Samotność i lęk. My V portal o kobiecości.

Samotność i lęk. Zajrzyj w głąb siebie

Opublikowane w kategorii

Odkąd kontakt z drugą osobą znajdującą się nawet na drugim końcu świata, stał się tak łatwy, czujemy się jeszcze bardziej samotni niż dawniej. XXI docenia indywidualności i jednocześnie zachęca do samotności. Dlatego uczucie odosobnienia czy zapomnienia towarzyszy nam niemal na co dzień. Sprawdź, jak poradzić sobie z samotnością i lękiem oraz  czy borykasz się z monofobią.

Jak poradzić sobie z samotnością i lękiem?

Psychologowie określają samotność jako stan, kiedy nie mamy pozytywnych relacji międzyludzkich z różnych powodów, np. odrzucenia, zapomnienia, a do tego czujemy, że nie jesteśmy akceptowani. Poradzenie sobie z samotnością nie jest łatwe.

Warto podkreślić, że możesz czuć się samotna, nawet gdy znajdujesz się w otoczeniu ludzi, ale żadnemu z nich tak naprawdę nie możesz zaufać, zwierzyć się czy oczekiwać od nich wsparcia. Dlatego już teraz poznaj kilka sposobów, które odrobinę ułatwią Ci poradzenie sobie z samotnością, gdy już spojrzysz jej prosto w oczy.

Nie obwiniaj się i działaj

Uczucia związane z byciem samotnym są i tak już wystarczająco trudne do poradzenia sobie z nimi, dlatego nie dokładaj jeszcze wyrzutów sumienia. Ciągłe krytykowanie siebie za to, że doprowadziłaś do sytuacji, w której jesteś zdana tylko na siebie, spowoduje, że Twój stan psychiczny zacznie się znacząco pogarszać. Lepiej zamień emocje związane z obwinianiem się na współczucie względem siebie. Następnie zrób coś, żeby sobie pomóc. Jak? Spróbuj odbudować relacje rodzinne, postaraj się poznać nowe osoby czy zapisz się do terapeuty. Pamiętaj, nic na siłę, ale też nie pozostawaj bierną.

Zrozum, że to minie

Wytłumacz sama sobie, że uczucia związane z osamotnieniem, które dopadły Cię w obecnej chwili, nie muszą trwać długo i co najważniejsze — nie zawsze. Po prostu potrzebujesz trochę czasu, żeby poukładać sobie myśli i życie na nowo. W szczególności osoby, które właśnie rozeszły się z partnerem czy straciły ukochaną osobę, uznają, że od teraz już zawsze będą zdane same na siebie. Jednak to nie musi być prawdą. Czas mija, a tylko on jest w stanie ukoić tego typu rany. Być może pewnego dnia będziesz gotowa znów komuś zaufać i już nigdy nie wracać do samotności, która dziś stała się Twoim jedynym towarzyszem.

Przygarnij pupila

Posiadanie psa czy kota to duża odpowiedzialność nawet na kilkanaście lat i zanim się na to zdecydujesz, koniecznie o tym pamiętaj. Jednak przy okazji wiedz także o tym, że nie ma wierniejszego i bardziej oddanego przyjaciela niż ukochany pies czy kot. Oni będą z tobą zawsze, a Ty staniesz się w pełni odpowiedzialna za ich życie. Dlatego być może w tym momencie najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie właśnie adopcja pupila. Tym bardziej że wiąże się to z częstymi spacerami, gdzie możesz spotkać innych wielbicieli czworonogów.

Ogranicz Social Media

Dzięki Internetowi mieliśmy być sobie jeszcze bliżsi, prawda? Jednak nie do końca to wyszło. Oczywiście z łatwością możemy wymieniać się wiadomościami i dzięki zdjęciom bliżej przyjrzeć się, jak żyją znajomi z podstawówki, ale też przez to znacznie rzadziej umawiamy się na spotkania twarzą w twarz. Do tego psychologowie przestrzegają przed ciągłym przeglądaniem np. Facebooka, gdyż wywołuje to wiele niepokojących emocji — zazdrość, poczucie niższości i jeszcze większego osamotnienia.

Zacznij się rozwijać

Nawet brak bliskich osób wokół Ciebie czy brak zrozumienia z ich strony nie muszą oznaczać, że Twoje życie nie ma sensu. Wręcz przeciwnie to czas dla Ciebie i wreszcie możesz osiągnąć cele, o których zawsze myślałaś. Zapisz się na jakieś kursy, zacznij ćwiczyć, dbaj o siebie lub otwórz firmę. Dzięki temu zawrzesz nowe znajomości, a już wkrótce Twoje życie nabierze jeszcze więcej kolorów niż miało to miejsce wcześniej. Dowiedz się jak prowadzić kobiecą markę – przeczytaj artykuł

Czym jest lęk przed samotnością?

Jeśli coraz częściej łapiesz się na tym, że Twoje myśli bezustannie krążą wokół obawy, że wkrótce zostaniesz sama i sobie z tym nie poradzisz, to być może borykasz się z monofobią, czyli lękiem przed samotnością. To rodzaj fobii, który został zdiagnozowany jako zaburzenie lękowe. Najczęściej objawia się w postaci ataków paniki u osób, które fizycznie czują się same, gdyż nie mają partnera, rodziny czy kogokolwiek bliskiego, na kogo mogliby liczyć.

Z tą przypadłością często borykają się również dorośli, którzy np. w dzieciństwie doświadczyli porzucenia przez jednego czy przez obydwóch rodziców.

Oto kilka przykładowych objawów somatycznych lęku przed samotnością:

  • duszności,
  • omdlenia,
  • kołatanie serca,
  • potliwość,
  • bóle i zawroty głowy,
  • nudności,
  • biegunka,
  • przyspieszony oddech,
  • drżenie rąk.

Jeśli zauważasz je u siebie, to najlepsze co możesz zrobić dla siebie, to zapisać się do psychoterapeuty. Razem z nim znajdziesz źródło swoich problemów i dowiesz się, jak radzić sobie z tą fobią. Nie poddawaj się ani samotności, ani negatywnym emocjom, które już wkrótce będą chciały przejąć kontrolę nad Twoim życiem. Musisz mieć świadomość, że miliony osób na całym świecie borykają się z podobnymi problemami i wątpliwościami co Ty. I dają radę, więc i Ty na pewno znajdziesz w sobie siłę, żeby przestać bać się samotności oraz znaleźć swój własny złoty środek na osamotnienie.

Najnowsze

Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.

Polecane

Poliamoria

Związki poliamoryczne. Czym są i dlaczego nie dla każdego?

Poliamoria – kochanie kilku osób w tym samym czasie –…

Anna Augustyn-Protas 11 maja, 2022
Anorgazmia

Anorgazmia, a brak orgazmu. Problem z ciałem czy psychiką?

Nawet jedna na pięć kobiet ma kłopot z osiągnięciem rozkoszy….

Anna Augustyn-Protas 8 maja, 2022
9 pytań do astrolożki

9 pytań do astrolożki

W czasach niepokojów lawinowo rośnie zainteresowanie astrologią. Jeśli też myślisz…

Anna Augustyn-Protas 4 maja, 2022
niepłodność

Niepłodność

Kiedy mówimy o niepłodności ? Niepłodność jest w dzisiejszych czasach…

Medbabki (@medbabki) 30 kwietnia, 2022
Kontrowersyjne składniki

Kontrowersyjne składniki w kosmetykach

Na opakowaniach kosmetyków często można zauważyć komunikaty „bez parabenów”, „bez…

Karina Faber (@gazellecare) 27 kwietnia, 2022
Dlaczego sie starzejemy

Dlaczego się starzejemy?

Oczywistą prawdą jest, że nasze organizmy zmieniają się w ciągu…

Medbabki (@medbabki) 24 kwietnia, 2022
Doomsurfing

Doomsurfing. Jak mu się nie dać?

Doomsurfing (albo: doomscrolling) to nałóg czytania wiadomości, które mają zły…

Anna Augustyn-Protas 20 kwietnia, 2022
Wysoka wrażliwość

Czy jesteś wysoko wrażliwa?

Mocno przeżywasz stresy, łatwo cię zranić? Za to więcej czujesz…

Anna Augustyn-Protas 15 kwietnia, 2022
Sprawdź również
Sprawdź również