zapach ciała - jak pachnie ciało

Twój własny zapach – każdy pachnie inaczej

Opublikowane w kategorii

Naturalny zapach człowieka może zdradzić wiele Twoich sekretów – w końcu określa nie tylko fakt, czy dbasz o siebie, ale również może sprawić, że druga osoba się w Tobie zakocha. Po prostu Twój własny zapach ciała przyciąga, a przy tym informuje, jaki jest Twój stan zdrowia. Dlatego koniecznie poznaj tajemnice naturalnej woni.

Jak powstaje zapach ciała?

Każdy człowiek ma swój własny oryginalny zapach skóry, który powstaje na skutek interakcji między gruczołami skóry, aktywnością poszczególnych bakterii oraz wydzielin ciała. Dlatego w różnych obszarach swojego ciała możesz pachnieć inaczej – mniej lub bardziej intensywnie.

Zwróć uwagę na to, że wraz z wiekiem zmienia się Twój naturalny zapach – właśnie z tego powodu niemowlęta wydzielają zupełnie inną woń od starszych osób. Po prostu wraz z upływem lat zwiększa się aktywność gruczołów łojowych – to one uwalniają mieszaninę lipidów i kwasów tłuszczowych, które mają ogromny wpływ na ostateczny aromat Twojego ciała.

Od czego zależy zapach ciała?

Woń ciała zmienia się nie tylko wraz z wiekiem, ale również pod wpływem tego, gdzie się znajdujesz i co robisz. Jednak tak naprawdę istnieje wiele czynników, które decydują o tym, jak w danej chwili będziesz pachnieć. Większość z nich ma charakter chwilowy, więc nawet jeżeli nie jesteś zadowolona z obecnego aromatu, to możesz to z łatwością zmienić. Jednak najpierw przekonaj się, od czego jeszcze zależy zapach Twojego ciała.

Niewłaściwa higiena

Nieprzyjemny aromat, a nawet odór potu już od dawna jest kojarzony z brakiem higieny. Taki zapach nie jest atrakcyjny dla otoczenia i zazwyczaj jest związany z nieregularnym myciem ciała, a także niestosowaniem dezodorantów czy antyperspirantów. Szczególnie latem ten problem jest dość mocno odczuwalny, kiedy to pod wpływem wysokiej temperatury ciało człowieka zaczyna się szybciej pocić. Zwróć również uwagę na to, że nieprzyjemny zapach może też wynikać z nadmiernego owłosienia – ponieważ takie miejsca sprzyjają szybszemu namnażaniu się bakterii.

Stan zdrowia

Naturalny zapach ciała to doskonały sposób do kontroli Twojego stanu zdrowia. W końcu może się on zmieniać właśnie pod wpływem różnych chorób. Szczególnie często zdarza się tak u cukrzyków oraz u osób, borykających się z nadczynnością tarczycy lub niewydolnością nerek czy wątroby. Wtedy naturalna woń ulega zmianie, więc jeżeli nie znasz innej przyczyny, to koniecznie zgłoś ten fakt lekarzowi – być może organizm informuje Cię o jakiejś chorobie.

Nadmierne pocenie się

Stopień pocenia się to bardzo indywidualna kwestia, która zależy do wielu czynników m.in. od genetyki. Dlatego czasem możesz mieć problemy z kontrolowaniem swojej naturalnej woni. Jeżeli pomimo właściwej higieny ciała nie możesz pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, spowodowanego nadmiernym poceniem się, to po prostu skorzystaj ze specjalnych kosmetyków typu blokery. Dzięki temu możesz nieco ograniczyć stopień wydzielenia się potu. Zauważ także, że nadmierne pocenie się ciała bywa chwilowe – bardzo często doświadczają tego kobiety w okresie menopauzy.

Stres

Nadmierny stres ma wpływ na bardzo wiele aspektów Twojego życia. W końcu nie tylko zmniejsza koncentrację i przyspiesza bicie Twojego serca, ale również sprawia, że zaczynasz się intensywniej pocić. Taka sytuacja zazwyczaj jest chwilowa – jeżeli nie masz problemów z chronicznym stresem – i wynika ze zwiększonej aktywności gruczołów apokrynowych.

Nadwaga i otyłość

Zapach Twojego ciała zależy od Twojej wagi. Jeżeli masz problem z nadwagą lub otyłością, to niestety jesteś narażona na większą potliwość ciała. Po prostu fałdy skóry stanowią doskonałe miejsce, gdzie namnażają się bakterie, odpowiedzialne za nieprzyjemną woń ciała. Szczególnie wiosną czy latem ten problem może być skutecznie zmieniać Twój naturalny zapach.

Aktywność fizyczna

Potrzebujesz jeszcze jednego powodu, który przekona Cię do tego, jak ważna jest aktywność fizyczna? Zatem zwróć uwagę na to, że w trakcie ćwiczeń wraz z potem pozbywasz się toksyn, zalegających w Twoim organizmie – mogą powstać np. w wyniku picia alkoholu. Dzięki temu odzyskasz swoją naturalną woń.

Jedzenie i jego wpływ na zapach ciała

To, co jesz, ma wpływ nie tylko na wygląd ciała, ale również na naturalny zapach Twojego ciała. Niektóre potrawy sprawiają, że Twoja woń staje się bardziej przyjemna, a inne wręcz przeciwnie. Szczególnie alkohol działa negatywnie na Twoją woń – dlatego nie powinien dziwić Cię fakt, iż po imprezie woń Twojej skóry przypomina to, co wcześniej piłaś. Jeżeli chcesz przyjemnie pachnieć, to ogranicz również spożywanie kapusty kiszonej, brokuł, brukselki, cebuli, czosnku oraz czerwonego mięsa. Ogranicz też spożywanie szparagów, gdyż wpływają na naturalny aromat ciała – mają w swoim składzie siarkę, która jest wyczuwalna przez skórę.

W takim razie, co możesz jeść, aby ładnie pachnieć? Koniecznie postaw na aromatyczne przyprawy typu imbir, kardamon oraz wanilia. Poza tym włącz do swojej diety owoce np. ananasa, papaję czy melon, a także warzywa, ryby i owoce morza.

Dowiedz się więcej o własnym ciele na  My-V.pl

Dołącz do naszej grupy My V & Me i weź udział w dyskusjach.

Polecane

Sexify Recenzja serialu

Sexify – recenzja serialu

Polski serial o seksualności kobiecej? Brzmi niczym wyciągnięty z kart…

Alicja Kryszka 1 czerwca, 2021
Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Perfumy w naszym życiu stanowią nie tylko istotny element higieny…

Zuzanna Kilcz 29 maja, 2021
Biznesplan Jak go napisać; biznesplan

Biznesplan? Jak go napisać?

Jeśli postanowiłaś otworzyć swój biznes, bo jest to spełnienie twoich…

Alicja Kryszka 26 maja, 2021
Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle, czyli miejska dżungla, to niezwykle modny w ostatnich…

Zuzanna Kilcz 25 maja, 2021
Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę

Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę?

Rozwód to niewątpliwie bardzo silne i negatywne przeżycie dla obu…

Julia Ignat 25 maja, 2021
9. Czy zdrada przez Internet to też zdrada

Czy zdrada przez Internet to też zdrada?

Żyjemy w czasach, gdy dostęp do portali społecznościowych i innych…

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021
Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Coraz częściej słyszymy dyskusje na temat różnic pomiędzy poszczególnymi pokoleniami. Różnią…

Martyna Janusik 24 maja, 2021
Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie

Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie?

Pandemia Covid 19 wyrządziła liczne szkody w wielu sektorach gospodarki….

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również