Własny kanał na youtube

Własny kanał na youtube – jeszcze hobby, czy już praca?

Opublikowane w kategorii

Czołowi polscy Youtuberzy potrafią zarabiać po kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. Laik powie, że to fajna kasa za kilka minut gadania do kamery. Jednak osoba, która chociaż trochę się na tym zna, wie, że za tym stoi coś więcej niż kilka chwil poświęconych na hobby. To ciężka i wymagająca praca każdego dnia.

Co stoi za nagraniem z YouTube?

Na krótkim filmiku instruktażowym można zobaczyć, w jaki sposób krok po kroku robi się makijaż wieczorowy typu smoky eye. Youtuberka szczegółowo omawia wszystkie etapy, dodając triki związane z trwałością makijażu i konturowaniem. I zapewne myślisz sobie, no OK, w sumie zrobić make up potrafię i ja. Nie jest to jednak takie proste. Przekonuje się o tym każdy, kto chociaż raz próbował zrobić podobne nagranie. Zacznijmy od kwestii technicznych.

Dobry aparat lub kamera oraz właściwe oświetlenie to podstawa. Użytkownicy YouTube są wymagający, film słabej jakości nie będzie miał dużego odzewu. Druga sprawa, to autoprezentacja. To, jak wyglądasz oraz sposób mówienia, będzie miało tutaj spore znaczenie. Trzecia rzecz, to obróbka filmu w taki sposób, by nagranie było spójne i przyjemne w odbiorze. Kolejna kwestia to odpowiednie pozycjonowanie filmu tak, by algorytmy YouTube uznały film za wartościowy. I tu pojawia się kolejne pytanie:

Jak na to wszystko znaleźć czas?

Mało kto na początku swojej drogi z YouTube może sobie pozwolić na rzucenie pracy na etacie i poświęcenie się kręceniu filmów. Najczęściej więc, robi się to po godzinach, w swoim czasie wolnym. YouTube potrafi niesamowicie wciągnąć, nie tylko od strony artystycznej, ale i czysto informacyjnej. Tam właściwie każdy ma szansę się wybić, pod warunkiem, że ma coś ciekawego albo chwytliwego do opowiedzenia.

Najprostszym sposobem, by znaleźć dodatkowy czas na swoje hobby, wcale nie jest zapisanie go w kalendarzu. Wystarczy ustalić konkretną porę dnia, a nawet godzinę, kiedy poświęcisz się temu bez reszty. To może być jedna godzina dziennie, tylko na YouTube. Zobaczysz, że takie codzienne działania przyniosą lepsze i bardziej miarodajne rezultaty, niż pół dnia, ale raz w tygodniu. Jeżeli kanał zdobywa nowych subskrybentów i szybko się rozrasta, proporcje ulegną zmianie.

Kiedy hobby zamienia się w pracę

Większy kanał na YouTube to również większe możliwości. Przybywa również dodatkowej pracy, a projekty mnożą się. Wtedy zazwyczaj po raz kolejny przychodzi pytanie – czy zrezygnować z etatu? Cała działalność zabiera coraz więcej czasu. A co za tym idzie, możesz mieć wrażenie, że pracujesz na dwa etaty. Pierwszy, ten związany z faktyczną pracą na umowę i drugi, ten związany z YT.

Bo tak naprawdę, twoje hobby zamienia się tu w pracę. Taką, którą lubisz, przynajmniej na początku, ale i taką, która jest coraz bardziej czasochłonna. Podobnie jak z pracą na etacie, musisz zrobić konkretne działania, masz ustalone terminy realizacji oraz przestrzeń, by to wszystko wykonać. Sama sobie jesteś szefem, lecz nie daj się zwieść pozorom. Hobby zamienia się w ciężką pracę, której jasną stroną jest to, że masz z niej sporo satysfakcji. I całkiem fajne dochody.

Na czym zarabiają youtuberzy?

Statystyki podają, że najwięcej zarabiają na reklamach ad sense. Jest to prawie 96% dochodu zwykłego Youtubera z małą i średnią ilością subskrybentów. Im większe konto, tym szersze możliwości dotyczące współpracy z wszelkiego rodzaju markami. A za tym idą konkretne zyski. Ci najwięksi twórcy mają również swoje sklepy, sprzedające dedykowane gadżety oraz wszelkiego rodzaju dodatki bezpośrednio związane z prowadzonym kanałem. Giganci YouTube mogą sobie doliczyć jeszcze udział w reklamach oraz występy w telewizji.

Ciemniejsza strona sławy

Nie da się ukryć, że prowadzenie kanału na YouTube to bardzo wymagająca twórcza praca. Pamiętaj również o tym, że popularność nie jest dana raz na zawsze. Musisz więc oswoić się z ciągłą presją. Ponadto użytkownik YouTube jest kapryśny, a co za tym idzie, nie zostanie dłużej, jeżeli będzie się nudził. A już z pewnością da do zrozumienia, że opublikowane treści nie przypadły mu do gustu.

Hobby, jakim jest prowadzenie swojego konta na YouTube to tak naprawdę ciężka praca. Kiedy spojrzysz na powstawanie krótkiego filmiku od tej drugiej strony, zamiast kilkuminutowej pracy zobaczysz długie godziny. Nie każdy jest gotowy na takie poświęcenia. A Ty?

Dołącz do naszej społeczności My-V & Me!

Polecane

Wagina, pochwa, srom - dlaczego wciąż są tematem tabu

Wagina, pochwa, srom – dlaczego wciąż są tematem tabu?

Są takie słowa w języku polskim, które nie do końca…

Sylwia Nadomska 17 sierpnia, 2021
Edging

Edging – sposób na przedłużanie przyjemności seksualnej

Zapewne czytałaś chociaż raz w życiu romans erotyczny. Taki, gdzie…

Julia Ignat 4 sierpnia, 2021
Wagina - czego o niej nie wiesz, a powinnaś

Wagina – czego o niej nie wiesz, a powinnaś

Kobiece ciało jest niesamowite. Ma niezwykłą siłę i moc, by…

Martyna Janusik 17 lipca, 2021
Łechtaczka

Jej wysokość łechtaczka!

Czy wiesz, jakie jest jedno z najpopularniejszych zadań, jakie radzi…

Justyna Kos 11 lipca, 2021

Niebezpieczne gadżety erotyczne. Na co zwrócić uwagę?

Gadżety erotyczne to ciekawy sposób na ożywienie seksu po wielu…

Martyna Janusik 7 lipca, 2021

Gdzie na wakacje w Polsce?

Czy warto spędzić wczasy w Polsce? Oczywiście, że tak. Mamy…

Kamila Mańkowska 24 czerwca, 2021
seks po ciąży

Seks po ciąży – jak wygląda?

Częstym warunkiem, jaki muszą spełnić przyszli tatusiowie by być obecnymi…

Justyna Kos 18 czerwca, 2021
kulki gejszy

Czym są kulki gejszy i jak ich używać?

Wciąż mówi się o nich zdecydowanie za mało. O ich…

Kamila Mańkowska 17 czerwca, 2021

Dodaj komentarz

Sprawdź również
Sprawdź również