Spij dobrze, czyli pozycje podczas snu

Śpij dobrze o pozycjach w czasie snu

Opublikowane w kategorii

Jakość snu ma ogromny wpływ na kondycję Twojego organizmu, poziom koncentracji i zdrowie. Dlatego tak ważne jest to, abyś zadbała o odpowiednią pozycję podczas snu. Jest to tym ważniejsze, że ⅓ swojego życia spędzasz właśnie na spaniu. Zatem postaraj się o to, aby dobrze wykorzystać ten czas!

Jakie są najpopularniejsze pozycje podczas snu?

Ustabilizowana pozycja

Spanie na boku to inaczej ustabilizowana pozycja. Szczególnie jest polecana osobom, które mają problem z układem trawiennym. Poza tym zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób gastro-refluksnych. Czy wiesz, skąd wzięła się ta zależność? Przede wszystkim ma to związek ze skuteczniejszym powrotem soku żołądkowego z przełyku do żołądka. Zwróć również uwagę na to, że przy problemach ze zgagą dużo lepszym rozwiązaniem jest spanie na lewym boku niż na prawym. Dodatkowo taka pozycja to także doskonały sposób na złagodzenie bóli brzucha.

Zastanawiasz się, czy ustabilizowana pozycja ma też wady? Niestety spanie na boku przyczynia się do szybszego starzenia się skóry. Ma to związek z większym naciskiem na fałdę nosowo-wargową. Dlatego musisz zdawać sobie sprawę z tego, że wybierając taką pozycję podczas snu, mogą pogłębiać się Twoje zmarszczki śmiechu. Nie musisz jednak rezygnować z wygody podczas snu. Możesz zmniejszyć zagrożenie, które wiąże się z głębszymi i wyraźniejszymi zmarszczkami. Po prostu wybierz jedwabną poszewkę na poduszkę, a zapewnisz sobie nie tylko komfort, ale również młody wygląd.

Pozycja na plecach

Dla jednych spanie na plecach to ogromna wygoda, a dla innych niemożliwe jest wytrzymanie w tej pozycji przez wiele godzin. Tak naprawdę jest to dobre rozwiązanie w niektórych przypadkach – szczególnie wtedy, gdy cierpisz na uciążliwe bóle stawów lub masz artrytydę. Wówczas pozycja podczas snu na plecach pozwala równomiernie rozłożyć wagę ciała, dzięki czemu nie powstaje napięcie w konkretnym miejscu.

Zwróć jednak uwagę na to, że pozycja na plecach nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Przede wszystkim jeśli masz problem z chrapaniem. W końcu pozioma pozycja podczas snu sprawia, iż pod wpływem grawitacji rozluźniają się mięśnie szczęki i język. W konsekwencji powstają wibracje, a Ty zaczynasz jeszcze bardziej chrapać. To nie jest jedyna wada spania na plecach. Nie sprawdzi się też wówczas, gdy chorujesz na astmę lub masz problemy z sercem. Czy to oznacza, że musisz rezygnować ze spania na plecach? Nie, wystarczy, że zadbasz o dostateczne oparcie szyi, ramion oraz umieścisz poduszkę pod górną częścią Twoich pleców. Wtedy możesz skutecznie pozbyć się uporczywego chrapania.

Pozycja embrionalna

Zauważ, że pozycja embrionalna towarzyszy Ci od zawsze – właściwie jeszcze przed tym, jak się urodziłaś. Ten sposób spania zapewnia Ci nie tylko ogromną wygodę, ale również poczucie bezpieczeństwa. Szczególnie powinnaś stawiać na tę pozycję, jeżeli masz problemy z kręgosłupem. W takim przypadku spanie na boku z podsuniętymi kolanami do ciała przyniesie Ci mnóstwo ulgi. Oczywiście największa jest w tym zasługa grawitacji, bo to właśnie ona odciążyć płytki, które stają się bardziej rozluźnione.

Jednak nie zawsze pozycja embrionalna podczas snu jest dla Ciebie dobre. Szczególnie wtedy, gdy odczuwasz ból szyi bądź głowy. W takim przypadku najważniejsze jest to, abyś utrzymała szyję w tej samej linii, co kręgosłup – koniecznie zadbaj o to, żeby poduszka nie była zbyt wysoka lub za niska. Jeżeli tak się zdarzy, to narazisz się na zbyt duże napięcie mięśni, co doprowadzi do sporych bóli szyi i głowy. Kolejnym ciekawym sposobem, dzięki któremu nie będziesz musiała rezygnować ze spania w pozycji embrionalnej, a jednocześnie zapewnisz sobie wysoki poziom komfortu, polega na włożeniu poduszki między kolana. To skutecznie pomoże Ci utrzymać kręgosłup w linii prostej, a jednocześnie zapobiegnie skrętom bioder czy miednicy.

Pozycja na brzuchu

Jeżeli szukasz skutecznego sposobu na poradzenie sobie z chrapaniem, to koniecznie zacznij spać na brzuchu. W tym przypadku mięśnie szyi nie uginają się pod wpływem grawitacji. W konsekwencji nie dochodzi do wibracji, które odpowiadają właśnie za chrapanie. Zauważ jednak, że pozycja na brzuchu często powoduje wiele negatywnych konsekwencji dla Twojego zdrowia. Przede wszystkim sprawia, że częściej zaczynasz zgrzytać zębami. Poza tym, taka pozycja podczas snu może powodować kompresję nerwów. Szczególnie wówczas, gdy masz za niską poduszkę. Poza tym obciążasz tylko jedną stronę ciała. W tym czasie druga jest nieco zbyt skurczona, co prowadzi do drętwienia palców u rąk.

Pozycja w ramionach

Spanie blisko osoby, którą darzysz zaufaniem, sprawia, że czujesz się zrelaksowana, a przede wszystkim skutecznie obniżasz poziom stresu. Zwróć jednak uwagę na to, iż cała noc w takiej pozycji podczas snu przyczynia się do zwiększonego napięcia mięśni i stawów. Poza tym narażasz się na ból pleców, ramion czy szyi. Oprócz tego może dojść do powstania odleżyn, dlatego nie bój się być egoistką i naucz się zmieniać pozycję w trakcie snu. Dzięki temu naprawdę obudzisz się wypoczęta, zrelaksowana oraz szczęśliwa.

Więcej artykułów!
Zobacz nas na facebooku!

 

Polecane

Kabazza - Singapurski pocałunek Na czym polega

Kabazza – Singapurski pocałunek Na czym polega?

Nazwa „Singapurski pocałunek” może być nieco myląca, bowiem technika Kabazza…

Anna Markowska 24 sierpnia, 2021
Wagina, pochwa, srom - dlaczego wciąż są tematem tabu

Wagina, pochwa, srom – dlaczego wciąż są tematem tabu?

Są takie słowa w języku polskim, które nie do końca…

Sylwia Nadomska 17 sierpnia, 2021
Edging

Edging – sposób na przedłużanie przyjemności seksualnej

Zapewne czytałaś chociaż raz w życiu romans erotyczny. Taki, gdzie…

Julia Ignat 4 sierpnia, 2021
Wagina - czego o niej nie wiesz, a powinnaś

Wagina – czego o niej nie wiesz, a powinnaś

Kobiece ciało jest niesamowite. Ma niezwykłą siłę i moc, by…

Martyna Janusik 17 lipca, 2021
Łechtaczka

Jej wysokość łechtaczka!

Czy wiesz, jakie jest jedno z najpopularniejszych zadań, jakie radzi…

Justyna Kos 11 lipca, 2021

Niebezpieczne gadżety erotyczne. Na co zwrócić uwagę?

Gadżety erotyczne to ciekawy sposób na ożywienie seksu po wielu…

Martyna Janusik 7 lipca, 2021

Gdzie na wakacje w Polsce?

Czy warto spędzić wczasy w Polsce? Oczywiście, że tak. Mamy…

Kamila Mańkowska 24 czerwca, 2021
seks po ciąży

Seks po ciąży – jak wygląda?

Częstym warunkiem, jaki muszą spełnić przyszli tatusiowie by być obecnymi…

Justyna Kos 18 czerwca, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również