„Power dressing”, czyli strój w stylu kobiet sukcesu

Męskość kobiecej mody lat osiemdziesiątych- „Power dressing”

Opublikowane w kategorii

Leopold Tyrmand uważał, że ubrania to jeden z najskuteczniejszych sposobów na pokazanie swojego charakteru, stanu psychicznego, stopnia wyzwolenia i emancypacji. Najlepszym potwierdzeniem tego stwierdzenia jest moda lat 80., czyli czasy, gdy kobiety postanowiły zawalczyć o siebie, co doskonale ukazują stroje, jakie zaczęły nosić. Czym jest power dressing i jak powstawał?

„Power dressing”, czyli strój w stylu kobiet sukcesu

Przełom lat 70. i 80. to czas prawdziwej rewolucji modowej — szczególnie gdy spojrzysz na damskie garderoby. W końcu to właśnie wtedy narodził się termin „power dressing”, czyli sposób ubierania się, który sprzyja osiąganiu sukcesu. Zmiany polityczne i społeczne, jakie nastąpiły w tym okresie na całym świecie, sprawiły, że kobiety chciały osiągać takie same sukcesy zawodowe, jak mężczyźni. Poza tym pragnęły podkreślić równość wobec płci przeciwnej, władczy oraz asertywny wygląd. Pamiętaj też o tym, że lata 80. to czas, gdy kobiety dopiero wkraczały do „męskiego świata biznesu”, dlatego wzorując swoje stroje na tym, co oni nosili, chciały dopasować się do obowiązujących standardów. Dzięki temu z czasem również mężczyźni zaczęli postrzegać je jako bardziej profesjonalne.

Zwróć uwagę na to, że moda lat 80. niosła za sobą wyraźne przesłanie, jakie kobiety wysyłały światu — jesteśmy ambitne, osiągniemy wiele i zajmiemy najważniejsze stanowiska.

Czym charakteryzowała się moda lat 80.?

XX wiek to doskonały przykład czasów, kiedy garderoba w bezpośredni sposób dopasowywała się do przemian gospodarczych, społecznych i ekonomicznych, a także do konfliktów na świecie. Tak samo było w latach 80., kiedy to poszczególne trendy idealnie oddawały charakter zachodzących przemian.

Karierowicze z Wall Street

Rozwój korporacji oraz dobrze prosperująca ekonomia — właśnie to sprawiło, że kobiety postanowiły opuścić granicę domowego ogniska i zająć się karierą zawodową. Takie zmiany są widoczne w noszonych strojach — luźnych, oversizowych marynarkach skrojonych na męską modę, wszędobylskich garsonkach, spodniach w kant czy sporych ramionach.

Chodźmy do siłowni

W latach 80. w USA powstały pierwsze publiczne siłownie, co wiązało się ze wzrostem znaczenia wysportowanej sylwetki. Sprawiło to również, że zaczęły pojawiać się tak charakterystyczne getry, body czy obcisłe spodnie z lajkry. Kobiety coraz chętniej pokazywały też bieliznę, a szczególnie gorsety, które zakładane na top spopularyzowała Madonna.

Powstanie znanych marek

Levi’s, Calvin Klein, czy Giorgio Armani — to właśnie te marki powstały w latach 80. Po prostu styl ich projektów doskonale dopasował się do mody tamtego okresu. Poza tym Ci projektanci rozpropagowali firmowy denim czy widoczne logo marki na ubraniach. Dzięki temu kobiety i mężczyźni mogli jeszcze lepiej podkreślić swój status materialny.

Wyróżniające się dodatki

Ogromne znaczenie dla mody lat 80. miały też dodatki. Szczególnie białe skarpetki, które na pewno utożsamiasz z Michaelem Jacksonem. Poza tym kobiety dla zachowania równowagi chętnie podkreślały paskiem talię i nosiły wyrazistą biżuterię. Jednak bardzo często wtedy, gdy zaczęły zajmować wysokie stanowiska, rezygnowały ze sporych kolczyków, aby bardziej upodobnić się do mężczyzn. Chętnie też stawiały na wysokie szpilki, ponieważ nadawały sylwetce lekkości i naprawdę kobiecego wyglądu.

„Dress for success” — jak Armani zmienił kobiecą modę

W latach 80. kobiety chciały nie tylko podkreślić swoją urodę, ale przede wszystkim pokazać, że równie dobrze co mężczyźni radzą sobie w biznesie. Poza tym stroje dodawały im odwagi i niezależności, a przy tym uwidaczniały ich prawdziwy charakter. Doskonale zrozumiał to Giorgio Armani, który dzięki filmowi „Amerykański Żigolak” stał się jednym z najsłynniejszych projektantów lat 80. To właśnie on wprowadził do mody termin „dress for success” i zaczął ubierać kobiety w stroje inspirowane męską modą. Stąd wzięły się spodnie w kant, obszerne marynarki czy ramiona wypchane potężnymi poduszkami. Dzięki temu kobiety jednocześnie zachowywały ciekawą sylwetkę i podkreślały swoje kształty — chociażby przy pomocy taliowanych żakietów. Jednak nowa moda sprawiła również, że kobiety zaczęły być postrzegane jako prawdziwe businesswoman, z którymi każdy mężczyzna powinien się liczyć.

Czy „power dressing” nadal obowiązuje?

Żyjemy w czasach, gdy dochodzi do kolejnych zmian i rewolucji społecznych — dotyczy to nie tylko innych orientacji seksualnych, ale również walki z mobbingiem. Ogromne znaczenie mają również międzynarodowe akcje typu Me too, bo to właśnie one sprawiły, że kobiety nareszcie mogą czuć się nieco bezpieczniej. Te wszystkie przemiany są również doskonale widoczne w modzie, a szczególnie w trendach znanych z lat 80., które znów zawitały na wybiegi i pokazy znanych projektantów. Powrót do tych strojów nie jest przypadkowy, ponieważ kobiety nadal stawiają na „power dressing”. W końcu na pewno chcesz przy pomocy odpowiednich strojów pokazać swoją niezależność, profesjonalizm oraz gotowość do sukcesów zawodowych. Właśnie z tego powodu modne są klasyczne koszule, marynarki czy uniwersalne kolory.

Najnowsze

Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.

Polecane

Choroby immunologiczne

Choroby autoimmunologiczne – epidemia krajów wysokorozwiniętych 

Ponad 80 rodzajów chorób zostało sklasyfikowanych jak choroby autoimmunologiczne.  Najpopularniejsze…

Karo Domańczyk 20 stycznia, 2022
Seks w trójkącie

Seks w trójkącie. Dobry pomysł?

Seks w zestawie 2 + 1 to nasza najczęstsza fantazja…

Anna Augustyn-Protas 16 stycznia, 2022
gadżety erotyczne

Mój przyjaciel pingwinek, czyli 5 erotycznych gadżetów dla początkujących

Seks solo to nie tylko przyjemność czy rozładowanie napięcia –…

Anna Augustyn-Protas 12 stycznia, 2022
problemy ze snem

Dlaczego dobry sen jest tak ważny

Zajmuje ogromną część naszego życia, a jego niedobór może mieć…

Karina Faber (@gazellecare) 10 stycznia, 2022

Zima to czas retinoidów. Poznaj najskuteczniejszy składnik na trądzik i zmarszczki

W ostatnich latach kosmetyki z retinolem oraz jego pochodnymi coraz…

Karina Faber (@gazellecare) 3 stycznia, 2022

Mitochondria czy tarczyca – o współzależności i objawach chorobowych

Hormony tarczycy mają bezpośrednie połączenie z funkcjonowaniem pracy mitochondriów, czyli…

Karo Domańczyk 17 grudnia, 2021

Podniecenie i zahamowanie, czyli jak psychologiczne przeżycia wpływają na nasze reakcje seksualne ?

Wbrew powszechnej opinii, seks nie oznacza jedynie samego stosunku między…

Medbabki (@medbabki) 11 grudnia, 2021

Jak dbać o zdrowie i wygląd piersi

Małe, średnie, duże, jędrne czy wiszące – wszystkie piersi są…

Karina Faber (@gazellecare) 4 grudnia, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również