przyjaźń damsko-męska

Przyjaźń damsko-męska – czy są jakieś granice?

Opublikowane w kategorii

Przyjaźń to jedna z najtrudniejszych relacji w życiu człowieka. Czasem z założenia mająca być aż po grób, kończy się z błahego powodu. Bywa jednak i tak, że odpowiednio pielęgnowana i oparta na zdrowych relacjach, przetrwa całe życie. Jak postępować, by przyjaźń damsko-męska dawała radość obu stronom?

Czego pragnie kobieta?

Mężczyźni najcześciej w przyjaźni szukają docenienia, podziwiania i chwalenia. Chcą czuć się potrzebni i ważni. Oczekują szacunku i lojalności aż po grób. A kobiety? Podobnie jak w negocjacjach, rezonują z bardziej miękkimi emocjami. Chcą oparcia, zaufania i bliskości. Wymagają, aby przyjaciel ich wysłuchał, rozmawiał bez oceniania i dawania złotych rad. Przypomina to nieco relację z partnerem, ale bez miłości i pożądania.

Przyjaciół będzie już prędzej łączyć miłość platoniczna. Czyli rodzaj głębszego przywiązania bez podtekstu erotycznego, pozbawiona pociągu seksualnego. Częściej ponoć zdarza się nastolatkom, w dorosłym życiu jest o wiele rzadziej spotykana. Niemniej jednak potrafi scementować relacje damsko-męskie na długi czas.

Bywa i tak, że wibracje między przyjaciółmi ewoluują w bardziej erotycznym kierunku. Jeżeli jedno z nich dąży do seksu bez zobowiązań, drugie powinno bezwzględnie podjąć rozmowę na ten temat. Ustalenie charakteru wzajemnych relacji to ten element, bez którego przyjaźń między kobietą a mężczyzna zwyczajnie się nie uda.

Postaw jasne granice

Czy przyjaźń na dystans to jeszcze prawdziwa relacja? Zazwyczaj z przyjaciółmi chcemy spotykać się jak najczęściej. Dzielimy ze sobą wszelkie troski, małe radości i smutki. Co w przenosi się automatycznie na pogłębienie tej relacji. Gdy tę drugą osobę traktujemy jak siostrę czy brata, dobrze jest powiedzieć to jak najszybciej. Unikniemy wtedy nieprzyjemnych sytuacji dotyczących zranienia tej drugiej osoby. Jeżeli takie wyznanie nie przerwie tej relacji, przepis na prawdziwą przyjaźń murowany.

Druga sprawa to absolutna szczerość. Tak bardzo cenna w relacjach damsko – męskich, w przyjaźni jeszcze bardziej zyskuje na znaczeniu. Przyjaciele są względem siebie szczerzy, ale również nie okłamują siebie nawzajem względem charakteru łączących ich relacji. Dlatego, gdy nie jesteś pewna swojej relacji z przyjacielem, po prostu o tym porozmawiajcie. W najgorszym wypadku wasza relacja się zakończy. Lecz tym samym ty unikniesz jeszcze większego cierpienia.

Dookoła przyjaźni damsko-męskiej

Jeżeli on i ona przyjaźnią się od lat, zapewne również są świadkami tego, jak drugie z nich się zakochuje, a może nawet znajduje miłość swojego życia. Co wtedy? Pojawienie się tej trzeciej, albo tego trzeciego w bliskiej relacji między przyjaciółmi zmienia wszystko. Zakochana w nowym partnerze ona nie będzie mieć już tyle czasu dla swojego starego przyjaciela. On więc będzie musiał znieść ciężar odrzucenia i niejako odstawienia na drugi plan. Paradoksalnie właśnie w takich newralgicznych momentach okazuje się, że to co jedno nazywało bliską przyjaźnią, dla drugiego było czymś innym, bardziej głębszym.

Dodatkowo, każdą przyjaźń, bez względu na to czy damsko – męską czy inną, weryfikuje czas. Życie dostarcza nam dostateczną ilość niespodzianek, by wystawić na próbę każdą relację. I zazwyczaj to przyjaźń jest tą, która obrywa w pierwszej kolejności. Perspektywa zmiany pracy na bardziej angażującą, być może nawet zmiana miejsca zamieszkania. Chociaż wydaje się, że przez internet świat nie ma granic ani odległości, to jednak nic nie zastępuje bezpośredniego, codziennego kontaktu.

Jedni twierdzą, że prawdziwa przyjaźń damsko- męska uda się tylko w momencie, gdy jedna ze stron nie jest heteroseksualna. W każdej innej kombinacji prędzej czy później do głosu dojdą hormony, a wraz z nimi potencjalnie złamane serce i inne problemy niszczące taką relację. Trudno nie przyznać jej racji. Jednak jestem zdania, że przyjaźń oparta na wzajemnym zaufaniu, szczerości i jasno postawionych granic wytrzyma wszystkie zawirowania. Trzeba tylko ją odpowiednio pielęgnować.

Dołącz do nas i naszej grupy na Facebooku – My V & Me.

Polecane

Własny kanał na youtube

Własny kanał na youtube – jeszcze hobby, czy już praca?

Czołowi polscy Youtuberzy potrafią zarabiać po kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie….

Aleksandra Szczęsna 10 kwietnia, 2021
przyjęcie urodzinowe jak z Instagrama

Jak zorganizować przyjęcie urodzinowe jak z Instagrama?

Instagram to prawdziwa kopalnia inspiracji. Wpisując w wyszukiwarkę odpowiednie hashtagi,…

Justyna Kos 10 kwietnia, 2021
Orgazm pochwowy

Orgazm łechtaczkowy a orgazm pochwowy

Dawno temu, guru psychoanalizy, Zygmunt Freud określił, że kobieta ma…

Kinga Wolska 5 kwietnia, 2021
Tarczyca - to ona Tobą rządzi

Tarczyca – to ona Tobą rządzi

Czy wiesz, że choroby związane z tarczycą nierzadko obniżają komfort…

Anna Markowska 3 kwietnia, 2021
kobiecy wytrysk

Wyższy poziom Twojej przyjemności

To, że mężczyźni mają wytrysk, wiedzą wszyscy. Ale kobiety? Niby…

Maria Przędolska 2 kwietnia, 2021

Mizoginia współcześnie – czym się objawia

Był nim Jan Jakub Rousseau, który twierdził, że kobiety są…

Nadia Kopeć 18 marca, 2021
Edging

Edging – sposób na przedłużanie przyjemności seksualnej

Zapewne czytałaś chociaż raz w życiu romans erotyczny. Taki, gdzie…

Maria Przędolska 18 marca, 2021
seks po ciąży

Seks po ciąży – jak wygląda?

Częstym warunkiem, jaki muszą spełnić przyszli tatusiowie by być obecnymi…

Justyna Kos 18 marca, 2021

Dodaj komentarz

Sprawdź również
Sprawdź również