Wanda Rutkiewicz

Przekora, upór i motywacja — w kilku słowach o kobiecej ikonie himalaizmu

Opublikowane w kategorii

Wanda Rutkiewicz na stałe zapisała się w historii himalaizmu. W końcu skutecznie przekraczała wszelkie granice i spełniała swoje marzenia. Jednak jej życie to była ciągła sinusoida — szczęście nieustannie przeplatało się z tragediami.

Kim była Wanda Rutkiewicz?

Wanda Rutkiewicz-Błaszkiewicz urodziła się w 1943 roku na Żmudzi, miała trójkę rodzeństwa — dwóch braci i siostrę. Po drugiej wojnie światowej wróciła do Polski, a wkrótce potem przeprowadziła się wraz z rodziną do Wrocławia, gdzie rozpoczęła naukę w liceum. Później ukończyła też studia na Politechnice Wrocławskiej. W tym czasie jej przyszłość jeszcze nie była związana z himalaizmem. Większe zadatki miała na świetną siatkarkę — wtedy marzyła o otrzymaniu powołania do gry w reprezentacji narodowej.

Sukcesy pomieszane z tragediami

Dla Wandy Rutkiewicz dzieciństwo zakończyło się bardzo szybko. Powojenną codzienność bardzo źle znosiła jej matka, która była przyzwyczajona do zabaw i spotkań towarzyskich. Dlatego ciągle dochodziło między nią a ojcem Wandy — Zbigniewem Błaszkiewiczem do spięć. Jednak prawdziwym apogeum nieszczęść była śmierć Jerzego — najstarszego brata himalaistki, który razem z kolegami znalazł pocisk przeciwartyleryjski, a następnie rozpalił nad nim ognisko. Skutki tego wydarzenia były tragiczne, ponieważ chłopcy zostali wręcz rozszarpani przez wybuch. Ta tragedia odcisnęła swoje piętno na wszystkich członkach rodziny. Wanda postanowiła zająć miejsce starszego brata, dlatego usilnie próbowała być najlepsza w nauce czy sporcie, aby zdobyć uznanie w oczach ojca. Od dzieciństwa była bardzo inteligentna, więc od razu poszła do drugiej klasy, a wkrótce stała się najlepszą uczennicą w całej szkole.

Tragiczne wydarzenie z dzieciństwa zapoczątkowało serię kolejnych nieszczęść. Szczególnie na Rutkiewicz odbiła się śmierć ojca, któremu tak próbowała zaimponować przez całe swoje życie. Zbigniew Błaszkiewicz został zamordowany przez lokatorów, wynajmujących u niego część domu. Choć początkowo sprawcy nie zostali schwytani, to jednak Wanda Rutkiewicz zadbała o to, aby winni zostali ukarani, co doprowadziło do skazania na śmierć jednego z morderców.

Wanda Rutkiewicz — jedna z najsłynniejszych himalaistek na świecie

Prawdziwego bakcyla do wspinaczek górskich Wanda Rutkiewicz złapała jeszcze w czasie studiów. Postanowiła wtedy wpiąć się na Sokoliki pod Jelenią Górą bez żadnego sprzętu czy zabezpieczenia. Emocje, jakie wówczas poczuła, wprost popchnęły ją do realizacji kolejnych celów. Z czasem wręcz uzależniła się od kolejnych wypraw, a jej znajomi z pracy opowiadali o tym, jak Rutkiewicz ciągle przychodziła zakatarzona, bo nawet zimą spała na strychu w śpiworze, żeby popracować nad swoją odpornością i wytrzymałością. Poza tym często nosiła ze sobą plecak wypchany kamieniami, a następnie biegała z nim po okolicznych parkach, aby jeszcze bardziej wzmocnić swoje ciało. Takie przygotowanie na pewno odniosło oczekiwane skutki, ponieważ Wanda Rutkiewicz zaczęła realizować kolejne cele związane ze wspinaczką.

Największe osiągnięcia Wandy Rutkiewicz

  • Mont Blanc (1967 r.) – razem z Haliną Krüger-Syrokomską jako pierwsze kobiety wspięły się po wschodniej ścianie Augille du Grépon.
  • Trollryggen (1967 r.) – znów w towarzystwie Syrkomskiej jako pierwsze kobiety pokonały wschodni filar Trollryggen.
  • Pik Lenina (1970 r.) – podczas tej wspinaczki wyrównała polski kobiecy rekord wysokości – 7134 m n.p.m.
  • Noszak (1972 r.) – jako pierwsza Polka i jedna z nielicznych kobiet na świecie wspięła się na Noszak.
  • Eiger (1973 r.) – wzięła udział w kobiecej wyprawie na Eiger śladami braci Messnerów i Hiebelerów. To wydarzenie zapisało się w historii jako pierwsze dokonane przez kobiety, a drugie w ogóle.
  • Gaszerbrum III (1975 r.) – tutaj rozpoczyna się przygoda Rutkiewicz z siedmiotysięcznikami. Była kierownikiem wyprawy podczas tej wspinaczki. Choć wspinaczka była trudna, co nie ułatwiały relacje w zespole, to jednak zakończyła się sukcesem, a Wanda Rutkiewicz poprawiła rekord wysokościowy kobiet w Polsce.
  • Mount Everest (1978 r.) – jako pierwsza Polka i Europejka, a także trzecia kobieta na świecie zdobyła najwyższy szczyt świata.
  • Weszła na K2 (1986 r.), Shisha Pangma (1987 r.), Gaszerbrum II (1989 r.), Gaszerbrum I (1990), Cho Oyu (1991 r.).

Smutny koniec słynnej himalaistki

Góry i wspinaczka stały się dla Rutkiewicz uzależnieniem, miejscem, gdzie mogła odpocząć i zapomnieć o swojej samotności. Tam też walczyła z depresją po stracie ukochanego, który zginął w trakcie zdobywania Broad Peak. Wanda Rutkiewicz chciała wspiąć się na jeszcze jeden szczyt — Kanczendzongi, czyli trzeci ośmiotysięcznik w jej karierze. Na szczyt wyruszyła razem z dwoma młodymi wspinaczami i to właśnie jeden z nich — Meksykanin Carlos Carsolio widział ją jako ostatni. Oficjalnie uznano, że Wanda Rutkiewicz zmarła 13 maja 1992 roku. Jej ciała nigdy nie odnaleziono ze względu na złe warunki uniemożliwiające wspięcie się na szczyt. Pomimo tragicznego końca jej legenda jest wciąż żywa. W końcu osiągnięcia Rutkiewicz na stałe zmieniły polski, a przede wszystkim kobiecy himalaizm.

Polecane

Sexify Recenzja serialu

Sexify – recenzja serialu

Polski serial o seksualności kobiecej? Brzmi niczym wyciągnięty z kart…

Alicja Kryszka 1 czerwca, 2021
Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Perfumy w naszym życiu stanowią nie tylko istotny element higieny…

Zuzanna Kilcz 29 maja, 2021
Biznesplan Jak go napisać; biznesplan

Biznesplan? Jak go napisać?

Jeśli postanowiłaś otworzyć swój biznes, bo jest to spełnienie twoich…

Alicja Kryszka 26 maja, 2021
Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle, czyli miejska dżungla, to niezwykle modny w ostatnich…

Zuzanna Kilcz 25 maja, 2021
Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę

Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę?

Rozwód to niewątpliwie bardzo silne i negatywne przeżycie dla obu…

Julia Ignat 25 maja, 2021
9. Czy zdrada przez Internet to też zdrada

Czy zdrada przez Internet to też zdrada?

Żyjemy w czasach, gdy dostęp do portali społecznościowych i innych…

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021
Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Coraz częściej słyszymy dyskusje na temat różnic pomiędzy poszczególnymi pokoleniami. Różnią…

Martyna Janusik 24 maja, 2021
Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie

Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie?

Pandemia Covid 19 wyrządziła liczne szkody w wielu sektorach gospodarki….

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021

Dodaj komentarz

Sprawdź również
Sprawdź również