Baby blues, czyli depresja poporodowa

Baby blues, czyli depresja poporodowa

Opublikowane w kategorii

Baby blues to zły stan emocjonalny, który dotyka niemal 80% kobiet po porodzie. Spowodowany jest narodzinami dziecka, jednak ustępuje samoczynnie po paru tygodniach. Warto jednak obserwować swoje emocje i nastroje, ponieważ mogą one być one objawami depresji poporodowej, która jest już poważniejszym stanem. Skąd bierze się baby blues, jak się objawia i jak sobie z nim radzić?

Czym jest Baby Blues?

Społeczeństwo wywiera niezwykle silną presję na kobiety, propagując ideał dobrej matki zawsze kochającej swoje dzieci, dla której ich posiadanie to najważniejszy cel w życiu i największe szczęście. Dodatkowo media bombardują nas obrazem zadowolonych i szczupłych matek ukazywanych w reklamach. Dlatego też kobiety często boją się przyznać, że wiele z nich czuje się źle po porodzie. Baby blues to określenie obniżonego nastroju i poczucia smutku po porodzie. Taki stan emocjonalny związany jest z narodzinami dziecka oraz z nadmiarem obowiązków z tym związanych. Najczęściej pojawia się  od 3 do 10 dnia po porodzie i ustępuje w ciągu kilku tygodni.

Przyczyny

Przyczyny tego obniżonego nastroju nie są do końca znane Może mieć to związek z poziomem niektórych hormonów, głównie wzrostu oksytocyny i prolaktyny oraz gwałtownego spadku kortykotropiny i progesteronu, które w  trakcie ciąży wzrastają aż dziesięciokrotnie, a także obniżeniem poziomu kortyzolu. Dodatkowo kobieta może odczuwać silny stres związany z nową sytuacją i nadmiarem obowiązków czy zmęczeniem po nieprzespanych nocach. Z kolei te, które zostały mamą po raz pierwszy, mogą odczuwać lęk przed tym, że nie poradzą sobie w nowej roli. Zły nastrój to także wynik laktacji związanej z karmieniem oraz dolegliwościami po porodzie.

Baby blues – jakie są jego obawy?

Baby blues sam w sobie nie jest miłym uczuciem, ale na szczęście jego symptomy mijają szybko i samoistnie już parę tygodni po porodzie. Dosięga od 40 do 80% kobiet, a do jego objawów należą:

  • znaczny spadek nastroju;
  • nadmierna płaczliwość;
  • przygnębienie;
  • smutek;
  • chwiejność emocjonalna;
  • słabsza koncentracją i uwaga;
  • stres i napięcie emocjonalne;
  • poczucie winy;
  • nieuzasadniony lęk.
Baby blues – jak  łagodzić objawy?

Baby blues może przejawiać się wieloma objawami o różnym natężeniu. Ważne jednak, aby zdawać sobie sprawę, że to często występujące zjawisko i nie jest niczym złym. Mimo iż z reguły mija samoczynnie po upływie kilku tygodni dobrze, jeśli zadbasz o swoje lepsze samopoczucie. Przede wszystkim dużo rozmawiaj z partnerem. Powiedz mu, z czym się borykasz, czego się boisz i pozwól na to, aby wspierał cię w tym czasie. Rozmawiaj także z rodziną i bliskimi przyjaciółkami, które być może same przez to przechodziły. Ich rady mogą okazać się niezwykle cenne.

Zadbaj także o swoje zdrowie fizyczne. Każdą wolną chwilę, kiedy twoje dziecko śpi, wykorzystuj na odpoczynek i sen. Opieka nad niemowlęciem jest niezwykle wymagająca, wiąże się z nieprzespanymi nocami i zaburzeniami snu. Dodatkowo poprawiaj sobie humor drobnymi przyjemnościami, które nie będą cię męczyły, a zrelaksują cię i pozwolą oderwać uwagę od natarczywych, nieprzyjemnych myśli. Nie przemęczaj się również obowiązkami domowymi. Jeśli nie posprzątasz domu czy nie zrobisz zakupów, świat się nie zawali, a wszystkie pilne rzeczy może za ciebie wykonać twój partner.

Unikaj miejsc w sieci, które sprawiają, że czujesz się źle

Jeśli przechodzisz baby blues, zdecydowanie unikaj przeglądania mediów społecznościowych. Pamiętaj, że kreują one fałszywy wizerunek osób, które udostępniają swoje profile i zdjęcia pełne zadowolonych mam, które dodatkowo prezentują swoją szczupłą sylwetkę już kilka dni po porodzie. Taka idealizacja może jedynie wywołać u ciebie jeszcze gorszy nastrój, dlatego najlepiej, jeśli zrobisz sobie przerwę od social media na jakiś czas.

Pamiętaj również, że jeśli twój zły nastrój trwa dłużej niż kilka tygodni lub powyżej 6 miesięcy od urodzenia dziecka może to być oznaką depresji poporodowej. Jeśli zauważysz, że twoja więź z dzieckiem jest raczej słaba, brakuje ci energii do codziennego funkcjonowania, przez co zaniedbujesz siebie i proste czynności domowe, a nawet pojawiają się u ciebie myśl o skrzywdzeniu dziecka, powinnaś niezwłocznie skontaktować się z psychologiem. W przypadku nieleczonej depresji poporodowej twoje działania mogą być niebezpieczne dla ciebie i dziecka.

 

Chcesz porozmawiać? Dołącz do nas!

Polecane

Kabazza - Singapurski pocałunek Na czym polega

Kabazza – Singapurski pocałunek Na czym polega?

Nazwa „Singapurski pocałunek” może być nieco myląca, bowiem technika Kabazza…

Anna Markowska 24 sierpnia, 2021
Wagina, pochwa, srom - dlaczego wciąż są tematem tabu

Wagina, pochwa, srom – dlaczego wciąż są tematem tabu?

Są takie słowa w języku polskim, które nie do końca…

Sylwia Nadomska 17 sierpnia, 2021
Edging

Edging – sposób na przedłużanie przyjemności seksualnej

Zapewne czytałaś chociaż raz w życiu romans erotyczny. Taki, gdzie…

Julia Ignat 4 sierpnia, 2021
Wagina - czego o niej nie wiesz, a powinnaś

Wagina – czego o niej nie wiesz, a powinnaś

Kobiece ciało jest niesamowite. Ma niezwykłą siłę i moc, by…

Martyna Janusik 17 lipca, 2021
Łechtaczka

Jej wysokość łechtaczka!

Czy wiesz, jakie jest jedno z najpopularniejszych zadań, jakie radzi…

Justyna Kos 11 lipca, 2021

Niebezpieczne gadżety erotyczne. Na co zwrócić uwagę?

Gadżety erotyczne to ciekawy sposób na ożywienie seksu po wielu…

Martyna Janusik 7 lipca, 2021

Gdzie na wakacje w Polsce?

Czy warto spędzić wczasy w Polsce? Oczywiście, że tak. Mamy…

Kamila Mańkowska 24 czerwca, 2021
seks po ciąży

Seks po ciąży – jak wygląda?

Częstym warunkiem, jaki muszą spełnić przyszli tatusiowie by być obecnymi…

Justyna Kos 18 czerwca, 2021

Dodaj komentarz

Sprawdź również
Sprawdź również