będzie trwał przez dłuższy okres czasu, to być może najlepszym rozwiązaniem stanie się skorzystanie z pomocy seksuologa. Podczas takich spotkań najwięcej korzyści osiągnięcie, kiedy pójdziesz ze swoim partnerem.

Nie bagatelizuj bólu podczas stosunku. Seks ma być przyjemnością dla obu stron, dlatego zadbaj o siebie i znajdź przyczynę, przez którą odczuwasz dyskomfort, a następnie spróbuj się jej jak najszybciej pozbyć.

MySex

Najnowsze