my-v-depilacja-intymna-panorama1

Po co mi te włosy? – o włosach w miejscach intymnych

Opublikowane w kategorii

Depilowanie miejsc intymnych to temat, który rozgrzewa nas do czerwoności. I to niekoniecznie ze wstydu! Kobiety podzieliły się na dwa obozy. Pierwsze, które twierdzą, że golenie miejsc intymnych to synonim dbania o siebie. Drugie- które świadomie rezygnują z tego, aby przeciwstawić się narzuconym schematom. Do której grupy należysz? Jeśli nadal zastanawiasz się, która grupa ma racje, to musisz wiedzieć, że jak zawsze prawda leży pośrodku. Przekonaj się, jakie funkcje w ogóle pełnią włosy w miejscach intymnych.

Po co włosy w miejscach intymnych?

Pierwsze włosy łonowe pojawiają się w trakcie dojrzewania płciowego. Następuje wtedy wzrost poziomu androgenów, czyli hormonów płciowych, co powoduje m.in. wzrost owłosienia w miejscach intymnych. Jednak warto zaznaczyć, że pojawienie się ich nie jest przypadkowe. W końcu skoro nawet w wyniku ewolucji nadal borykamy się z ciągle odrastającymi włosami łonowymi, to oznacza zapewne, że spełniają one istotne funkcje dla naszego organizmu. Jakie? Poznaj 4 najważniejsze zadania, jakie odgrywa owłosienie łonowe:

Informowanie o gotowości seksualnej

Od zarania wieków zapach, jaki wytwarzamy, miał przekazywać informacje na temat tego, jaki jest nasz stan emocjonalny, a tym samym, jakie jest nasze nastawienie do kontaktów damsko-męskich. Wszystko to za sprawą produkcji feromonów zawartych w pocie. Miały zdradzać nas, kiedy czujemy wzmożone podniecenie, ale też strach czy chęć rozmnażania. Można zatem uznać, że kiedy zdecydujemy się na depilację włosów łonowych czy też pod pachami, to tracimy jedną z bardziej pierwotnych możliwości wysyłania sygnałów związanych z gotowością seksualną.

Ochrona przed infekcjami

Kolejna funkcja, którą od lat przytacza się w kontekście włosów łonowych, jest zabezpieczenie przed bakteriami czy wirusami. W okolicach dróg rodnych mają znakomite siedlisko dla rozwoju. Dzięki pozostawieniu ich ograniczamy przedostawanie się brudu czy też innych zanieczyszczeń. Jednak w kontekście kobiet trzeba przyznać, że sytuacja nie musi być wcale taka przejrzysta. W końcu możemy uznać, że włosy łonowe w okresie miesiączki stają się także siedliskiem brudu czy zwiększają ryzyko wystąpienia infekcji intymnych. Wtedy często stają się siedliskiem, zalegającej krwi menstruacyjnej, a tym samym trudno tutaj mówić o tym, aby stanowiły ochronę przed zabrudzeniami. Dlatego szczególnie w tym czasie tak ważne jest regularne dbanie o higienę miejsc intymnych.

Zabezpieczenie przed otarciami

Warto wspomnieć jeszcze o jednej korzyści, jaką można zyskać dzięki włosom łonowym oraz tym, znajdującym się pod pachami. Przede wszystkim owłosienie pod pachami chroni przed otarciami w trakcie poruszania rękami. Z kolei włosy łonowe zmniejszają ryzyko otarć w trakcie kontaktów seksualnych. Oprócz tego można uznać także, że chronią przed różnymi podrażnieniami skórnymi, odparzeniami czy innego rodzaju otarciami.

Zachowanie ciepła

Dawniej uznawano także, że włosy na nogach czy na rękach pełnią jeszcze jedną istotną rolę. Miały pomóc zachować ciepło organizmu. Jednak na drodze ewolucji owłosienie w obrębie tych części ciała przestało pełnić funkcję termoregulatora.

Moda na depilację

Pomimo tego, że coraz więcej kobiet pokazuje, że kobiety nie muszą się golić, aby wyglądać atrakcyjnie i dobrze czuć się we własnym ciele, to jednak rzeczywistość zazwyczaj wygląda inaczej. Od lat dominuje moda na pozbywanie się wszelkiego owłosienia z ciała. Wszystko przez to, że zalewają nas ubrania, odkrywające coraz odważniej różne partie naszego ciała. W dodatku podążamy za trendami, wyznaczanymi przez gwiazdy czerwonego dywanu. Stawiają one nie tylko na jędrne, wymodelowane, ale też na gładkie ciała. Owłosienie nadal uznawane jest jako oznaka braku higieny czy zaniedbania. Z drugiej strony wskazuje, że kobieta chce wyrwać się z sideł obrazka, w który została wrzucona przez płeć przeciwną. Tak czy owak, obecnie potrzeba sporo odwagi i pewności siebie, aby sprzeciwić się narzuconemu trendowi i otwarcie zrezygnować z depilowania owłosienia pod pachami, na nogach czy na rękach. Miejsca bardziej intymne to już sprawa indywidualna – przekonaj się, dlaczego warto jeszcze raz zastanowić się nad depilacją „tam na dole”.

Dlaczego lepiej nie golić włosów w miejscach intymnych?

Skoro owłosienie w miejscach intymnych odgrywa tak znaczącą rolę, to zatem czy na pewno warto się go pozbywać? Z jednej strony większość kobiet ze względów czysto estetycznych uznaje, że należy się ich pozbywać. Jednak okazuje się, że nie jest to najlepsze rozwiązanie. Kiedy całkowicie pozbędziemy się włosów łonowych, to zdecydowanie zwiększymy ryzyko rozwoju patogenów, a w konsekwencji wystąpienia infekcji grzybiczych. Czy istnieje jakiś kompromis? Otóż tak! Jeśli koniecznie chcesz postawić na depilację, pozbądź się owłosienia z pachwin, łona, ale pozostaw je w bliskiej okolicy warg sromowych. W ten sposób stworzysz naturalną barierę przed wirusami, ale też bakteriami oraz grzybami i być może w ten sposób uda Ci się uniknąć wielu chorób.

 

Polecane

Wagina, pochwa, srom - dlaczego wciąż są tematem tabu

Wagina, pochwa, srom – dlaczego wciąż są tematem tabu?

Są takie słowa w języku polskim, które nie do końca…

Sylwia Nadomska 17 sierpnia, 2021
Edging

Edging – sposób na przedłużanie przyjemności seksualnej

Zapewne czytałaś chociaż raz w życiu romans erotyczny. Taki, gdzie…

Julia Ignat 4 sierpnia, 2021
Wagina - czego o niej nie wiesz, a powinnaś

Wagina – czego o niej nie wiesz, a powinnaś

Kobiece ciało jest niesamowite. Ma niezwykłą siłę i moc, by…

Martyna Janusik 17 lipca, 2021
Łechtaczka

Jej wysokość łechtaczka!

Czy wiesz, jakie jest jedno z najpopularniejszych zadań, jakie radzi…

Justyna Kos 11 lipca, 2021

Niebezpieczne gadżety erotyczne. Na co zwrócić uwagę?

Gadżety erotyczne to ciekawy sposób na ożywienie seksu po wielu…

Martyna Janusik 7 lipca, 2021

Gdzie na wakacje w Polsce?

Czy warto spędzić wczasy w Polsce? Oczywiście, że tak. Mamy…

Kamila Mańkowska 24 czerwca, 2021
seks po ciąży

Seks po ciąży – jak wygląda?

Częstym warunkiem, jaki muszą spełnić przyszli tatusiowie by być obecnymi…

Justyna Kos 18 czerwca, 2021
kulki gejszy

Czym są kulki gejszy i jak ich używać?

Wciąż mówi się o nich zdecydowanie za mało. O ich…

Kamila Mańkowska 17 czerwca, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również