Przebarwienia i nierówny koloryt skóry – jak sobie z nimi radzić?
MyBody

Przebarwienia i nierówny koloryt skóry – jak sobie z nimi radzić?

Wiele z nas marzy o czuciu się komfortowo w swojej skórze, bez nakładania podkładu. Często narzekamy na tzw. nierówny koloryt skóry, który, mimo, iż nie powinien, jest dla wielu osób dużym kompleksem. Przebarwienie to bardzo szerokie pojęcie określające problemy skórne różnego pochodzenia, co warunkuje również inne schematy pielęgnacji skóry. Jakie są rodzaje przebarwień?

Karina Faber (@gazellecare) Karina Faber (@gazellecare) · 4 sierpnia 2022

Jak dbać o skórę z przebarwieniami?

Przebarwienia posłoneczne

Przebarwienia posłoneczne to zazwyczaj występujące pojedynczo, ciemniejsze zmiany barwnikowe na skórze z wyraźnym, nierozmytym konturem. Powstają w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce i są objawem fotostarzenia skóry.

Melazma

Melazma jest to rozległe, brązowe przebarwienie skóry, które może obejmować policzki, nos, brodę i/lub czoło. Zazwyczaj powstaje nie tylko na skutek nadmiernej ekspozycji na słońce. Bardzo ważny jest również czynnik hormonalny. U wielu kobiet pojawia się podczas ciąży lub na dwuskładnikowej antykoncepcji hormonalnej. Melazma to nie tylko przebarwienie skóry, gdyż często towarzyszy jej rumień oraz tzw. popękane naczynka, a jej przebieg może mieć charakter zapalny.

Przebarwienia pozapalne

Przebarwienia pozapalne to pozostałość po stanie zapalnym, np. zmianie trądzikowej. Dzielą się one na dwie grupy. Pierwszą z nich są różowe przebarwienia pozapalne, które właściwie nie są pełnoprawnym przebarwieniem, gdyż nie mają zmiany barwnikowej, natomiast są zaliczane do tej grupy. Jest to cienka skóra z rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi, które powodują różowe ślady. Goją się dosyć długo, ale odpowiednią pielęgnacją można im w tym pomóc.

Z różowych przebarwień pozapalnych mogą powstać brązowe przebarwienia pozapalne, które są trudniejsze do pozbycia się. W szczególności są na to narażone osoby o ciemniejszym fototypie skóry. Powstają, jeśli w różowym przebarwieniu pozapalnym, np. poprzez nadmierną ekspozycję na słońce, dojdzie od nagromadzenia brązowego barwnika, melaniny. Mogą powstać również np. na skutek oparzeń.

Jak pielęgnować skórę z przebarwieniami?

Różowe przebarwienia pozapalne

W pielęgnacji skóry z różowymi przebarwieniami pozapalnymi najważniejsza jest delikatność oraz postawienie na regenerację. Oczyszczanie skóry musi być oparte na delikatnych, niewysuszających i niepowodujących ściągnięcia kosmetykach, np. emulsjach. Warto zadbać również o wysoką, codzienną fotoprotekcję. Do pielęgnacji warto wprowadzić składniki o działaniu przeciwzapalnym, np.: niacynamid oraz kwas azelainowy. Bardzo przydatny może okazać się również kwas traneksamowy, który zmniejsza zaczerwienienia i wykazuje silne działanie przeciwzapalne.

Brązowe przebarwienia pozapalne oraz posłoneczne

Kuracja brązowych przebarwień pozapalnych oraz brązowych przebarwień posłonecznych wymaga cierpliwości i systematyczności, ponieważ zmiany te są osadzone dosyć głęboko w skórze. Po pierwsze bardzo ważne jest to, aby swoim działaniem nie przestymulować i nie podrażnić skóry, tylko działać delikatnie i skutecznie. Warto sprowadzić do pielęgnacji kosmetyki z kwasem azelainowym, kwasem kojowym lub tiamidolem, gdyż składniki te są inhibitorami tyrozynazy. Warto wprowadzić do pielęgnacji również składniki antyoksydacyjne, np. kwas askorbinowy. Spowalnia on procesy fotostarzenia oraz zapobiega stesowi oksydacyjnemu. Ponadto kluczowe może okazać się regularne złuszczanie skóry, np. z użyciem kosmetyków z dodatkiem kwasu mlekowego.

Jak zapobiegać powstawaniu przebarwień?

Aby zapobiegać powstawaniu przebarwień, najważniejsza jest fotoprotekcja, nie tylko za pomocą kremu z filtrem, chociaż on również jest bardzo ważny. Wybieraj kremy z minimum 30SPF i nakładaj na skórę jego hojną ilość.  Kapelusze z szerokim rondem, czapki z daszkiem i cień są naszymi największymi sprzymierzeńcami. Warto dbać również o to, aby nie przegrzewać skóry. Gorące kąpiele, sauna, opalanie się – to wszystko sprawia, że skóra się nagrzewa, co może zwiększać ryzyko przebarwień.  Nie we wszystkich wypadkach da się zapobiec powstawaniu przebarwień, zwłaszcza kiedy są to przebarwienia wynikające ze zmian hormonalnych.

MyBody

Czerwone krostki i wrastające włoski to zmora niejednej z nas – co robić?

Czerwone krostki i wrastające włoski to zmora niejednej z nas – co robić?

Niestety coraz więcej kobiet ma kłopoty z komfortowym noszeniem krótkich spodenek czy sukienek latem. Społeczeństwo wmawia nam, że powinnyśmy zwalczać cellulit, który jest normalną cechą naszych kobiecych ciał. Kolejną sprawą, która dla wielu nas jest kłopotliwa, to truskawkowe nogi, które często pojawiają się po goleniu czy depilacji na nogach oraz na innych częściach ciała. Nie powinno być to źródłem naszych kompleksów, natomiast jest kilka rzeczy, które możemy zmienić w pielęgnacji ciała, aby ograniczyć ilość krostek oraz wrastających włosków?  

Karina Faber (@gazellecare) Karina Faber (@gazellecare) · 25 July 2022

Najnowsze