Naucz się odpuszczać

Zmęczenie i spadek sił — naucz się odpuszczać

Opublikowane w kategorii

Współczesna kobieta musi być silna — niejednokrotnie walczy zarówno na polu zawodowym, jak i rodzinnym. Jednocześnie jest matką, żoną, panią domu oraz ambitną pracownicą czy szefową, która pragnie sukcesu i realizacji własnych celów. Na każdym polu wymagana jest doskonałość, za którą trzeba płacić wysoką cenę. Jaką? Ciągłe zmęczenie, stres i w konsekwencji zwiększające się ryzyko zawału. Koniec z tym! Przekonaj się, że czasem każda wojowniczka musi nauczyć się odpuszczać.

Naucz się odczytywać sygnały, jakie daje Twój organizm

Musisz być w dziesięciu miejscach na raz, a do tego myśleć w tym czasie o 10 kolejnych sprawach. Ciągły szybki pęd życia, wyzwania, stres, wyczerpanie fizyczne, to droga donikąd. No może nie do końca, gdyż prowadzi ona prosto do skrajnego przemęczenia, a ono z kolej znakomicie dogaduje się z chorobami serca, układu krążenia czy z zaburzeniami psychicznymi. Zamiast zbliżyć się do tak upragnionego ideału i kontroli nad każdym aspektem swojego życia, doprowadzasz się do poważnych problemów zdrowotnych. Zgadnij, jakie cele wtedy uda Ci się zrealizować? Co najwyższej dostanie się w stosunkowo szybkim czasie do specjalisty czy uzyskanie nieplanowanego urlopu na pobyt w szpitalu.

Skrajne zmęczenie to bolączka nie tylko współczesnych kobiet, ale to one w szczególności wstydzą się przyznawać, że borykają się z objawami tego stanu.

Nie popełniaj tego błędu i już teraz nauczyć się rozpoznawać, kiedy jesteś po prostu zmęczona, a kiedy doskwiera Ci skrajne przemęczenie. Być może Twój organizm daje istotne i często ostatnie sygnały, że czas zwolnić. I to jak najszybciej!

Pierwszym objawem jest zazwyczaj ciągłe uczucie zmęczenia, senności, jednak kiedy przychodzi pora snu, pojawia się blokada. Zaburzenia snu to prawdziwa bolączka, gdyż organizm nie tylko nie ma czasu na regenerację, ale też ciało staje się bardziej osłabione oraz sprawia, że czujesz się drażliwa i poddenerwowana. Znacznie bardziej odczuwasz wtedy też bóle, a w przypadku skrajnego przemęczenia pojawia się ich całkiem sporo — od bólu głowy, po mięśnie czy stawy. Często można porównać je nawet do tych, występujących w trakcie grypy. Niekiedy nawet pojawia się gorączka czy też ogólne osłabienie. Nie najlepiej mają się również funkcje poznawcze — często problemem staje się nawet częściowa utrata pamięci czy wyraźne obniżenie koncentracji. Pogorszeniu ulegają też różne aspekty związane z wyglądem wizualnym — koloryt i jakość skóry, wypadanie włosów czy łamliwość paznokci.

Wszystko to jednak jedynie sygnały ostrzegawcze. Jeśli nie zaczniesz działać, kiedy się pojawią, to możesz doprowadzić do:

  • problemów z sercem i układem krążenia,
  • zaburzeń psychicznych — w konsekwencji grozi Ci nerwica, stany lękowe czy depresja,
  • nadpobudliwości,
  • agresji i drażliwości,
  • problemów z układem pokarmowym,
  • anemii — spowodowanej złą dietą,
  • nadciśnienia tętniczego krwi,
  • nadwagi — niewłaściwej diety oraz obniżonego metabolizmu,
  • obniżenia odporności — w wyniku, którego często pojawiają się infekcje.

Zwolnij! Tylko jak?

Największym problemem większości kobiet jest to, że odpuszczanie utożsamiają automatycznie z poddaniem się, a co za tym idzie z przegraną. To błąd! Nikt nie jest idealny, dlatego nie ma sensu próbować dowodzić, że tak nie jest.

Jak zatem nie poddawać się, a przy tym jednak odpuścić?

Na początku zwolnij — zastanów się nad swoim życiem, zaplanuj swój czas, aby zmniejszyć intensywność działań, a przy tym nie zapomnij dodać także czas dla siebie. W końcu nie zostałaś stworzona do tego, aby spełniać jedynie oczekiwania innych. W tym całym szaleństwie niezbędne staje się raz na jakiś czas powiedzenie sobie STOP. Nie odkładaj tego na jutro, bo może nigdy nie nadejść. Przekonaj się, że zaledwie kilka kroków sprawia, że poczujesz się wypoczęta, zdrowsza, ale też na nowo szczęśliwa.

Znajdź czas dla siebie

Nie możesz żyć tylko pracą i oczekiwaniami rodziny. Pomimo tego, że wszystkie te aspekty są dla Ciebie ważne, to jednak musisz zdawać sobie sprawę z tego, że takie poświęcenie ma wysoką cenę. Skoro teraz wreszcie myślisz, aby zwolnić, musisz zacząć od tego, aby codziennie lub przynajmniej co kilka dni mieć odrobinę czasu dla siebie. Na realizację hobby, spacer po lesie, uprawianie sportu czy drzemkę lub na ulubiony serial. To ma być moment na oderwanie się i wzięcia głębokiego oddechu. Albo nawet dwóch.

Lepiej zorganizuj swój czas

Być może problem tkwi w złej organizacji. Chcesz wszystko zbyt szybko i zbyt dokładnie. Musisz zdać sobie sprawę z tego, że nie wszystko da się kontrolować i czasem lepiej robić coś dłużej niż kosztem swojego zdrowia. Weź kalendarz i przeorganizuj swój tydzień. Postaraj się chodzić wcześniej spać i ewentualnie wstawać 30 minut wcześniej, aby już od rana nie biegać jak oszalała.

Nie próbuj być perfekcyjna — bądź sobą

I na końcu — zaakceptuj siebie, swoje słabości i przestań udawać, że jesteś idealna, kiedy nikt taki nie jest. Nie walcz z wiatrakami, a zamiast tego odzyskaj siebie w tej całej gonitwie za nieosiągalną perfekcją.

Źródło: https://www.forbes.pl/life/przepracowanie-jakie-moga-byc-skutki-przepracowania/ggpncww

Najnowsze

Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.

Polecane

Jak zminimalizować podrażnienie podczas depilacji maszynką?

Depilacja miejsc intymnych maszynką do golenia to najtańsza i najszybsza,…

Karina Faber (@gazellecare) 12 listopada, 2021

Nie mam ochoty na seks, czyli co ciało chce przez to powiedzieć

Są osoby, które ochoty na seks nie mają nigdy – i…

Anna Augustyn-Protas 7 listopada, 2021

Palacze mogą mieć gorszy seks – oto dowody!

O tym, że palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia, nikogo…

Iwona Kwiecień 3 listopada, 2021

Dlaczego warto spać bez majtek i jaką bieliznę wybierać na co dzień

Przywykliśmy do myślenia, że atrybutem zadbanej kobiety jest koronkowa bielizna….

Karina Faber (@gazellecare) 1 listopada, 2021
kobiece libido

Czy suplementy diety mogą zwiększyć kobiece libido?

Gwyneth Paltrow większość osób kojarzy dzięki rolom w takich hitach…

Iwona Kwiecień 31 października, 2021
Moja wagina

Czy lubisz swoją V i dlaczego warto się z nią zaprzyjaźnić?

Kobiety zdecydowanie częściej zgłaszają zastrzeżenia co do swojego wyglądu niż…

Anna Golan 11 października, 2021
kobiecy orgazm

Od czego zależy kobiecy orgazm, czyli chodź ze mną do ogrodu

Szacuje się, że tylko co ósma z nas szczytuje regularnie….

Anna Augustyn-Protas 4 października, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również