Alexandrii-Ocasio-Cortez

Szkło to nie diament. Szklany sufit da się rozbić — życie Alexandrii Ocasio-Cortez

Opublikowane w kategorii

Powiew świeżości i energii wprowadziła Alexandria Ocasio-Cortez, gdy przebojem weszła do Kongresu USA. Dziś przez wielu — szczególnie młodych Amerykanów — jest uznawana za kobietę, która chce walczyć ze współczesnymi problemami, a przy tym nie liczy się dla niej władza, tylko osiągnięcie celu. Dowiedz się więcej na temat tej zaskakującej kongresmen.

Kim jest Alexandria Ocasio-Cortez?

Alexandria Ocasio-Cortez urodziła się w 1989 roku w Nowym Jorku. Jednak nie tylko jej wiek, ale również pochodzenie stanowiło zaskoczenie wśród kontrkandydatów do Kongresu. W końcu jej matka jest z pochodzenia Portorykanką, a w Stanach Zjednoczonych nadal panuje spora nierówność społeczna wobec osób pochodzących z Ameryki Południowej lub Centralnej. Jednak Ocasio-Cortez otrzymała staranne wykształcenie, a także ukończyła studia z zakresu ekonomii i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Bostońskim.

Już w trakcie nauki Alexandria Ocasio-Cortez wykazywała się sporą inteligencją, czego potwierdzeniem jest, chociażby projekt naukowy na temat wpływu antyoksydantów na długość życia nicieni. To osiągnięcie pozwoliło jej wygrać międzynarodowy konkurs Intel ISEF. W nagrodę jej nazwiskiem nazwano jedną z asteroid. Jednak był to dopiero początek kariery tej energicznej młodej kobiety, ponieważ później zainteresowała się też polityką.

Krótka historia kelnerki, która dostała się do Kongresu

Ocasio-Cortez swoją przygodę z polityką zaczęła pracując dla Teda Kennedy’ego. Pełniła wtedy rolę edukatorki w Bronksie. Poza tym w 2016 roku działała w sztabie Berniego Sandersa, który niewątpliwie miał wpływ na jej poglądy polityczne. Tam zasłynęła nie tylko swoim bezkompromisowym charakterem, ale przede wszystkim poruszaniem problemów współczesnego świata.

Prawdziwy zwrot w karierze politycznej Ocasio-Cortez nastąpił w 2018 roku, kiedy to wzięła udział w prawyborach Partii Demokratycznej przed wyborami do Kongresu USA. Jej rywalem był doświadczony polityk Joe Crowley, który wygrywał już dziesięć razy. Tak naprawdę nikt nie wierzył w zwycięstwo Alexandrii Ocasio-Cortez. W końcu była młoda, właściwie nikomu nieznana, a na dodatek dysponowała niewielkim budżetem na kampanię — zaledwie 300 tys. dolarów w porównaniu do 3 mln Crowleya. Jednak Ocasio-Cortez przeprowadziła naprawdę aktywną kampanię, zaangażowała sporą grupę aktywistów i wolontariuszy, którzy po prostu uwierzyli w to, że trzeba nieco odświeżyć szeregi demokratów. Następne wydarzenie na pewno zadziwiło wiele osób, a w tym również samą Alexandrię Ocasio-Cortez, ponieważ 6 listopada 2018 została najmłodszą kobietą wybraną do Kongresu Stanów Zjednoczonych.

Jakie poglądy polityczne ma Alexandria Ocasio-Cortez?

Alexandria Ocasio-Cortez sama siebie nazywa socjalizującą demokratką, a jej poglądy dla niektórych członków Partii Demokratycznej są zbyt lewicowe. Jednak dzięki temu wprowadza w ich szeregi nieco świeżości, co w przyszłości może im pozwolić odzyskać władzę. W końcu to właśnie poglądy tak bliskie Alexandrii Ocasio-Cortez są coraz popularniejsze wśród młodych wyborców.

Działalność polityczna Alexandrii Ocasio-Cortez

Klimat i środowisko

Ocasio-Cortez zasłynęła ze swoich wypowiedzi na rzecz poprawy jakości środowiska. Niejednokrotnie zwracała też uwagę na zagrożenie wynikające ze zmian klimatu. Właśnie z tego powodu opublikowała plan środowiskowy „Green New Deal”, w którym opowiada się za zaprzestaniem wykorzystywania paliw kopalnych. Podkreśla także znaczenie energii odnawialnej, choć nie odrzuca całkowicie możliwości skorzystania z energii jądrowej.

Przeciwdziałanie ubóstwu

Alexandria Ocasio-Cortez w 2019 roku przedstawiła swój autorski program przeciwdziałania ubóstwu „Sprawiedliwe społeczeństwo”. W jego treści znajdziesz m.in. ograniczenie podwyżek czynszu, pomoc w dostępie do Internetu, zminimalizowanie kosztów opieki nad dziećmi czy opieki zdrowotnej.

Imigracja

Jednym z najważniejszych punktów programu Ocasio-Cortez jest polityka migracyjna. Szczególnie opowiada się za zlikwidowaniem urzędu imigracyjnego (ICE) bądź za jego całkowitą przebudową. Zwraca również uwagę na warunki panujące w ośrodkach, gdzie zatrzymywani są nielegalni imigranci — szczególnie z Meksyku i Ameryki Południowej.

Równość LGBTQ

Kongresmenka opowiada się za równym traktowaniem społeczności LGBTQ. Wiele razy nawoływała do tego w trakcie swoich wieców czy wywiadów. Bierze również czynny udział w poprawie jakości życia społeczności LGBTQ. Jednym z przykładów takich działań była charytatywna gra wideo, gdzie pojawiła się na żywo. Podczas tego wydarzenia zbierano pieniądze na rzecz transseksualnych dzieci.

Edukacja

Alexandria Ocasio-Cortez szczególną uwagę zwraca na dostęp do darmowej edukacji. Przede wszystkim dotyczy to szkół wyższych i zawodowych. Poza tym chciałaby umorzyć wszystkie długi studenckie w USA — szacuje się, że obecnie jest to ok. 1,6 mld dolarów. W jednym wywiadzie przyznała, iż sama ciągle spłaca swój kredyt studencki, więc doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak trudne jest to dla wielu młodych osób.

Najnowsze

Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.

Polecane

Choroby immunologiczne

Choroby autoimmunologiczne – epidemia krajów wysokorozwiniętych 

Ponad 80 rodzajów chorób zostało sklasyfikowanych jak choroby autoimmunologiczne.  Najpopularniejsze…

Karo Domańczyk 20 stycznia, 2022
Seks w trójkącie

Seks w trójkącie. Dobry pomysł?

Seks w zestawie 2 + 1 to nasza najczęstsza fantazja…

Anna Augustyn-Protas 16 stycznia, 2022
gadżety erotyczne

Mój przyjaciel pingwinek, czyli 5 erotycznych gadżetów dla początkujących

Seks solo to nie tylko przyjemność czy rozładowanie napięcia –…

Anna Augustyn-Protas 12 stycznia, 2022
problemy ze snem

Dlaczego dobry sen jest tak ważny

Zajmuje ogromną część naszego życia, a jego niedobór może mieć…

Karina Faber (@gazellecare) 10 stycznia, 2022

Zima to czas retinoidów. Poznaj najskuteczniejszy składnik na trądzik i zmarszczki

W ostatnich latach kosmetyki z retinolem oraz jego pochodnymi coraz…

Karina Faber (@gazellecare) 3 stycznia, 2022

Mitochondria czy tarczyca – o współzależności i objawach chorobowych

Hormony tarczycy mają bezpośrednie połączenie z funkcjonowaniem pracy mitochondriów, czyli…

Karo Domańczyk 17 grudnia, 2021

Podniecenie i zahamowanie, czyli jak psychologiczne przeżycia wpływają na nasze reakcje seksualne ?

Wbrew powszechnej opinii, seks nie oznacza jedynie samego stosunku między…

Medbabki (@medbabki) 11 grudnia, 2021

Jak dbać o zdrowie i wygląd piersi

Małe, średnie, duże, jędrne czy wiszące – wszystkie piersi są…

Karina Faber (@gazellecare) 4 grudnia, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również