powiesc-0-ksieciu-promienistym-Murasaki-Shikibu

Powieść o Księciu Promienistym i Trzydzieści Sześć Mistrzyń Poezji

Opublikowane w kategorii

Znasz dzieła Jane Austen, sióstr Bronte czy innych znanych i popularnych autorek powieści? A czy zastanawiałaś się, kto jest uznawany za prekursora tego gatunku? Historia powieści sięga setek lat, a za pierwsze tego typu dzieło uznaje się historię o Księciu Promienistym. Poznaj sekret tej opowieści i dowiedz się, kto ją napisał. Poznaj sekret Trzydziestu Sześciu Mistrzyń Poezji.

Murasaki Shikibu — kim była?

Poetka, arystokratka i dama dworu — właśnie tak w trzech słowach można opisać Murasaki Shikibu. Jednak gdybyśmy ograniczyli się tylko do tych określeń, to ominęlibyśmy prawdziwy sekret jej sławy. Murasaki Shikibu żyła w latach 973-1014 i jest zaliczana do grupy Trzydziestu Sześciu Mistrzyń Poezji. Wywodziła się z bocznej linii wpływowego rodu Fujiwara, a w historii zapisała się jako autorka pierwszej powieści oraz pierwszej powieści psychologicznej. Choć nie znamy jej prawdziwego imienia — Murasaki Shikibu to jedynie pseudonim, jaki przyjęła, to jej dzieło „Opowieść o księciu Promienistym” należy do prawdziwej klasyki literatury japońskiej.

Murasaki Shikibu napisała także inne dzieła. Jednym z nich jest jej dziennik, który spisywała przez dwa lata. Te zapiski w dokładny sposób opisują szczegóły i tajemnice życia arystokracji oraz organizowanych uroczystości dworskich. Autorka zapełniła też dziennik własnymi przemyśleniami czy refleksjami na temat osobistych przeżyć. Poza tym tworzyła poezję, z czego najsłynniejszym jest „Zbiór z nakazu cesarskiego” — składa się na niego 59 poematów.

Historia „Opowieści o księciu Promienistym”

Genji monogatari lub inaczej „Opowieść o księciu Promienistym” to klasyczne dzieło literatury japońskiej, napisane przez Murasaki Shikibu w XI wieku — prawdopodobnie w 1008 roku, czyli w okresie Heian. Dzieło powstało przede wszystkim dla japońskich arystokratek, ale jego popularność rozniosła się na całą Japonię.

„Opowieść o księciu Promienistym” ma wiele elementów, które doskonale znasz ze współczesnych powieści. W końcu znajduje się tam nie tylko główny bohater, ale również postacie drugo- i trzecioplanowe. Autorka zadbała także o dobrze rozwinięty zarys psychologiczny postaci. W trakcie akcji przewija się ponad 430 bohaterów, co dodatkowo pokazuje rozmach tego dzieła. Zwróć też uwagę na to, że „Opowieść o księciu Promienistym” składa się aż z 54 rozdziałów, a akcja obejmuje ok. 75 lat z życia księcia Hikaru i jego potomków.

O czym jest „Opowieść o księciu Promienistym”?

Hikaru no Genji zwany Promienistym to syn panującego cesarza Japonii, który został przedstawiony jako prawdziwy ideał mężczyzny z tamtych czasów. Wyróżnia się zarówno inteligencją, talentem, uczuciowością, jak i niewątpliwą delikatnością. Jednak bohater ze względów politycznych zostaje usunięty z dworu, po czym rozpoczyna karierę w cesarskiej armii.

Ważną częścią powieści jest życie uczuciowe Genjiego, który słynie ze swojej wierności do licznych żon. Na kartach powieści dowiesz się o tym, jak książę zakochuje się w swojej macosze, aż w końcu ma z nią syna — przyszłego cesarza. Jednak ta zakazana miłość nie przynosi bohaterowi szczęścia. Dlatego szuka pocieszenia u innych kobiet — w tym również u swojej żony, wkrótce zmarłej przy porodzie. Na przestrzeni lat rodzina Genji powiększa się, a on zakochuje się w kolejnych kobietach.

Opowieść pokazuje też trudną walkę o władzę oraz losy potomków księcia, co skutecznie uzmysławia czytelnikowi wszelkie zawiłości w dziedziczeniu tronu. Po prostu, jeżeli szukasz wymagającej lektury, pełnej zdrad, nieszczęśliwej miłości czy rywalizacji o tron, to na pewno to wszystko znajdziesz w „Opowieści o księciu Promienistym”. Jednak dotąd nie przetłumaczono całości dzieła na język polski. Ze względu na trudny język, a także specyfikę tamtych czasów niewiele osób jest gotowa podjąć się tego wyzwania. Możesz przeczytać kilka wersji w języku angielskim — uproszczonych bądź bardziej zbliżonych do oryginału.

Trzydzieści Sześć Mistrzyń Poezji — czym była ta grupa?

Murasaki Shikibu zasłynęła nie tylko napisaniem „Opowieści o księciu Promienistym”, ale również przynależnością do zasłużonego grona Trzydziestu Sześciu Mistrzyń Poezji. Grupa ta obejmuje kobiety tworzące w okresach Heian i Kamakura. Takie grono wybrał nieznany z imienia autor, żyjący w II połowie XIII wieku. Prawdopodobnie inspiracją do powstania Trzydziestu Sześciu Mistrzyń Poezji było zestawienie stworzone przez Kinto Fujiwarę, który obejmował jedynie mężczyzn.

Kto należał do Trzydziestu Sześciu Mistrzyń Poezji?

Oczywiście jedną z najsłynniejszych przedstawicielek tego zaszczytnego grona Trzydziestu Sześciu Mistrzyń Poezji jest Murasaki Shikibu. W historii zapisała się także jej córka oraz wiele innych znanych poetek tamtych czasów np.:

  • Ise — stworzyła ok. 184 wierszy i liczne poematy — do naszych czasów zachowało się ich 72. Była znana nie tylko ze względu na swoją twórczość, ale również liczne romanse np. z cesarzem Uda. Często uczestniczyła też w konkursach literackich organizowanych na dworze cesarskim.
  • Izumi Shikibu — napisała ponad tysiąc wierszy oraz pamiętnik ze swojego życia. Ponad 240 jej utworów znalazło się w cesarskich antologiach poezji — najwięcej spośród innych twórców.

Polecane

Kabazza - Singapurski pocałunek Na czym polega

Kabazza – Singapurski pocałunek Na czym polega?

Nazwa „Singapurski pocałunek” może być nieco myląca, bowiem technika Kabazza…

Anna Markowska 24 sierpnia, 2021
Wagina, pochwa, srom - dlaczego wciąż są tematem tabu

Wagina, pochwa, srom – dlaczego wciąż są tematem tabu?

Są takie słowa w języku polskim, które nie do końca…

Sylwia Nadomska 17 sierpnia, 2021
Edging

Edging – sposób na przedłużanie przyjemności seksualnej

Zapewne czytałaś chociaż raz w życiu romans erotyczny. Taki, gdzie…

Julia Ignat 4 sierpnia, 2021
Wagina - czego o niej nie wiesz, a powinnaś

Wagina – czego o niej nie wiesz, a powinnaś

Kobiece ciało jest niesamowite. Ma niezwykłą siłę i moc, by…

Martyna Janusik 17 lipca, 2021
Łechtaczka

Jej wysokość łechtaczka!

Czy wiesz, jakie jest jedno z najpopularniejszych zadań, jakie radzi…

Justyna Kos 11 lipca, 2021

Niebezpieczne gadżety erotyczne. Na co zwrócić uwagę?

Gadżety erotyczne to ciekawy sposób na ożywienie seksu po wielu…

Martyna Janusik 7 lipca, 2021

Gdzie na wakacje w Polsce?

Czy warto spędzić wczasy w Polsce? Oczywiście, że tak. Mamy…

Kamila Mańkowska 24 czerwca, 2021
seks po ciąży

Seks po ciąży – jak wygląda?

Częstym warunkiem, jaki muszą spełnić przyszli tatusiowie by być obecnymi…

Justyna Kos 18 czerwca, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również