Praca zdalna - gdzie i jak zacząć?

Praca zdalna – gdzie i jak zacząć?

Opublikowane w kategorii

Wstajesz rano, nie przejmując się upływającym czasem. Gdy twoi znajomi stoją w korkach, ty po prostu siadasz przed laptopem, spoglądając na listę zadań do wykonania. Pijesz poranną, spokojną kawę by następnie zabrać się do pracy. Praca zdalna to świetna alternatywa dla pracy na etacie, lecz jak żadna inna, niesie za sobą wiele pułapek.

Jakie zawody pozwalają na pracę w domu?

Ostatnie wydarzenia na świecie pokazały, że praca zdalna jest możliwa nawet w zawodach, które na pierwszy rzut oka nie nadają się do tego rodzaju aktywności. Generalnie jednak, największe możliwości, a co za tym idzie i najlepsze zarobki odnajdziesz w zawodach takich jak:

  • Programista i tester
  • Grafik
  • Księgowy
  • Tłumacz i copywriter
  • Korektor
  • Korepetytor
  • Architekt
  • Dziennikarz

Jasne i ciemne strony pracy zdalnej

Plusów podjęcia pracy zdalnej  jest wiele. Nie tracisz czasu na dojazdy do pracy, nie musisz specjalnie się szykować, malować i elegancko ubierać. Do tego rzadko tracisz czas na bezproduktywne spotkania gdyż większość rzeczy i tak ustalane jest mailowo. Jeżeli w czasie dnia musisz załatwić coś na szybko, lub odebrać dzieci ze szkoły czy przedszkola, nie ma z tym problemu. Zleceniodawcę zazwyczaj nie obchodzi to, w jakich godzinach pracujesz. Dla niego najważniejsze jest wykonanie zadania w określonym czasie.

Minusów wydaje się być mniej. Pierwszym, który przychodzi na myśl jest nielimitowany czas pracy. I chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się to być plus, to niewłaściwie rozumiany, może sprawić, że zwyczajnie wypalimy się zawodowo. Ustalając czas pracy, koniecznie musisz wpisać w niego również czas na odpoczynek i regenerację. Bez tego, zamiast pracować coraz wydajniej, będzie coraz gorzej. Jeżeli jesteś początkującą freelancerką, możesz mieć problem ze złapaniem regularnych zleceń. Wydawać by się mogło, że rynek jest nasycony specjalistami w danej dziedzinie. Musisz robić więc wszystko, by być najlepszą. Praca zdalna wiąże się również z ciągłym podnoszeniem swoich kwalifikacji.

Gdzie szukać zleceń?

Jeżeli już wiesz, co chcesz robić pracując zdalnie, pozostaje tylko poszukać odpowiednich zleceń. Z pomocą przychodzą różne portale z ogłoszeniami, od najbardziej popularnych olx.pl czy pracuj.pl, przez mniej znane, lecz skierowane do konkretnej branży. Dla tłumaczy będzie to textem.com.pl a dla copywriterów outwork.pl. Pomocny w poszukiwaniu będzie również Facebook, ze swoimi grupami tematycznymi. Nie wahaj się aplikować. Wiedz, że każde zlecenie to dla ciebie nowe doświadczenie. I nowa pozycja w jakże cennym portfolio.

Na to musisz uważać!

Zanim wypijesz szampana, ciesząc się, że złapałaś pierwsze zlecenie, najpierw sprawdź swojego pracodawcę. Co powinno wzbudzić twoją czujność? Przede wszystkim zbyt wysokie zarobki. Do tego podejrzane wymagania dotyczące podania twoich danych osobowych. Jeżeli pracodawca wymaga od ciebie tylko skanu dowodu osobistego oraz numeru telefonu, najpewniej jest to oszust. Nie dawaj się również nabrać na wykonanie przelewu, nawet na bardzo symboliczną kwotę. Skomplikowany kwestionariusz do wypełnienia, gdzie podajesz PESEL i nr dowodu osobistego również niech sprawi, że uważniej przyglądniesz się swojemu zleceniodawcy.

Jak w takim razie sprawdzić, czy firma jest wiarygodna? Przede wszystkim zrób rozeznanie w Google. Tam powinnaś znaleźć wszystko – opinie o danej firmie, jej konta społecznościowe, a także pełne informacje, razem z NIP i REGON. Wystrzegaj się również tych zleceniodawców, którzy w mailach piszą z błędami językowymi lub też z tekstami jak z Google Translate. Rzetelna firma powinna posiadać dane kontaktowe inne niż tylko adres mailowy.

Mimo, że praca zdalna wydaje się być zbawieniem dla tych z nas, którzy nie lubią chodzić do pracy i tracić czas na dojazdy, wcale nie jest dla wszystkich. Z pewnością nie odnajdą się w niej osoby lubiące towarzystwo innych osób. Muszą również wykazać się dużą dozą pracowniczej dojrzałości, która przekłada się na dotrzymywanie terminów oraz najwyższej jakości swoich usług. Jeżeli marzysz o takim rodzaju pracy, wiesz już, od czego powinnaś zacząć swoją przygodę z pracą zdalną. Trzymamy za Ciebie kciuki!

Polecane

Kabazza - Singapurski pocałunek Na czym polega

Kabazza – Singapurski pocałunek Na czym polega?

Nazwa „Singapurski pocałunek” może być nieco myląca, bowiem technika Kabazza…

Anna Markowska 24 sierpnia, 2021
Wagina, pochwa, srom - dlaczego wciąż są tematem tabu

Wagina, pochwa, srom – dlaczego wciąż są tematem tabu?

Są takie słowa w języku polskim, które nie do końca…

Sylwia Nadomska 17 sierpnia, 2021
Edging

Edging – sposób na przedłużanie przyjemności seksualnej

Zapewne czytałaś chociaż raz w życiu romans erotyczny. Taki, gdzie…

Julia Ignat 4 sierpnia, 2021
Wagina - czego o niej nie wiesz, a powinnaś

Wagina – czego o niej nie wiesz, a powinnaś

Kobiece ciało jest niesamowite. Ma niezwykłą siłę i moc, by…

Martyna Janusik 17 lipca, 2021
Łechtaczka

Jej wysokość łechtaczka!

Czy wiesz, jakie jest jedno z najpopularniejszych zadań, jakie radzi…

Justyna Kos 11 lipca, 2021

Niebezpieczne gadżety erotyczne. Na co zwrócić uwagę?

Gadżety erotyczne to ciekawy sposób na ożywienie seksu po wielu…

Martyna Janusik 7 lipca, 2021

Gdzie na wakacje w Polsce?

Czy warto spędzić wczasy w Polsce? Oczywiście, że tak. Mamy…

Kamila Mańkowska 24 czerwca, 2021
seks po ciąży

Seks po ciąży – jak wygląda?

Częstym warunkiem, jaki muszą spełnić przyszli tatusiowie by być obecnymi…

Justyna Kos 18 czerwca, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również