przyjaźń damsko-męska

Przyjaźń damsko-męska – czy są jakieś granice?

Opublikowane w kategorii

Przyjaźń to jedna z najtrudniejszych relacji w życiu człowieka. Czasem z założenia mająca być aż po grób, kończy się z błahego powodu. Bywa jednak i tak, że odpowiednio pielęgnowana i oparta na zdrowych relacjach, przetrwa całe życie. Jak postępować, by przyjaźń damsko-męska dawała radość obu stronom?

Czego pragnie kobieta?

Mężczyźni najcześciej w przyjaźni szukają docenienia, podziwiania i chwalenia. Chcą czuć się potrzebni i ważni. Oczekują szacunku i lojalności aż po grób. A kobiety? Podobnie jak w negocjacjach, rezonują z bardziej miękkimi emocjami. Chcą oparcia, zaufania i bliskości. Wymagają, aby przyjaciel ich wysłuchał, rozmawiał bez oceniania i dawania złotych rad. Przypomina to nieco relację z partnerem, ale bez miłości i pożądania.

Przyjaciół będzie już prędzej łączyć miłość platoniczna. Czyli rodzaj głębszego przywiązania bez podtekstu erotycznego, pozbawiona pociągu seksualnego. Częściej ponoć zdarza się nastolatkom, w dorosłym życiu jest o wiele rzadziej spotykana. Niemniej jednak potrafi scementować relacje damsko-męskie na długi czas.

Bywa i tak, że wibracje między przyjaciółmi ewoluują w bardziej erotycznym kierunku. Jeżeli jedno z nich dąży do seksu bez zobowiązań, drugie powinno bezwzględnie podjąć rozmowę na ten temat. Ustalenie charakteru wzajemnych relacji to ten element, bez którego przyjaźń między kobietą a mężczyzna zwyczajnie się nie uda.

Postaw jasne granice

Czy przyjaźń na dystans to jeszcze prawdziwa relacja? Zazwyczaj z przyjaciółmi chcemy spotykać się jak najczęściej. Dzielimy ze sobą wszelkie troski, małe radości i smutki. Co w przenosi się automatycznie na pogłębienie tej relacji. Gdy tę drugą osobę traktujemy jak siostrę czy brata, dobrze jest powiedzieć to jak najszybciej. Unikniemy wtedy nieprzyjemnych sytuacji dotyczących zranienia tej drugiej osoby. Jeżeli takie wyznanie nie przerwie tej relacji, przepis na prawdziwą przyjaźń murowany.

Druga sprawa to absolutna szczerość. Tak bardzo cenna w relacjach damsko – męskich, w przyjaźni jeszcze bardziej zyskuje na znaczeniu. Przyjaciele są względem siebie szczerzy, ale również nie okłamują siebie nawzajem względem charakteru łączących ich relacji. Dlatego, gdy nie jesteś pewna swojej relacji z przyjacielem, po prostu o tym porozmawiajcie. W najgorszym wypadku wasza relacja się zakończy. Lecz tym samym ty unikniesz jeszcze większego cierpienia.

Dookoła przyjaźni damsko-męskiej

Jeżeli on i ona przyjaźnią się od lat, zapewne również są świadkami tego, jak drugie z nich się zakochuje, a może nawet znajduje miłość swojego życia. Co wtedy? Pojawienie się tej trzeciej, albo tego trzeciego w bliskiej relacji między przyjaciółmi zmienia wszystko. Zakochana w nowym partnerze ona nie będzie mieć już tyle czasu dla swojego starego przyjaciela. On więc będzie musiał znieść ciężar odrzucenia i niejako odstawienia na drugi plan. Paradoksalnie właśnie w takich newralgicznych momentach okazuje się, że to co jedno nazywało bliską przyjaźnią, dla drugiego było czymś innym, bardziej głębszym.

Dodatkowo, każdą przyjaźń, bez względu na to czy damsko – męską czy inną, weryfikuje czas. Życie dostarcza nam dostateczną ilość niespodzianek, by wystawić na próbę każdą relację. I zazwyczaj to przyjaźń jest tą, która obrywa w pierwszej kolejności. Perspektywa zmiany pracy na bardziej angażującą, być może nawet zmiana miejsca zamieszkania. Chociaż wydaje się, że przez internet świat nie ma granic ani odległości, to jednak nic nie zastępuje bezpośredniego, codziennego kontaktu.

Jedni twierdzą, że prawdziwa przyjaźń damsko- męska uda się tylko w momencie, gdy jedna ze stron nie jest heteroseksualna. W każdej innej kombinacji prędzej czy później do głosu dojdą hormony, a wraz z nimi potencjalnie złamane serce i inne problemy niszczące taką relację. Trudno nie przyznać jej racji. Jednak jestem zdania, że przyjaźń oparta na wzajemnym zaufaniu, szczerości i jasno postawionych granic wytrzyma wszystkie zawirowania. Trzeba tylko ją odpowiednio pielęgnować.

Dołącz do nas i naszej grupy na Facebooku – My V & Me.

Polecane

Sexify Recenzja serialu

Sexify – recenzja serialu

Polski serial o seksualności kobiecej? Brzmi niczym wyciągnięty z kart…

Alicja Kryszka 1 czerwca, 2021
Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Perfumy w naszym życiu stanowią nie tylko istotny element higieny…

Zuzanna Kilcz 29 maja, 2021
Biznesplan Jak go napisać; biznesplan

Biznesplan? Jak go napisać?

Jeśli postanowiłaś otworzyć swój biznes, bo jest to spełnienie twoich…

Alicja Kryszka 26 maja, 2021
Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle, czyli miejska dżungla, to niezwykle modny w ostatnich…

Zuzanna Kilcz 25 maja, 2021
Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę

Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę?

Rozwód to niewątpliwie bardzo silne i negatywne przeżycie dla obu…

Julia Ignat 25 maja, 2021
9. Czy zdrada przez Internet to też zdrada

Czy zdrada przez Internet to też zdrada?

Żyjemy w czasach, gdy dostęp do portali społecznościowych i innych…

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021
Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Coraz częściej słyszymy dyskusje na temat różnic pomiędzy poszczególnymi pokoleniami. Różnią…

Martyna Janusik 24 maja, 2021
Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie

Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie?

Pandemia Covid 19 wyrządziła liczne szkody w wielu sektorach gospodarki….

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021

Dodaj komentarz

Sprawdź również
Sprawdź również