Rozwód. Jak wpływa na małe dziecko

Jak rozwód wpływa na małe dziecko?

Opublikowane w kategorii

Rozwód to nie samo zło. Są sytuacje, kiedy to najlepsze rozwiązanie. Jeżeli w związku pojawiły się dzieci, sprawa jest trudniejsza, ale do opanowania. Małe dzieci są w pełni zależne od obojga rodziców. Nie pozwól więc, by straciły poczucie bezpieczeństwa. Co jeszcze jest ważne?

Dla dobra dziecka

Ustalmy na początku jedno. Rozwód to nie koniec świata. A tkwienie w toksycznym związku tylko i wyłącznie dla dobra dzieci to złe podejście. Powiem mocniej- to jedna z największych krzywd jakie możesz wyrządzić swojemu dziecku. I sobie również. Jeżeli sądzisz, że małe dziecko i tak nie wie, co się wokół niego dzieje, czas wyprowadzić cię z błędu. Ono ma tego świadomość i nie rozumie, dlaczego się kłócicie, ty płaczesz a partner krzyczy. Ale to wyczuwa. Na poziomie empatii i emocji.

Kiedy wokół maluszka zamiast spokoju, empatii i ciepła jest napięcie, krzyk lub niewyrażona agresja, nawet niemowlęta czują, że coś jest nie tak. Najczęściej reagują na to w jedyny sobie znany sposób – płaczem, nerwowością, brakiem apetytu. Dochodzi również do zaburzeń snu oraz u nieco starszych dzieci, moczenie nocne. Czy naprawdę chcesz serwować swojemu dziecku taki emocjonalny rollercoaster? Jeżeli macie tkwić w związku tylko i wyłącznie dla dobra dziecka, zróbcie coś innego. Sprawcie, aby rozwód przeszedł jak najmniej boleśnie. Jak?

Rozwód oczami małego dziecka

Nie ma się co czarować, rozwód to rozłam znanego dotychczas świata. Z jego stabilizacją, codzienną rutyną i przyzwyczajeniami. To również rysa na sposobie postrzegania rodziców. I ogromna niepewność co do tego, jak będzie wyglądało życie na nowo. Małe dzieci, do 9 roku życia, postrzegają całą tą sytuację inaczej niż nastolatkowie. Bo o ile ci ostatni będą się buntować, chcąc stworzyć poczucie większej niezależności od rodziców, o tyle maluchy, będą chcieli ich scalić.

Małe dzieci, w obliczu rozwodu widzą, że wszystko to, co było ich bezpieczną codziennością, znika. Wraz z tym, traci poczucie bezpieczeństwa, czując za to wyobcowanie, niestabilność i zwykły strach o to, co będzie dalej. Twoją rolą, jako rodzica jest pokazać mu, że mimo nowej rzeczywistości, wciąż jesteście w stanie mu to wszystko dać. W nieco zmienionej formie, być może w dwóch domach, ale za to z będącymi osobno mamą i tatą.

Małe dzieci, duże emocje

Maluchy, do 3 roku życia, łączy bardzo silna więź emocjonalna z matką. Przejmują jej emocje i biorą jako swoje. Dlatego też, gdy czują, że dzieje się coś złego, reagują np. uciekaniem do wcześniejszych okresów rozwojowych. Chcą smoczek, mają problem z mową albo przestają korzystać z nocnika. Ważne jest, by stworzyć jak najbardziej spokojną atmosferę. Między 3 a 5 rokiem życia, dziecko rozumie już więcej. Widząc rozłam rodziców, mogą sobie zadawać pytanie- a kto będzie się teraz mną opiekował? Reaguje więc na to wszystko inaczej, mogą pojawić się zaburzenia snu, agresja, wrzaski i ataki złości. Nigdy nie pozostawiaj więc dziecka samemu sobie. Dotrzymuj danych obietnic, stwórz stabilność, która będzie podstawą poczucia bezpieczeństwa i równowagi. Dzieci do 9 roku życia widzą i wiedzą już sporo. Czasem w ich poukładany świat wchodzi poczucie odrzucenia, obawy i lęki. Pamiętaj więc o tym, by być obecnym w życiu dziecka.

Dwa domy, czy to ma sens?

Przeciwnicy tego rozwiązania wskazują na fakt, że dziecko musi zmieniać miejsce zamieszkania. Co za tym idzie, ma dwa inne pokoje, komplety ubrań i różną codzienność. Mimo tego, musisz ustalić z partnerem taki sam system wychowawczy. Dzięki temu dziecko czuje się bezpiecznie. Plusem z pewnością jest fakt, że dziecko ma oboje rodziców, którzy tak samo angażują się w jego życie. Bliskość emocjonalna to jedna z najważniejszych kwestii, której nie powinien zaniedbać ani tata ani mama.

Jeżeli decydujecie się na opiekę naprzemienną, uzgodnijcie wszystkie szczegóły bez obecności dziecka. Ono ma mieć poczucie, że jest mile widziane w każdym z miejsc, gdzie przyjdzie mu mieszkać. Aby przejść przez to w miarę sprawnie, skorzystajcie z pomocy specjalisty. Wspólna rozmowa z psychologiem wskaże wam kierunek, który warto obrać. I podpowie, jak postępować, by zbudować bezpieczny świat dla waszych dzieci. Dla ich dobra.

Rozwód wpływa na małe dziecko dużej mierze tak, jak na ciebie. Jeżeli obie strony zachowują się w dojrzały sposób i nie wciągają w swoje kłótnie dzieci, nie będzie to aż takie stresujące. Dla malucha najważniejsza jest stabilizacja, miłość i zachowanie pozytywnego obrazu obojga rodziców. Spróbujcie więc zrobić to, nawet, jeżeli jesteście w trakcie i po rozwodzie.

Dołącz do naszej grupy My V & Me i poznaj świat kobiet.

Polecane

Wagina, pochwa, srom - dlaczego wciąż są tematem tabu

Wagina, pochwa, srom – dlaczego wciąż są tematem tabu?

Są takie słowa w języku polskim, które nie do końca…

Sylwia Nadomska 17 sierpnia, 2021
Edging

Edging – sposób na przedłużanie przyjemności seksualnej

Zapewne czytałaś chociaż raz w życiu romans erotyczny. Taki, gdzie…

Julia Ignat 4 sierpnia, 2021
Wagina - czego o niej nie wiesz, a powinnaś

Wagina – czego o niej nie wiesz, a powinnaś

Kobiece ciało jest niesamowite. Ma niezwykłą siłę i moc, by…

Martyna Janusik 17 lipca, 2021
Łechtaczka

Jej wysokość łechtaczka!

Czy wiesz, jakie jest jedno z najpopularniejszych zadań, jakie radzi…

Justyna Kos 11 lipca, 2021

Niebezpieczne gadżety erotyczne. Na co zwrócić uwagę?

Gadżety erotyczne to ciekawy sposób na ożywienie seksu po wielu…

Martyna Janusik 7 lipca, 2021

Gdzie na wakacje w Polsce?

Czy warto spędzić wczasy w Polsce? Oczywiście, że tak. Mamy…

Kamila Mańkowska 24 czerwca, 2021
seks po ciąży

Seks po ciąży – jak wygląda?

Częstym warunkiem, jaki muszą spełnić przyszli tatusiowie by być obecnymi…

Justyna Kos 18 czerwca, 2021
kulki gejszy

Czym są kulki gejszy i jak ich używać?

Wciąż mówi się o nich zdecydowanie za mało. O ich…

Kamila Mańkowska 17 czerwca, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również