sredniowieczne-wojowniczki-panorama_1

Średniowieczne wojowniczki dalekiej północy – tarczowniczki

Opublikowane w kategorii

Legendy o średniowiecznych wojowniczkach — Amazonkach czy wikińskich tarczowniczkach, to nie tylko bajki. W obu tych krainach żyły kobiety, które walczyły na równi z mężczyznami. Często swoją odwagą i umiejętnościami posługiwania się bronią siały postrach wśród podbijanych ludów. Dziś poznaj sekrety wikińskich wojowniczek, walczących na dalekiej północy.

Kim były tarczowniczki?

W średniowieczu kobiety nie przebywały jedynie w klasztorach czy w domach. Na dalekiej północy, a właściwie na terenie obecnej Skandynawii żyły kobiety, które chętnie włączały się do walki, podbijały kolejne tereny razem z mężczyznami i bogaciły się dzięki zdobytym łupom. Co więcej, nie były jedynie członkami wikińskich armii, ale często nimi dowodziły. Właśnie stąd wzięła się nazwa skjaldmær, czyli tarczowniczki. Obecnie uznaje się za nie wysokiej rangi dowódczynie — zasłużone w boju, bogate i odważne.

Czy kobiety-walkirie istniały naprawdę?

Na przestrzeni lat naukowcy spierali się o istnienie słynnych tarczowniczek bądź po prostu kobiet, które walczyły ramię w ramię z Wikingami. Jednak prawdziwym przełomem był 2017 rok, kiedy to wykonano badania DNA szczątków odkrytych w 1880 roku na terenie Szwecji. Okazało się, że grób oraz znajdujące się w nim kości należą do kobiety wojowniczki. Skutecznie zamknęło to usta wszystkim sceptykom, ale też potwierdziło znaczenie wcześniejszych odkryć, sugerujących istnienie tarczowniczek. Jednym z nich są figurki walkirii z Harby, które odnaleziono w Dani. Figurki te przedstawiają kobiety w sukni z tarczami i bronią. Kolejnym znakiem potwierdzającym legendę kobiet-walkirii jest tzw. brosz z walkiriami. Widoczna jest na niej kobieta, dosiadająca konia. Obok znajduje się postać w sukni z tarczą w ręce.

Ogromną pracę w odkrywaniu tajemnic istnienia wojowniczek z północy wykonała Ella Al-Shamahi, która jest archeolożką pracującą dla National Geographic. Badaczka przemierzyła Skandynawię w poszukiwaniu śladów pozostawionych przez kobiety-walkirię. Obserwowała także szkielet odnaleziony w Szwecji. Teraz wiadomo już, że to była kobieta. Na dodatek umarła od poważnej rany głowy, co dodatkowo mogło świadczyć o jej uczestnictwie w wyprawach Wikingów.

Co znaleziono w grobach wojowniczek?

Najlepszym potwierdzeniem rangi oraz bogactwa człowieka z północy żyjącego w średniowieczu były przedmioty, z którymi go pochowali. Dlatego po odkryciu słynnych szczątków naukowcy od razu wiedzieli, że leżał tam jakiś poważny wódz. W końcu w grobie odnaleziono miecz, dwie tarcze, topór, strzały, nóż, a nawet dwa konie. Tym nieboszczykiem okazała się kobieta, a cały ten ekwipunek jeszcze lepiej podkreśla jej znaczenie i władzę.

Do tej pory odnaleziono również inne groby kobiet. Jednak w nich zazwyczaj znajdowały się przybory do szycia, przedmioty kuchenne, biżuteria oraz topory, które mogły służyć do obrony, uprawiania roli czy po prostu do użytku domowego.

Poznaj słynne tarczowniczki z północy

Kojarzysz popularny serial „Wikingowie”? Jedną z najważniejszych postaci jest tam Lagertha, czyli słynna wojowniczka i żona Ragnara Lodbroka. Historia ta nie jest zupełną fikcją, gdyż Lagertha jest obecnie uznawana za jedną z najsłynniejszych kobiet-walkirii. Zgodnie z legendami była krewną władcy Siwarda, a na skutek jego upadku wszystkie kobiety z jego rodu trafiły do domu publicznego. Upokorzone wojowniczki przebrały się za mężczyzn, chwyciły za broń i razem z Ragnarem Lodbrokiem zawalczyły o swoją wolność. Czy wiesz, kto wtedy nimi dowodził? Właśnie słynna Lagertha, później brała też udział w wojnie domowej, aby pomóc Ragnarowi. Jednak doszło wtedy między nimi do sprzeczki, która zakończyła się wymierzeniem wojownikowi śmiertelnego ciosu. Nie do końca wiadomo, czy wszystko to faktycznie miało miejsce, ale potwierdzono istnienie innych kobiet-walkirii.

Aud Głębokomyśląca

Aud to jedna z najgroźniejszych i najsłynniejszych władczyń uznawanych za kobietę-walkirię, a co więcej naprawdę są dowody na to, że istniała. Jednym z jej osiągnięć było popłynięcie na Islandię, gdzie zdobyła całą dolinę fiordu Hvammu. Poza tym nie ograniczyła się jedynie do zawłaszczenia tych terenów. W końcu zaczęła rozszerzać swoje zdobycze na Islandii, aż została uznana za jedną z najważniejszych osadników. Pozwoliło jej to na spore wzbogacenie się, a zdobytą ziemię chętnie rozdzieliła na kolejnych członków rodziny, a nawet na służbę. Dzięki temu jej wpływy rosły jeszcze bardziej.

Świętosława

Polacy również mają swój udział w budowaniu legend skandynawskich władczyń. W końcu jedną z najsłynniejszych średniowiecznych kobiet była Świętosława znana jako Sigrid Storrada lub Gunhilda, czyli córka księcia Mieszka I. W X wieku Świętosława wzięła ślub z królem Szwecji Erykiem Zwycięzcą, po kilku latach miała też z nim dziecko — syna Olafa późniejszego króla. Córka Mieszka I już po śmierci męża doprowadziła do zawarcia sojuszu szwedzko-duńskiego. Wiele źródeł podaje także, że brała czynny udział w polityce i miała spory wpływ na swojego kolejnego męża.

Przeczytaj więcej artykułów związanych z kulturą kobiet oraz dołącz do naszej społeczności!

Najnowsze

Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.

Polecane

Jak zminimalizować podrażnienie podczas depilacji maszynką?

Depilacja miejsc intymnych maszynką do golenia to najtańsza i najszybsza,…

Karina Faber (@gazellecare) 12 listopada, 2021

Nie mam ochoty na seks, czyli co ciało chce przez to powiedzieć

Są osoby, które ochoty na seks nie mają nigdy – i…

Anna Augustyn-Protas 7 listopada, 2021

Palacze mogą mieć gorszy seks – oto dowody!

O tym, że palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia, nikogo…

Iwona Kwiecień 3 listopada, 2021

Dlaczego warto spać bez majtek i jaką bieliznę wybierać na co dzień

Przywykliśmy do myślenia, że atrybutem zadbanej kobiety jest koronkowa bielizna….

Karina Faber (@gazellecare) 1 listopada, 2021
kobiece libido

Czy suplementy diety mogą zwiększyć kobiece libido?

Gwyneth Paltrow większość osób kojarzy dzięki rolom w takich hitach…

Iwona Kwiecień 31 października, 2021
Moja wagina

Czy lubisz swoją V i dlaczego warto się z nią zaprzyjaźnić?

Kobiety zdecydowanie częściej zgłaszają zastrzeżenia co do swojego wyglądu niż…

Anna Golan 11 października, 2021
kobiecy orgazm

Od czego zależy kobiecy orgazm, czyli chodź ze mną do ogrodu

Szacuje się, że tylko co ósma z nas szczytuje regularnie….

Anna Augustyn-Protas 4 października, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również