Nadmierne przetłuszczanie włosów. Jak oczyścić skórę głowy?
MyBody

Nadmierne przetłuszczanie włosów. Jak oczyścić skórę głowy?

Przetłuszczanie włosów, to problem dotykający wielu z nas, zwłaszcza latem, kiedy jest gorąco. Jednak czynników, które mogą wpływać na intensywność przetłuszczania skóry głowy jest mnóstwo. Na co zwracać uwagę podczas mycia włosów, aby ograniczyć przetłuszczanie?

Karina Faber (@gazellecare) Karina Faber (@gazellecare) · 23 sierpnia 2022

Przyczyny przetłuszczania skóry głowy

Przyczyny przetłuszczania skóry głowy można podzielić na endogenne, czyli wynikające z różnych mechanizmów wewnątrz naszego organizmy oraz egzogenne, czyli zewnętrzne. 

Czynniki endogenne

Do nadmiernego przetłuszczania skóry głowy mogą przyczyniać się np. problemy hormonalne. Należą do nich choroby tarczycy (nadczynność, niedoczynność, Hashimoto), hiperandrogenizm, PCOS i inne zaburzenia hormonalne. W takiej sytuacji należy wykonać badania hormonalne oraz udać się do lekarza, aby podjąć odpowiednie dla siebie leczenie. Inną wewnętrzną przyczyną nadmiernego przetłuszczania włosów może być ŁZS, czyli Łojotokowe Zapalenie Skóry.  Charakteryzuje się ono właśnie nadmiernym przetłuszczaniem, łuszczeniem skóry głowy, swędzeniem oraz stanem zapalnym. Może dochodzić również do nadmiernej kolonizacji drożdżaków Malassezia. W tym przypadku również należy podjąć leczenie dermatologiczne oraz odpowiednio pielęgnować skórę głowy, o czym przeczytasz poniżej.

 Przetłuszczanie skóry głowy może być również po prostu naszą indywidualną cechą – niektórzy genetycznie bardziej się pocą, niektórym szybciej rosną włosy, a inni muszą myć włosy codziennie.

Czynniki egzogenne

Czynniki wewnętrze zazwyczaj zależą od nas, a ich wyeliminowanie jest łatwiejsze niż w przypadku czynników endogennych. Najczęściej należy do nich zbyt pobieżne mycie skóry głowy, używanie wysuszających szamponów do mycia, niedokładne spłukiwanie szamponu i/lub odżywki do włosów. Ponadto do przetłuszczania skóry głowy mogą przyczyniać się również kosmetyki do włosów z dodatkiem silikonów, które są trudne do zmycia z powierzchni włosów i skóry głowy oraz długie trzymanie włosów zawiniętych w ręcznik.

Jak prawidłowo oczyszczać skórę głowy?

Mycie włosów to tak naprawdę mycie skóry głowy. Niestety wiele osób myje ją niedokładnie, skupiając się na oczyszczeniu włosów niż na skórze głowy. Aby zrobić to dokładnie, bez wysuszania skóry głowy, najlepiej spienić szampon z wodą w dłoniach, a nie nakładać go bezpośrednio na włosy. Pozwoli to na delikatniejsze, ale dokładne oczyszczenie oraz ułatwi spłukanie. Jeśli po jednym myciu poczujesz, że Twoja skóra głowy nadal nie jest dokładnie oczyszczona, możesz wykonać je dwukrotnie. W szamponach warto unikać mocno wysuszających składników, jak np. SLS, SLES czy Alcohol Denat.

Złuszczanie skóry głowy

Skóra głowy, zwłaszcza ta, która ma problemy z nadmiernym przetłuszczaniem, tak samo jak skóra twarzy, wymaga regularnego złuszczania. Peeling skóry głowy można robić mniej więcej raz w tygodniu. W tym celu można wykorzystać kosmetyki z dodatkiem składników o działaniu keratolitycznym, jak np. kwas mlekowy, mocznik w wyższych stężeniach, Błoto z Morza Martwego, kwas salicylowy. Znajdziesz je w peelingach przeznaczonych do skóry głowy, mocno oczyszczających szamponach oraz wcierkach.

Inne czynniki wpływające na przetłuszczanie skóry głowy

Oprócz mycia oraz złuszczania, bardzo ważnym aspektem w dbaniu o przetłuszczająca się skórę głowy jest etap suszenia. Wiele osób, po umyciu, pozostawia wilgotne włosy zawinięte w ręcznik lub idzie spać z mokrymi włosami. Niestety jest to błąd, który może wzmagać przetłuszczanie. Po umyciu, warto jak najszybciej zabrać się za suszenie i skupić się, aby osuszyć dokładnie skóry głowy. Końcówki włosów można pozostawić do naturalnego wyschnięcia.

MyBody

Przebarwienia i nierówny koloryt skóry – jak sobie z nimi radzić?

Przebarwienia i nierówny koloryt skóry – jak sobie z nimi radzić?

Wiele z nas marzy o czuciu się komfortowo w swojej skórze, bez nakładania podkładu. Często narzekamy na tzw. nierówny koloryt skóry, który, mimo, iż nie powinien, jest dla wielu osób dużym kompleksem. Przebarwienie to bardzo szerokie pojęcie określające problemy skórne różnego pochodzenia, co warunkuje również inne schematy pielęgnacji skóry. Jakie są rodzaje przebarwień?

Karina Faber (@gazellecare) Karina Faber (@gazellecare) · 04 August 2022
Czerwone krostki i wrastające włoski to zmora niejednej z nas – co robić?

Czerwone krostki i wrastające włoski to zmora niejednej z nas – co robić?

Niestety coraz więcej kobiet ma kłopoty z komfortowym noszeniem krótkich spodenek czy sukienek latem. Społeczeństwo wmawia nam, że powinnyśmy zwalczać cellulit, który jest normalną cechą naszych kobiecych ciał. Kolejną sprawą, która dla wielu nas jest kłopotliwa, to truskawkowe nogi, które często pojawiają się po goleniu czy depilacji na nogach oraz na innych częściach ciała. Nie powinno być to źródłem naszych kompleksów, natomiast jest kilka rzeczy, które możemy zmienić w pielęgnacji ciała, aby ograniczyć ilość krostek oraz wrastających włosków?  

Karina Faber (@gazellecare) Karina Faber (@gazellecare) · 25 July 2022

Najnowsze