Praca zdalna - gdzie i jak zacząć?

Praca zdalna – gdzie i jak zacząć?

Opublikowane w kategorii

Wstajesz rano, nie przejmując się upływającym czasem. Gdy twoi znajomi stoją w korkach, ty po prostu siadasz przed laptopem, spoglądając na listę zadań do wykonania. Pijesz poranną, spokojną kawę by następnie zabrać się do pracy. Praca zdalna to świetna alternatywa dla pracy na etacie, lecz jak żadna inna, niesie za sobą wiele pułapek.

Jakie zawody pozwalają na pracę w domu?

Ostatnie wydarzenia na świecie pokazały, że praca zdalna jest możliwa nawet w zawodach, które na pierwszy rzut oka nie nadają się do tego rodzaju aktywności. Generalnie jednak, największe możliwości, a co za tym idzie i najlepsze zarobki odnajdziesz w zawodach takich jak:

  • Programista i tester
  • Grafik
  • Księgowy
  • Tłumacz i copywriter
  • Korektor
  • Korepetytor
  • Architekt
  • Dziennikarz

Jasne i ciemne strony pracy zdalnej

Plusów podjęcia pracy zdalnej  jest wiele. Nie tracisz czasu na dojazdy do pracy, nie musisz specjalnie się szykować, malować i elegancko ubierać. Do tego rzadko tracisz czas na bezproduktywne spotkania gdyż większość rzeczy i tak ustalane jest mailowo. Jeżeli w czasie dnia musisz załatwić coś na szybko, lub odebrać dzieci ze szkoły czy przedszkola, nie ma z tym problemu. Zleceniodawcę zazwyczaj nie obchodzi to, w jakich godzinach pracujesz. Dla niego najważniejsze jest wykonanie zadania w określonym czasie.

Minusów wydaje się być mniej. Pierwszym, który przychodzi na myśl jest nielimitowany czas pracy. I chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się to być plus, to niewłaściwie rozumiany, może sprawić, że zwyczajnie wypalimy się zawodowo. Ustalając czas pracy, koniecznie musisz wpisać w niego również czas na odpoczynek i regenerację. Bez tego, zamiast pracować coraz wydajniej, będzie coraz gorzej. Jeżeli jesteś początkującą freelancerką, możesz mieć problem ze złapaniem regularnych zleceń. Wydawać by się mogło, że rynek jest nasycony specjalistami w danej dziedzinie. Musisz robić więc wszystko, by być najlepszą. Praca zdalna wiąże się również z ciągłym podnoszeniem swoich kwalifikacji.

Gdzie szukać zleceń?

Jeżeli już wiesz, co chcesz robić pracując zdalnie, pozostaje tylko poszukać odpowiednich zleceń. Z pomocą przychodzą różne portale z ogłoszeniami, od najbardziej popularnych olx.pl czy pracuj.pl, przez mniej znane, lecz skierowane do konkretnej branży. Dla tłumaczy będzie to textem.com.pl a dla copywriterów outwork.pl. Pomocny w poszukiwaniu będzie również Facebook, ze swoimi grupami tematycznymi. Nie wahaj się aplikować. Wiedz, że każde zlecenie to dla ciebie nowe doświadczenie. I nowa pozycja w jakże cennym portfolio.

Na to musisz uważać!

Zanim wypijesz szampana, ciesząc się, że złapałaś pierwsze zlecenie, najpierw sprawdź swojego pracodawcę. Co powinno wzbudzić twoją czujność? Przede wszystkim zbyt wysokie zarobki. Do tego podejrzane wymagania dotyczące podania twoich danych osobowych. Jeżeli pracodawca wymaga od ciebie tylko skanu dowodu osobistego oraz numeru telefonu, najpewniej jest to oszust. Nie dawaj się również nabrać na wykonanie przelewu, nawet na bardzo symboliczną kwotę. Skomplikowany kwestionariusz do wypełnienia, gdzie podajesz PESEL i nr dowodu osobistego również niech sprawi, że uważniej przyglądniesz się swojemu zleceniodawcy.

Jak w takim razie sprawdzić, czy firma jest wiarygodna? Przede wszystkim zrób rozeznanie w Google. Tam powinnaś znaleźć wszystko – opinie o danej firmie, jej konta społecznościowe, a także pełne informacje, razem z NIP i REGON. Wystrzegaj się również tych zleceniodawców, którzy w mailach piszą z błędami językowymi lub też z tekstami jak z Google Translate. Rzetelna firma powinna posiadać dane kontaktowe inne niż tylko adres mailowy.

Mimo, że praca zdalna wydaje się być zbawieniem dla tych z nas, którzy nie lubią chodzić do pracy i tracić czas na dojazdy, wcale nie jest dla wszystkich. Z pewnością nie odnajdą się w niej osoby lubiące towarzystwo innych osób. Muszą również wykazać się dużą dozą pracowniczej dojrzałości, która przekłada się na dotrzymywanie terminów oraz najwyższej jakości swoich usług. Jeżeli marzysz o takim rodzaju pracy, wiesz już, od czego powinnaś zacząć swoją przygodę z pracą zdalną. Trzymamy za Ciebie kciuki!

Polecane

Sexify Recenzja serialu

Sexify – recenzja serialu

Polski serial o seksualności kobiecej? Brzmi niczym wyciągnięty z kart…

Alicja Kryszka 1 czerwca, 2021
Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Perfumy w naszym życiu stanowią nie tylko istotny element higieny…

Zuzanna Kilcz 29 maja, 2021
Biznesplan Jak go napisać; biznesplan

Biznesplan? Jak go napisać?

Jeśli postanowiłaś otworzyć swój biznes, bo jest to spełnienie twoich…

Alicja Kryszka 26 maja, 2021
Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle, czyli miejska dżungla, to niezwykle modny w ostatnich…

Zuzanna Kilcz 25 maja, 2021
Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę

Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę?

Rozwód to niewątpliwie bardzo silne i negatywne przeżycie dla obu…

Julia Ignat 25 maja, 2021
9. Czy zdrada przez Internet to też zdrada

Czy zdrada przez Internet to też zdrada?

Żyjemy w czasach, gdy dostęp do portali społecznościowych i innych…

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021
Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Coraz częściej słyszymy dyskusje na temat różnic pomiędzy poszczególnymi pokoleniami. Różnią…

Martyna Janusik 24 maja, 2021
Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie

Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie?

Pandemia Covid 19 wyrządziła liczne szkody w wielu sektorach gospodarki….

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również