Self massage jak wykonać

Self massage – zrelaksuj się w domu

Opublikowane w kategorii

Self massage, czyli automasaż to techniki, dzięki którym każdy może sam sobie wykonać relaksujących masaż. Kiedy czujesz się zmęczona po całym dniu w pracy i nie masz czasu skorzystać z usług masażysty, koniecznie powinnaś wykonać masaż, który rozluźni spięte mięśnie i pozwoli Ci prawdziwie odpocząć. Przekonaj się, jakie przyrządy warto wykorzystać do self massage.

Kiedy warto wykonywać automasaż?

Self massage to rozwiązanie, na które koniecznie powinny zdecydować się osoby, prowadzące przeważnie siedzący tryb życia. Ciągłe siedzenie w domu na kanapie czy też w pracy przy biurku sprawia, że mięśnie stają się spięte, a to powoduje ból i dyskomfort nie tylko kręgosłupa, ale też stawów. Do tego bardzo niebezpieczny jest również brak aktywności fizycznej i życie w ciągłym stresie. Wszystko to sprawia, że automasaż staje się nie tylko sporą zaletą dla Twojego kręgosłupa, ale przede wszystkim koniecznością. Zatem poznaj sprawdzone techniki i przygotuj przydatne akcesoria, dzięki którym wykonasz dokładnie taki masaż, jakiego w tej chwili najbardziej potrzebujesz.

Jakie gadżety potrzebujesz do wykonania automasażu?

Istnieje wiele różnych technik automasażu, a każda z nich ma konkretny cel, więc to do nich należy dostosować akcesoria pomocnicze. Wybór jest naprawdę spory i często nie musisz niczego kupować, a po prostu rozejrzeć się za przedmiotami, które już masz w domu, ale dotychczas wykorzystywałaś je w zupełnie innym celu.

W szczególności przydatne mogą być następujące przedmioty:

 • duoball – podwójna piłka, najlepiej wykonana z dość miękkiego tworzywa,
 • piłeczka tenisowa, jedna lub dwie,
 • gruby flamaster,
 • masażer,
 • płaski i miękki roller,
 • małe butelki z wodą.

Większość z tych akcesoriów jest naprawdę niepozorna, ale doskonale sprawdza się w trakcie self massage, poznaj kilka ciekawych technik, które możesz wykonywać tak samo w domu, jak i w gabinecie w trakcie przerwy od pracy.

Jak wykonać self massage? 4 techniki

Zanim rozpoczniesz masaż, musisz wiedzieć, na jakich miejscach powinnaś skoncentrować się w pierwszej kolejności. Oczywiście Twój własny organizm podpowie Ci, gdzie najlepiej zacząć – tak, gdzie będziesz odczuwać ból czy wyraźne napięcie.

Jeśli jednak chcesz głównie działać profilaktycznie i nie wiesz, na jakim rejonie warto skupić się na początku, to skup się na mięśniowo-powięziowych punktach spustowych. Gdzie je znajdziesz? To obszary na Twoim ciele, które wyróżniają się szczególną wrażliwością na dotyk i ból. Wcześniej zatem poświęć czas, aby wyczuć pod palcami te miejsca – często charakteryzują się lekkim stwardnieniem pod skórą i znajdują się tuż obok mięśni. Kiedy mocniej dotkniesz takie miejsce, poczujesz promieniujący ból. Najczęściej punkty spustowe mieszczą się na barkach, skroniach, potylicy, łydkach czy na  odcinku lędźwiowym oraz szyjnym kręgosłupa. Skup się zatem na tych rejonach, gdzie ból po przyduszeniu palcem jest największy. Niech Twój automasaż trwa nie krócej niż minutę na jedno miejsce. Tak naprawdę im dłużej on potrwa, tym lepiej.

Automasaż barków

Rozluźnij górną część mięśnia czworobocznego grzbietu, który znajduje się między karkiem a ramieniem. Wykorzystaj piłeczkę tenisową i przytrzymaj ją w miejscach spustowych. Uciskaj ją minimum 30 sekund, jeśli poczujesz ból, to postaraj się i tak nie puszczać jej przez ten czas. Możesz też oprzeć się w tym czasie o ścianę, aby przytrzymanie piłeczki było skuteczniejsze i łatwiejsze. Później zacznij delikatnie krążyć piłeczką wokół tego miejsca.

Automasaż pleców

Niezawodny będzie tutaj miękki i płaski roller. Automasaż możesz wykonać na leżąco na macie lub przy ścianie. Oprzyj wtedy roller o wybraną powierzchnię, przyciśnij kręgosłup do niego i rozpocznij rollowanie. Szczególnie skup się na odcinku lędźwiowym. Przesuwaj swoje ciało najpierw powoli w dół, a później równie wolno w górę.

Automasaż kolan

Osoby pracujące w pozycji siedzącej, powinny szczególnie zadbać o swoje kolana. Możesz taki automasaż wykonać nawet w pracy. Podczas siedzenia wyprostuj nogę i oprzyj piętę o podłogę. Naciśnij obolałe miejsce poniżej rzepki i rozpocznij delikatne krążenie. Nadal uciskając, powoli zegnij i znów wyprostuj kolano. Ćwiczenie należy powtarzać kilka razy.

Automasaż karku

Przytrzymaj kciuki między czaszką a karkiem i rozpocznij krążenie kciukami przez 30 sekund. Następnie przesuń palce o ok. 1 cm w bok i znów rozpocznij krążenie. Powtarzaj te czynności, aż dojedziesz w okolice uszu.

Przydatne mogą okazać się też duoball – połóż się na macie, a piłki włóż pod kark. Następnie wykonuj ruchy głową w górę i w dół, przypominające potakiwanie. Później zacznij wolne rollowanie w górę i w dół odcinka szyjnego.

Jakie korzyści daje automasaż?

Wśród najważniejszych korzyści, jakie może zapewnić Ci self massage, wyróżniamy:

 • rozluźnienie mięśni,
 • pozbycie się bólu,
 • poprawienie sprawności ruchowej,
 • zmniejszenie skutków różnych obrażeń,
 • przyspieszenie gojenia się ran,
 • lepszy sen.

Wykonaj automasaż i przekonaj się, jak wiele dobrego przyniesie dla Twojego kręgosłupa.

Dołącz do naszej społeczności na facebooku i bądź z nami na bieżąco.

Polecane

Własny kanał na youtube

Własny kanał na youtube – jeszcze hobby, czy już praca?

Czołowi polscy Youtuberzy potrafią zarabiać po kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie….

Aleksandra Szczęsna 10 kwietnia, 2021
przyjęcie urodzinowe jak z Instagrama

Jak zorganizować przyjęcie urodzinowe jak z Instagrama?

Instagram to prawdziwa kopalnia inspiracji. Wpisując w wyszukiwarkę odpowiednie hashtagi,…

Justyna Kos 10 kwietnia, 2021
Orgazm pochwowy

Orgazm łechtaczkowy a orgazm pochwowy

Dawno temu, guru psychoanalizy, Zygmunt Freud określił, że kobieta ma…

Kinga Wolska 5 kwietnia, 2021
Tarczyca - to ona Tobą rządzi

Tarczyca – to ona Tobą rządzi

Czy wiesz, że choroby związane z tarczycą nierzadko obniżają komfort…

Anna Markowska 3 kwietnia, 2021
kobiecy wytrysk

Wyższy poziom Twojej przyjemności

To, że mężczyźni mają wytrysk, wiedzą wszyscy. Ale kobiety? Niby…

Maria Przędolska 2 kwietnia, 2021

Mizoginia współcześnie – czym się objawia

Był nim Jan Jakub Rousseau, który twierdził, że kobiety są…

Nadia Kopeć 18 marca, 2021
Edging

Edging – sposób na przedłużanie przyjemności seksualnej

Zapewne czytałaś chociaż raz w życiu romans erotyczny. Taki, gdzie…

Maria Przędolska 18 marca, 2021
seks po ciąży

Seks po ciąży – jak wygląda?

Częstym warunkiem, jaki muszą spełnić przyszli tatusiowie by być obecnymi…

Justyna Kos 18 marca, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również