Podolog czym się zajmuje

Podologia – czym zajmuje się podolog?

Opublikowane w kategorii

Masz problemy ze stopami? Zatem musisz udać się do podologa, a dzięki temu otrzymasz pomoc specjalisty. Zazwyczaj znajdziesz taką osobę w gabinecie kosmetycznym. Zwróć uwagę na to, że podolog nie jest lekarzem, więc w przypadku niektórych dolegliwości i tak będziesz musiała udać się do poradni medycznej. Przekonaj się w takim razie, czym zajmuje się podolog, a także kiedy należy udać się do tego specjalisty!

Kim jest podolog?

Samo słowo podolog powstało przez zlepek dwóch greckich słów – podos, co oznacza stopę oraz logos, czyli naukę. Dzięki temu od razu wiesz, iż podolog zajmuje się właśnie stopami. Choć w Polsce nie jest to bardzo rozpowszechniona dziedzina, to jednak zaczyna się rozwijać, ponieważ coraz więcej osób chce dbać o swoje stopy.

Zauważ, że podolog nie jest lekarzem – to zawód ściśle związany z kosmetologią. Choć ważna jest współpraca takich specjalistów z dermatologami, chirurgami, a nawet diabetologami. Poza tym, żeby zostać podologiem, wystarczy ukończenie kursów. Jednak coraz częściej fachowcy decydują się na specjalistyczne studia np. podyplomowe. Dlatego przed wybraniem podologa, sprawdź, jakie ma doświadczenie i wykształcenie, a dzięki temu jeszcze lepiej ocenisz jego bądź jej znajomość tej tematyki.

Czym zajmuje się podolog?

Jednym z najważniejszych zadań podologa jest rozpoznanie zmian patologicznych dolnych kończyn. Jednocześnie specjalista określa przyczyny tych dolegliwości i wybiera odpowiednią terapię. Poza tym podolog wykonuje zabiegi kosmetyczne, mające na celu poprawę wyglądu stóp oraz sposobu ich funkcjonowania. Wśród tych czynności znajduje się m.in. obcinanie paznokci, zmiękczanie i usuwanie naskórka, a nawet pozbywanie się odcisków czy zgrubień. Oczywiście to są jedynie podstawowe zadania tego specjalista, a lista jego obowiązków jest jeszcze dłuższa.

Problemy z płytką paznokcia

Podolog bardzo często zajmuje się problemami dotykającymi płytkę paznokcia. Wśród takich dolegliwości możesz wyróżnić nie tylko infekcje bakteryjne, wirusowe czy grzybicze, ale również odklejanie się płytki. Oprócz tego specjalista pomoże Ci ze wzrastającymi paznokciami, a nawet zrekonstruuje płytkę. Szczególnie jest to ważne, jeżeli wcześniej w wyniku np. choroby czy wypadku straciłaś część paznokcia. Taka dolegliwość jest dość bolesna, a przy tym utrudnia codzienne funkcjonowania, ale podolog przy pomocy odpowiednich żeli i innych substancji naprawi tę szkodę, dopóki nie urośnie Ci paznokieć.

Problemy ze skórą stopy

Borykasz się z uciążliwą potliwością stóp, a może dostrzegasz u siebie pierwsze objawy infekcji grzybiczej, bakteryjnej bądź wirusowej? W takim razie musisz odwiedzić podologa! W końcu to są jedne z najczęstszych dolegliwości skórnych, jakie zlikwiduje ten specjalista. Oprócz tego pomoże Ci rozwiązać problem pękających pięt, więc już nigdy nie będziesz rezygnować z  klapek, sandałów bądź butów na obcasie z odsłoniętą piętą. To jeszcze nie koniec zakresu obowiązków podologa. W przypadku skóry stóp ważne jest też to, że wyleczy brodawki wirusowe, odciski, modzele, nagniotki bądź inne zrogowacenia, powstałe mechanicznie lub w wyniku choroby.

Profilaktyka i porady

Bardzo ważną częścią pracy podologa jest udzielanie konkretnych i profesjonalnych porad dotyczących właściwej higieny oraz pielęgnacji nie tylko stóp, ale również całych kończyn dolnych. W ten sposób możesz profilaktycznie zacząć wykonywać niektóre zabiegi – szczególnie jest to ważne, jeżeli np. jesteś diabetykiem. Dzięki temu znacznie zmniejszysz ryzyko wystąpienia poszczególnych dolegliwości, a przy tym zyskasz pewność, że Twoje stopy zawsze będą się doskonale prezentowały.

Stopa cukrzycowa

Jeśli masz problem ze stopą cukrzycową, to koniecznie zgłoś się do podologa. Wiesz, na czym polega ta przypadłość? To groźne powikłanie cukrzycy, które powoduje niedostateczne ukrwienie stopy, utrudnione gojenie się ran oraz owrzodzenie. W tym przypadku podolog powinien być tylko jednym z wielu specjalistów zajmujących się Twoimi stopami. Przede wszystkim pomoże Ci zwalczyć odcisk, modzele, założy opatrunek, jeżeli na stopach pojawiły się rany, a także poradzi Ci, jak musisz dbać o kończyny dolne.

Kto najczęściej odwiedza podologa?

Tak naprawdę w każdej sytuacji możesz udać się do podologa. Szczególnie wtedy, gdy odczuwasz jakieś dolegliwości typu odciski czy wzrastające paznokcie. Jednak najczęściej podologa odwiedzają osoby, które zauważają u siebie jakieś dolegliwości po wykonanym pedicure. W takim przypadku ten specjalista „naprawi” ewentualne błędy. Poza tym podolog jest popularny wśród osób starszych i diabetyków, bo to właśnie u nich najczęściej pojawiają się problemy ze stopami.

Koniecznie odwiedź też podologa, jeżeli borykasz się z przewlekłymi infekcjami grzybiczymi, wirusowymi czy bakteryjnymi. Wówczas specjalista wybierze dla Ciebie najefektywniejszą terapią, ale też doradzi Ci w zakresie pielęgnacji. Podolog pomoże Ci także wtedy, gdy masz problemy z biomechaniką kończyn dolnych, co przyczyniło się np. do zmian rogowych w podeszwie stopy.

Polecane

Sexify Recenzja serialu

Sexify – recenzja serialu

Polski serial o seksualności kobiecej? Brzmi niczym wyciągnięty z kart…

Alicja Kryszka 1 czerwca, 2021
Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Perfumy w naszym życiu stanowią nie tylko istotny element higieny…

Zuzanna Kilcz 29 maja, 2021
Biznesplan Jak go napisać; biznesplan

Biznesplan? Jak go napisać?

Jeśli postanowiłaś otworzyć swój biznes, bo jest to spełnienie twoich…

Alicja Kryszka 26 maja, 2021
Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle, czyli miejska dżungla, to niezwykle modny w ostatnich…

Zuzanna Kilcz 25 maja, 2021
Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę

Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę?

Rozwód to niewątpliwie bardzo silne i negatywne przeżycie dla obu…

Julia Ignat 25 maja, 2021
9. Czy zdrada przez Internet to też zdrada

Czy zdrada przez Internet to też zdrada?

Żyjemy w czasach, gdy dostęp do portali społecznościowych i innych…

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021
Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Coraz częściej słyszymy dyskusje na temat różnic pomiędzy poszczególnymi pokoleniami. Różnią…

Martyna Janusik 24 maja, 2021
Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie

Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie?

Pandemia Covid 19 wyrządziła liczne szkody w wielu sektorach gospodarki….

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również