Jak choroby tarczycy wpływają na skórę
MyBody

Jak choroby tarczycy wpływają na skórę

Choroby tarczycy to jedne z najczęściej diagnozowanych chorób wśród kobiet. Wpływają one na codzienność chorujących poprzez niebagatelny wpływ na metabolizm. Niestety odbija się to również na kondycji skóry, a niektóre zmiany są typowe dla zaburzeń pracy tarczycy. Jak sobie z nimi radzić?

Karina Faber (@gazellecare) Karina Faber (@gazellecare) · 10 lipca 2022

Za co odpowiedzialna jest tarczyca?

Tarczyca to niewielki gruczoł układu hormonalnego, który wydziela hormony odpowiedzialne za homeostazę organizmu, czyli tyroksynę i trójjodotyroninę. Tyroksyna T4 jest prekursorem trójjodotyroniny T3. Odpowiadają one za regulację procesów metabolicznych, czyli np. tętna i ciśnienia, cykl menstruacyjny czy działanie gruczołów płciowych. Ich nadmiar lub niedobór ma wpływ właściwie na każdy aspekt funkcjonowania naszego organizmu, również na stan skóry.

Z roku na rok coraz więcej kobiet zmaga się z różnymi chorobami tarczycy. Należy do nich niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy, choroba Hashimoto.

Objawy niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy to stan, w którym tarczyca produkuje zbyt małą ilość hormonów T3 i T4. Objawami może być senność, problemy z pamięcią, przyrost masy ciała, zaparcia, a nawet zaburzenia miesiączkowania. Można powiedzieć, że metabolizm osoby chorującej na niedoczynność tarczycy jest spowolniony. Ma to wpływ również na stan skóry. U osoby chorującej na tarczycę może ona być przesuszona i oporna na nawilżanie. Przez wpływ na procesy regeneracji mona zaobserwować również spowolnione procesy gojenia oraz przewlekłe swędzenie.

Jak pielęgnować skórę, kiedy chorujemy na niedoczynność tarczycy?

Osoby chorujące na niedoczynność tarczycy zazwyczaj zmagają się z nadmierną suchością, przez co konieczne jest to, aby stawiać na jej odpowiednie nawilżenie. 

Należy pamiętać o tym, że tak naprawdę na nawilżanie składa się nie tylko dobór odpowiedniego kremu nawilżającego, ale również oczyszczanie skóry. Musi ono być bardzo delikatne, gdyż zbyt mocno oczyszczającym kosmetykiem możemy doprowadzić do zaburzenia funkcjonowania bariery hydrolipidowej i pogorszenia stany skóry oraz jej większej skłonności do przesuszeń. W tym przypadku wybieraj delikatne kosmetyki myjące, np. emulsje oraz mleczka. W kosmetykach nawilżających warto szukać składników, które są podobne do składników łoju oraz NMF, czyli naturalnego czynnika nawilżającego skórę. Jest to między innymi cholesterol, ceramidy, mocznik, aminokwasy oraz kwas mlekowy.

Ponadto warto przyjrzeć się procesowi złuszczania, ponieważ niedoczynność tarczycy może wpływać również na procesy rogowacenia. Nieprawidłowe rogowacenie i pozostawienie na skórze nadmiaru martwego naskórka może utrudniać prawidłowe nawilżenie skóry, dlatego warto wprowadzić raz na tydzień peeling na bazie kwasu laktobionowego oraz glukonolaktonu. Są to związki, które bardzo delikatnie złuszczają martwy naskórek, jednocześnie wiążąc wodę w naskórku i zwiększając nawilżenie skóry.

Objawy nadczynności tarczycy

Nadczynność tarczycy jest zaburzeniem, w którym tarczyca produkuje nadmiar hormonów. Pośród najczęstszych objawów niedoczynności tarczycy jest chudnięcie, częste uczucie gorąca, zwiększona potliwość, drażliwość, bezsenność, drżenie rąk, biegunki oraz wypadanie włosów i kołatanie serca.  Skóra osób chorujących na nadczynność tarczycy zazwyczaj szybciej się przetłuszcza, bywa zaczerwieniona z pojawiającymi się tzw. pękającymi naczynkami, pajączkami czy trądzikiem.

Jak pielęgnować skórę przy nadczynności tarczycy?

W przypadku nadmiernej potliwości oraz przetłuszczania skóry warto zwrócić uwagę na oczyszczanie skóry, które powinno być dokładne i delikatne. Powinno się również unikać kosmetyków o bardzo bogatej konsystencji, które wraz z nadmiarem łoju mogą tworzyć na skórze okluzję, która będzie przyczyniać się do powstawania zaskórników. Przez ryzyko pojawienia się rumienia powinno się zrezygnować z peelingów gruboziarnistych, korzystania z sauny oraz intensywnych masaży skóry. Bardzo ważne jest to, aby bardzo delikatnie obchodzić się ze skórą. Nie szorować i nie pocierać jej, gdyż może to wzmagać rumień. Warto wprowadzić również kosmetyki z witaminą C, która działa antyoksydacyjnie.

Oprócz prawidłowej pielęgnacji skóry, każde schorzenie tarczycy powinno być pod kontrolą lekarza endokrynologa. Prawidłowo dobrane leki, przeciwzapalna dieta oraz regularna aktywność fizyczna mogą bardzo skutecznie pomóc w pozbyciu się objawów chorób tarczycy.

MyBody

Najnowsze