Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Opublikowane w kategorii

Perfumy w naszym życiu stanowią nie tylko istotny element higieny osobistej, ale i element, który zwiększa naszą atrakcyjność u płci przeciwnej. Odpowiednio dobrane do osoby zwiększają naszą pewność siebie i wpływają na nasze dobre samopoczucie, a także są wyrazem naszego statusu społecznego. Obecnie coraz częściej poszukuje się nowych możliwości stworzenia takich perfum, które jak najlepiej oddadzą naszą osobowość, a przy tym osiągną sukces komercyjny. Poza tradycyjnymi sposobami tworzenia nowych zapachów  coraz więcej firm perfumeryjnych stawia na najnowsze osiągnięcia technologiczne. Perfumy przyszłości to zapach osobowości stworzony na podstawie algorytmu.

Program Philyra tworzy perfumy na podstawie algorytmu

Już nie długo może się okazać, że dzięki najnowszym osiągnięciom nauki będziemy mogły kupować idealnie dobrany do naszych oczekiwań zapach osobowości, czyli perfumy stworzone na podstawie algorytmu. Już w 2017 roku uznana firma perfumeryjna O Boticário połączyła swoje siły z IMB Research, tworząc oprogramowanie komputerowe służące do produkcji nowych niespotykanych zapachów. Program ten nazywa się Philyra — od imienia greckiej patronki perfum — i to, co jest w niej przełomowe, to fakt, że potrafi przechować i zapamiętać informacje o niemal 2 milionach zapachów. To daje jej ogromną przewagę nad człowiekiem, który nie ma takiej pamięci do aromatów, dlatego też nie może ich wszystkich skutecznie wykorzystać. Natomiast Philyra tworzyła zapach osobowości na podstawie algorytmu, nijako bawiąc się  tysiącami możliwości ich połączenia. Po przeprowadzeniu szeregu badań nad oczekiwaniami i upodobaniami konsumentów dane, o które program proponował bukiety zapachowe, zostały bardziej doprecyzowane i ostatecznie Philyra zaproponowała bazy ziołowe, cytrusowe, energetyczne i wibrujące tak, jak zrobiłby to człowiek. Jednak program  potrzebował na to około połowy mniej czasu, niż zajmuje to czołowym perfumiarzom.

Zapach osobowości a ekologia

W 2019 roku efekt pracy programu Philyra zostały wypuczone na rynek konsumencki w postaci perfum Egeo on Me. Choć nie odniosły one spektakularnego sukcesu poza rynkiem brazylijskim, to jednoznacznie wskazują na nowe możliwości, jakie dają nowoczesne technologie w zakresie tworzenia perfum. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na fakt, że do ich powstania użyto wyłącznie syntetycznych składników. Za pomocą swojej doskonałej pamięci Philyra potrafi szybko i precyzyjnie mieszać aromaty z archiwum aromatów, które coraz rzadziej występują na Ziemi. Dzięki temu faza ostatecznego przygotowania próbki perfum odbywa się w chwili, gdy jest ona zadowalająca, co pozwala chronić środowisko przed nadmierną eksploatacją i wykorzystywać mniejszą ilość naturalnych składników. Wcześniej, aby uzyskać jeden zapach należało użyć tysiąca składników i odpowiednio je ze sobą miesza. Natomiast zapach osobowości, czyli perfumy stworzone na podstawie algorytmu, sprawia, że firmy perfumeryjne są w stanie otrzymać gotowy przepis, co redukuje zużycie drogocennych składników naturalnych, a także znacznie ogranicza emisję szkodliwych gazów branży perfumeryjnej, której skala dorównuje emisji spalin samochodowych.

Perfumy stworzone na podstawie algorytmu dostępne w aplikacji

Dodatkowo wiele firm perfumeryjnych coraz częściej wychodzi naprzeciw oczekiwaniom młodych pokoleń i pozwala tworzyć im swój własny zapach osobowości, czyli perfumy stworzone na podstawie algorytmu w postaci specjalnych aplikacji. Firma Sommelier du Parfum udostępnia konsumentom narzędzie, które pozwala na tworzenie wielu kombinacji zapachowych przez użytkowników aplikacji według analizy ich indywidualnych upodobań i preferencji oraz sprzedaje próbki tych perfum za jedynie kilkanaście dolarów. Z kolei holenderska firma Algorithmic Perfumery daje możliwość samodzielnego mieszania aromatów, które dana osoba może wybrać oraz połączyć i na tej podstawie uzyskać próbkę swojego własnego zapachu osobowości.

Zapach osobowości – perfumy przyszłości

Dzięki nowym technologiom zapach osobowości, czyli perfumy stworzone na podstawie algorytmu, są dostępne niemal na wyciągniecie ręki. Firmy perfumeryjne dążą do tego, by każdy z nas mógł odkryć to, kim jest oraz jakie są nasze upodobania, abyśmy mogli za pomocą indywidualnego zapachu zbudować swoją własną tożsamość pełną emocji i przekonań w zależności od naszego nastroju, wieku i fanaberii. Dodatkowo na podstawie danych podanych przez konsumentów być może w przyszłości powstanie zapach osobowości, czyli perfumy stworzone na podstawie algorytmu, który zawładnie rynkiem i sercami milionów ludzi na całym świecie, łącząc doświadczenie i emocjonalność człowieka z chłodną kalkulacją maszyny.

Dołącz do grupy My V & Me.

Przeczytaj artykuł Perfumy z feromonami – jak działają? 

Najnowsze

Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.

Polecane

Poliamoria

Związki poliamoryczne. Czym są i dlaczego nie dla każdego?

Poliamoria – kochanie kilku osób w tym samym czasie –…

Anna Augustyn-Protas 11 maja, 2022
Anorgazmia

Anorgazmia, a brak orgazmu. Problem z ciałem czy psychiką?

Nawet jedna na pięć kobiet ma kłopot z osiągnięciem rozkoszy….

Anna Augustyn-Protas 8 maja, 2022
9 pytań do astrolożki

9 pytań do astrolożki

W czasach niepokojów lawinowo rośnie zainteresowanie astrologią. Jeśli też myślisz…

Anna Augustyn-Protas 4 maja, 2022
niepłodność

Niepłodność

Kiedy mówimy o niepłodności ? Niepłodność jest w dzisiejszych czasach…

Medbabki (@medbabki) 30 kwietnia, 2022
Kontrowersyjne składniki

Kontrowersyjne składniki w kosmetykach

Na opakowaniach kosmetyków często można zauważyć komunikaty „bez parabenów”, „bez…

Karina Faber (@gazellecare) 27 kwietnia, 2022
Dlaczego sie starzejemy

Dlaczego się starzejemy?

Oczywistą prawdą jest, że nasze organizmy zmieniają się w ciągu…

Medbabki (@medbabki) 24 kwietnia, 2022
Doomsurfing

Doomsurfing. Jak mu się nie dać?

Doomsurfing (albo: doomscrolling) to nałóg czytania wiadomości, które mają zły…

Anna Augustyn-Protas 20 kwietnia, 2022
Wysoka wrażliwość

Czy jesteś wysoko wrażliwa?

Mocno przeżywasz stresy, łatwo cię zranić? Za to więcej czujesz…

Anna Augustyn-Protas 15 kwietnia, 2022

Dodaj komentarz

Sprawdź również
Sprawdź również