Terapia dla miednicy? Sprawdź na czym polega fizjoterapia uroginekologiczna.
MyBody

Terapia dla miednicy? Sprawdź na czym polega fizjoterapia uroginekologiczna.

Od kilku lat termin uroginekologia i schorzenia z którymi zmagają się pacjentki uroginekologiczne ujrzał światło dzienne. Czy to dobrze? Oczywiście, że tak! Dlaczego ? Ponieważ szcunkowa liczba kobiet cierpiących na nieprawidłowości w obrębie układu mięśniowo-powięziowego jest bardzo duża.

Medbabki (@medbabki) Medbabki (@medbabki) · 6 września 2022

Aktualnie zarówno lekarze jak i fizjoterapeuci dysponują wachlarzem metod terapeutycznych i profilaktycznych, które z bardzo dobrym skutkiem redukują powyższe dolegliwości lub niewelują je całkowicie.

Uroginekologia – kogo dotyczy?

Termin uroginekologia kojarzony jest najczęściej z diagnostyką i leczeniem nietrzymania moczu. Zakłada się również, że dotyczy jedynie kobiet w starszym wieku. Jest to bardzo wąskie i bardzo uogólnione spojrzenie. Niewątpliwie dolegliwości ze strony struktur podtrzymujących narządy układu moczowo-płciowego pojawiają się częściej u kobiet starszych lub po porodzie. Jednak duży odsetek pacjentek to również kobiety młode, nieródki i bez występujących schorzeń współistniejących. Do chorób uroginekologicznych zalicza się również nadreaktywność pęcherza moczowego, zespoły bólowe w obrębie miednicy mniejszej, zaburzenia statyki narządów miednicy mniejszej, przetoki moczowo-płciowe, czy pęcherz neurogenny.

Pierwsze objawy

Medycyna ewoluuje, a jej rozwój wynika z aktualnych potrzeb pacjentów. W odpowiedzi na coraz częstsze zgłoszenia dolegliwości z układu moczowo-płciowego w ostatnich latach uroginekologia rozwija się bardzo dynamicznie. Aby uniknąć jednak długiego czasu oczekiwania na prawidłową diagnozę i terapię, pacjentka, która zauważyła u siebie pierwsze objawy sugerujące wystąpienie jakiejś nieprawidłowości, powinna natychmiast zgłosić je lekarzowi pierwszego kontaktu lub na wizycie u specjalisty ginekologa. O jakich objawach mowa ? Sugerujące mogą być niekontrolowane wypływy moczu zarówno podczas braku, jak i w trakcie aktywności fizycznej, śmiechu, kaszlu lub kichania. Ponadto częste oddawanie moczu w nocy, uczucie dyskomfortu w okolicy krocza, nawracające infekcje dróg moczowych. Zaburzenia trzymania gazów i stolca lub bolesne miesiączkowanie, współżycie lub wypróżnianie się, również są niepokojące. Wszystkie z wyżej wymienionych dolegliwości powinny zostać skonsultowane z lekarzem.

Uroginekologia – fizjoterapia

Kobiety bardzo często czują się skrępowane i odraczają w czasie konsultacje z lekarzem w nadziei, że problem ustąpi. Pragnę więc, przypomnieć, że gabinet lekarski i szczera, dokładny wywiad medyczny może być kluczowy do podjęcia odpowiednich technik leczenia i przyczynić się do ustąpienia objawów. Bardzo istotną rolę w uroginekologii odgrywają również fizjoterapeuci uroginekologiczni. Są to osoby dysponujące profesjonalną wiedzą na ćwiczeń, które w doskonały sposób usprawniają mięśnie dna miednicy. Regularna praca z fizjoterapeutą lub powtarzanie zaleconych przez nich ćwiczeń w domu, bardzo często prowadzi do ustąpienia objawów. Prawidłowa fizjoterapia stanowi w tym momencie bardzo skuteczną alternatywę dla zabiegów operacyjnych. Nie należy kojarzyć problemów w obrębie miednicy mniejszej tylko i wyłącznie z leczeniem operacyjnym. Techniki mniej inwazyjne przynoszą bardzo często zadowalające rezultaty.

Uroginekologia – profilaktyka

Zachowywanie odpowiedniej techniki wypróżniania się, oddawania moczu, dbanie o higienę osobistą i odpowiednią ilość ruchu, stanowią kluczowe filary w profilaktyce uroginekologicznej. Według WHO osoby w przedziale wiekowym 18-64, powinny wykonywać co najmniej 150-300 minut aktywności aerobowej o umiarkowanej intensywności lub 75-150 minut aktywności aerobowej o dużej intensywności w ciągu tygodnia. Nie należy również zwlekać z udaniem się do toalety w momencie w którym zaczynamy odczuwać parcie na mocz lub stolec. Długie, nawykowe wstrzymywanie moczu lub stolca zaburza procesy w mózgu odpowiedzialne za prawidłowe wypróżnianie się.

Każda patologia w funkcjonowaniu naszego organizmu jest koniecznością do rozmowy z lekarzem. Żaden problem nie powinien być dla nas powodem do wstydu lub uczucia zażenowania. Wcześniejsza diagnoza jest prawie zawsze gwarancją szybszego wdrożenia działań, które skrócą okres odczuwania dyskomfortu.

MyBody

Przebarwienia i nierówny koloryt skóry – jak sobie z nimi radzić?

Przebarwienia i nierówny koloryt skóry – jak sobie z nimi radzić?

Wiele z nas marzy o czuciu się komfortowo w swojej skórze, bez nakładania podkładu. Często narzekamy na tzw. nierówny koloryt skóry, który, mimo, iż nie powinien, jest dla wielu osób dużym kompleksem. Przebarwienie to bardzo szerokie pojęcie określające problemy skórne różnego pochodzenia, co warunkuje również inne schematy pielęgnacji skóry. Jakie są rodzaje przebarwień?

Medbabki (@medbabki) Medbabki (@medbabki) · 04 August 2022
Czerwone krostki i wrastające włoski to zmora niejednej z nas – co robić?

Czerwone krostki i wrastające włoski to zmora niejednej z nas – co robić?

Niestety coraz więcej kobiet ma kłopoty z komfortowym noszeniem krótkich spodenek czy sukienek latem. Społeczeństwo wmawia nam, że powinnyśmy zwalczać cellulit, który jest normalną cechą naszych kobiecych ciał. Kolejną sprawą, która dla wielu nas jest kłopotliwa, to truskawkowe nogi, które często pojawiają się po goleniu czy depilacji na nogach oraz na innych częściach ciała. Nie powinno być to źródłem naszych kompleksów, natomiast jest kilka rzeczy, które możemy zmienić w pielęgnacji ciała, aby ograniczyć ilość krostek oraz wrastających włosków?  

Medbabki (@medbabki) Medbabki (@medbabki) · 25 July 2022

Najnowsze