Rzeźba 33-metrowej waginy w Brazylii. Co artystka chciała przekazać

Rzeźba 33-metrowej waginy w Brazylii. Co artystka chciała przekazać?

Opublikowane w kategorii

W jednym z parków w Brazylii stanęła dość nietypowa rzeźba – przedstawiająca… kobiecą waginę. Jak można się domyślić, niemal natychmiast wywołała spore kontrowersje i to nie tylko w samej Brazylii. Kim jest autorka tego dzieła i w jaki sposób chce, żeby odbierano tę nietypową rzeźbę?

Juliana Notari i jej przesłanie

Pomysłodawczynią i osobą odpowiedzialną za to, że dziś na wzgórzu jednego z parków w regionie Pernambuco w Brazylii znajduje się ogromna, bo 33-metrowa rzeźba waginy, jest Juliana Notari. Wykonane przez nią kontrowersyjne dzieło to tzw. land art, to znaczy, że obszarem, na którym powstawała rzeźba była właśnie ziemia. Stworzona przy jej udziale wagina zyskała także swoją nazwą „Diva” i może poszczycić się tym, że ma aż 33 metry długości, 16 metrów szerokości oraz aż 6 metrów głębokości.

Podczas projektowania dzieła artystka współpracowała z Muzeum Sztuki Nowoczesnej Aloisio Magalhaes. Natomiast jego oficjalne odsłonięcie nastąpiło 31.12.2020 i rozpoczęło prawdziwą burzę w sieci i nie tylko. Jak wyjaśnia sama artystka, jej celem nie było jedynie wzbudzenie kontrowersji i wywołanie szumu, a sam pomysł miał rzucić nowe światło na kilka istotnych kwestii, które coraz częściej nam – tj. współczesnemu społeczeństwu umyka.

Główną ideą przyświecającą Notari było przyciągnięcie uwagi na ścisłą relację między naturą a kulturą w fallocentrycznym i antropocentrycznym społeczeństwie zachodnim. Oczywiście „Diva” miała w szczególności feministyczny charakter – z jednej strony przedstawiła żeńskie genitalia, ale też artystka wskazała, że można odbierać jej dzieło jako rozdzierającą z ziemi ranę.

Pstryczek w stronę prezydenta

Przy okazji artystka podkreśliła, że w pewien sposób to dzieło powstało na przekór polityki, jaką prowadzi Jair Bolsonaro – prezydent Brazylii. Jak zapewne zdajesz sobie sprawę Brazylia to kraj wyjątkowo katolicki, gdzie spora część społeczeństwa ma dość radykalne poglądy, np. na temat aborcji. Notari za pomocą swojego głośnego dzieła chciała skierować bezpośrednią wiadomość w stronę rządów obecnego prezydenta, które przez wielu uznawane są za nietolerancyjne oraz nazbyt konserwatywne.

Zresztą Bolsonaro niejednokrotnie wypowiadał się też na temat swojego podejścia do artystów, co zapewne również nie przypadło do gustu samej Notari. Prezydent Brazylii twierdzi, że publiczne pieniądze przeznaczone dla artystów są pieniędzmi wyrzuconymi w błoto, gdyż żadko kiedy ich prace przynoszą jakikolwiek pożytek.

Notari rozpętała burzę

Mijają dni, a nic nie wskazuje na to, że dyskusja na temat olbrzymiej waginy ulokowanej w brazylijskim parku, zbliża się ku końcowi. Już samym wyznacznikiem są setki komentarzy na facebookowym profilu Notari, które przybywają każdego dnia. Nie da się ukryć, że królują tam głównie negatywne opinie. Jednym z zarzutów, z jakim spotyka się artystka, jest sztuczne ingerowanie w środowisko naturalne i psucie krajobrazu. Dla wielu osób problemem są też kwestie estetyczne, bo wagina sama w sobie jest tematem tabu, a rozprzestrzenianie jej obrazu w tak otwarty sposób w Brazylii, odbierane jest dość negatywnie.

Oczywiście znaleźli się także zwolennicy odwagi i dzieła artystki – i to z różnych części świata. W szczególności środowiska lewicowe, ale też artystyczne wykazały się największą otwartością. Jednak po prostu ich głos niknie na tle zbulwersowanych przeciwników tego kontrowersyjnego dzieła.

Choć warto zaznaczyć, że nie zabrakło także innego rodzaju zarzutów, iż rzeźba ma transfobiczny charakter, gdyż wyraźnie skłania do redukowania pojęcia kobiecości jedynie do żeńskich genitaliów.

Jak powstała rzeźba?

Kiedy na moment zapomni się o kwestiach związanych z tym, co przedstawia rzeźba i jakie emocje wywołuje, to warto zwrócić uwagę na aspekty związane z samym procesem tworzenia tego dzieła. Artystce zależało na tym, żeby projekt był doskonały i już na pierwszy rzut oka wskazywał, co przedstawia rzeźba. Dlatego też zdecydowano, że do pracy nie będzie można użyć koparek czy innych sprzętów, które mogłyby zepsuć efekt końcowy. Zamiast tego zdecydowano się na pracę ludzkich rąk. Wpłynęło to oczywiście na wydłużenie prac związanych ze stworzeniem rzeźby. Łącznie stworzenie „Divy” zajęło 11 miesięcy. Do jej przygotowania wykorzystano beton oraz malowaną żywicę.

Warto zaznaczyć, że w procesie twórczym wspierało artystkę jeszcze 20 osób. Sporą kontrowersją okazało się również zdjęcie, jakie dodała Notari podczas prac nad tworzeniem rzeźby. Przedstawia ono ją oraz grupę pracujących czarnoskórych mężczyzn. Natychmiast wywołało to oburzenie i posądzono artystkę o rasizm.

Wielu osobom rzeźba przypadła do gustu, inni podchodzą do niej bardzo negatywnie – jedno jest pewne, zdecydowanie nie przeszła bez echa, czyli w pewien sposób cel został przez artystkę osiągnięty. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że do przedstawienia swojego manifestu wybrała przede wszystkim nieodpowiedni kraj, a może też, jak dość często bywa forma przerosła przekaz?

 

Najnowsze

Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.

Polecane

Poliamoria

Związki poliamoryczne. Czym są i dlaczego nie dla każdego?

Poliamoria – kochanie kilku osób w tym samym czasie –…

Anna Augustyn-Protas 11 maja, 2022
Anorgazmia

Anorgazmia, a brak orgazmu. Problem z ciałem czy psychiką?

Nawet jedna na pięć kobiet ma kłopot z osiągnięciem rozkoszy….

Anna Augustyn-Protas 8 maja, 2022
9 pytań do astrolożki

9 pytań do astrolożki

W czasach niepokojów lawinowo rośnie zainteresowanie astrologią. Jeśli też myślisz…

Anna Augustyn-Protas 4 maja, 2022
niepłodność

Niepłodność

Kiedy mówimy o niepłodności ? Niepłodność jest w dzisiejszych czasach…

Medbabki (@medbabki) 30 kwietnia, 2022
Kontrowersyjne składniki

Kontrowersyjne składniki w kosmetykach

Na opakowaniach kosmetyków często można zauważyć komunikaty „bez parabenów”, „bez…

Karina Faber (@gazellecare) 27 kwietnia, 2022
Dlaczego sie starzejemy

Dlaczego się starzejemy?

Oczywistą prawdą jest, że nasze organizmy zmieniają się w ciągu…

Medbabki (@medbabki) 24 kwietnia, 2022
Doomsurfing

Doomsurfing. Jak mu się nie dać?

Doomsurfing (albo: doomscrolling) to nałóg czytania wiadomości, które mają zły…

Anna Augustyn-Protas 20 kwietnia, 2022
Wysoka wrażliwość

Czy jesteś wysoko wrażliwa?

Mocno przeżywasz stresy, łatwo cię zranić? Za to więcej czujesz…

Anna Augustyn-Protas 15 kwietnia, 2022
Sprawdź również
Sprawdź również