Super Bowl kobiety

Super Bowl 2021, czyli 3 kobiety w męskim świecie

Opublikowane w kategorii

Super Bowl jest synonimem istnego szaleństwa w kulturze USA. Jest to finałowy mecz futbolu amerykańskiego (zawodowej ligi NFL), który odbywa się na stadionie mieszczącym prawie 70-tysięcy osób. Prawdziwe święto dzieje się jednak przed ekranami telewizorów – transmisje z Super Bowl gromadzą przed odbiornikami nawet ponad 100 milionów Amerykanów.

Super Bowl jako impreza dla całego kraju 

 

Super Bowl to oczywiście wielka gratka dla kibiców sportowych, ale i gigantyczna celebracja sama w sobie. To masowe imprezy, litry piwa i tony skrzydełek z kurczaka. Pod względem ilości spożytego jedzenia Super Bowl jest drugim w kolejności (po Święcie Dziękczynienia) dniem w roku. Impreza posiada także duży potencjał komercyjny – za trzydzieści sekund spotu reklamowego w trakcie Super Bowl stacja CBS liczy sobie ponad 5 milionów dolarów. Pojawia się i show muzyczne – wśród gwiazd, które wystąpiły podczas imprezy są m.in. Michael Jackson, Prince, Beyonce, Jennifer Lopez i Shakira. W tym roku do tego grona dołączył i The Weeknd. Ostatni Super Bowl był jednak pod wieloma względami nietypową edycją.

 

Super Bowl w 2021 roku – co się zmieniło?

 

Tegoroczny Super Bowl był inny niż wszystkie ze względu na pandemię koronawirusa. Aby utrzymać środki bezpieczeństwa i niezbędny dystans społeczny, trybuny wypełnione zostały w około 30%. Wśród szczęśliwców, którzy na żywo mogli obejrzeć finałowy mecz, znalazło się m.in. 7,500 zaszczepionych pracowników służby zdrowia. Personal medyczny otrzymał bilety w podziękowaniu za swoją pracę.

Pandemia wpłynęła nawet i na słynne, drogocenne reklamy. Wiele koncernów wycofało się z transmitowania swoich spotów z rozmaitych powodów powiązanych z sytuacją epidemiologiczną. Brak środków finansowych czy przerzucenie ich na reklamy dotyczące szczepień zatrzymały spoty Coca-Coli i Budweisera. Jednakże tegoroczny Super Bowl można uznać za nietypowy także z innych powodów. Po raz pierwszy w historii Panie pełniły tak silna rolę w tej imprezie sportowej.

 

1:0 dla kobiet

 

Sędzia Sarah Thomas została pierwszą kobietą sędziującą podczas Super Bowl. Cała jej kariera jako sędzi futbolu amerykańskiego może zostać uznana za przełomową. Zaczynała jeszcze w czasach szkolnych i już w liceum zdobyła reputację jednego z najlepszych sędziów na tym etapie edukacji. W 2007 roku została pierwszą kobietą, która sędziowała ważny mecz na poziomie college’u. Następnie w 2015 roku dołączyła do grona sędziów ligi NFL. Thomas chwalona jest za doskonałą wiedzę na temat przepisów gry, zrozumienie ducha tego sporu, świetne umiejętności komunikacyjne, a także zdolności do uspokajania trenerów. Jak powiedziała dla serwisu NFL: „Nigdy nie zamierzałem być pierwszą w tym wszystkim, ale wiedząc, jaki wpływ mam nie tylko na moją córkę, ale także na młode dziewczyny na całym świecie, na kobiety na całym świecie – kiedy wejdę na to pole i wezmę to wszystko pod uwagę, prawdopodobnie będę miała łzy w oczach. To po prostu niezwykłe i jestem naprawdę zaszczycona, że mogę być częścią tegorocznej ekipy Super Bowl. “

 

Kobiety-trenerki wygrywają Super Bowl

 

Na Super Bowl zobaczyliśmy także dwie trenerki w akcji. Lori Locust – asystentka linii obrony oraz Maral Javadifar – asystentka trenera siły i kondycji, są w sztabie trenera Tampa Bay Buccaneers i pomogły drużynie pokonać Kansas City Chiefs wynikiem 31:9. Bycie kobiecą trenerką wciąż jest ogromną rzadkością w świecie futbolu. Jak powiedziała Javadifar za pośrednictwem The Associated Press – z niecierpliwością czeka na dzień, kiedy kobieta pracująca podczas meczy zawodowych czy Super Bowl nie będzie już gratką informacyjną. „Mam nadzieję, że dojdziemy do punktu, w którym wszyscy ludzie będą mieli równe szanse pracy w sporcie zawodowym, ponieważ jest wielu świetnie wykwalifikowanych trenerów” dodała Javadifar.

 

Czy więc zobaczymy więcej kobiet-trenerek oraz kobiet-sędzi? W wywiadzie dla Sports Illustrated z 2020 roku Lori Locust mówiła o konieczności żeńskiej reprezentacji – jeżeli młode dziewczyny i kobiety widzą, że ktoś taki jak one może pełnić wysoką rolę w świecie futbolu, to wiedzą, że mogą sięgnąć po to samo. Asystentka linii obrony zachęcała także do dołączania do żeńskich stowarzyszeń sportowych. „Nie przestawaj naciskać. Nie przestawaj robić postępów. Pozostań skromna i bądź w tym [sporcie] z właściwych powodów” podsumowała Locust.

Polecane

Kabazza - Singapurski pocałunek Na czym polega

Kabazza – Singapurski pocałunek Na czym polega?

Nazwa „Singapurski pocałunek” może być nieco myląca, bowiem technika Kabazza…

Anna Markowska 24 sierpnia, 2021
Wagina, pochwa, srom - dlaczego wciąż są tematem tabu

Wagina, pochwa, srom – dlaczego wciąż są tematem tabu?

Są takie słowa w języku polskim, które nie do końca…

Sylwia Nadomska 17 sierpnia, 2021
Edging

Edging – sposób na przedłużanie przyjemności seksualnej

Zapewne czytałaś chociaż raz w życiu romans erotyczny. Taki, gdzie…

Julia Ignat 4 sierpnia, 2021
Wagina - czego o niej nie wiesz, a powinnaś

Wagina – czego o niej nie wiesz, a powinnaś

Kobiece ciało jest niesamowite. Ma niezwykłą siłę i moc, by…

Martyna Janusik 17 lipca, 2021
Łechtaczka

Jej wysokość łechtaczka!

Czy wiesz, jakie jest jedno z najpopularniejszych zadań, jakie radzi…

Justyna Kos 11 lipca, 2021

Niebezpieczne gadżety erotyczne. Na co zwrócić uwagę?

Gadżety erotyczne to ciekawy sposób na ożywienie seksu po wielu…

Martyna Janusik 7 lipca, 2021

Gdzie na wakacje w Polsce?

Czy warto spędzić wczasy w Polsce? Oczywiście, że tak. Mamy…

Kamila Mańkowska 24 czerwca, 2021
seks po ciąży

Seks po ciąży – jak wygląda?

Częstym warunkiem, jaki muszą spełnić przyszli tatusiowie by być obecnymi…

Justyna Kos 18 czerwca, 2021

Dodaj komentarz

Sprawdź również
Sprawdź również