Ciągłe wątpliwości i bezustanne pytania w głowie — czy dam radę? Czy jestem wystarczająco dobra na to stanowisku? Czy inni zrobią to lepiej niż ja? Brak pewności siebie to choroba, na którą cierpi wiele kobiet. Powoduje to nie tylko napięcie, stres, ale też ogranicza możliwości rozwoju oraz odczuwanie szczęścia. Jak zatem uwierzyć we własne możliwości?
Musisz wierzyć w siebie, bo nikt tego nie zrobi za Ciebie. Jednak zazwyczaj łatwiej powiedzieć, niż zrobić. W końcu wystarczy rozejrzeć się dookoła, aby szybko przekonać się, że mało kobiet w Twoim otoczeniu podejmuje ryzykowne decyzje, potrafi przyjmować komplementy czy mówić o swoich mocnych stronach. Brak wiary w siebie i we własne umiejętności to już prawdziwa plaga! Ty nie musisz iść tą drogą — zatem poznaj kilka sposobów, które pomogą Ci uwierzyć w siebie.
3 największe przyczyny braku pewności siebie u kobiet:
Brak asertywności
Masz swoje obowiązki, ale też marzenia i pragnienia, więc nie możesz wiecznie zamiatać ich pod dywan. Problemy z asertywnością sprawiają, że stopniowo przestajesz kontrolować swoje życie — prywatne oraz zawodowe. Wtedy zaczynasz zgadzać się na wszystko i rezygnować z tego, co jest dla Ciebie naprawdę ważne, tylko dlatego, że inni mają odmienne zdanie oraz motywacje. Wiesz, że to droga donikąd, prawda? Sprawia jedynie, że coraz gorzej czujesz się we własnej skórze, a to zdecydowanie odbiera Ci pewność siebie.
Rezygnacja z własnych potrzeb
Zaczyna się do tego, że rezygnujesz z wymarzonej pracy na rzecz wychowywania dzieci, zajmujesz się ich opieką, zaniedbując swoje pasje i wreszcie zauważasz, że życie nie daje Ci tyle satysfakcji, ile oczekujesz. Wszystko przez to, iż gdzieś po drodze zagubiłaś balans pomiędzy życiem dla kogoś a życiem w zgodzie ze sobą. Czas mija, a Ty zaczęłaś myśleć, że i tak nie byłabyś w stanie zrealizować cele, do których bezustannie wracasz myślami. Twoja pewność siebie maleje wraz z rosnącą liczbą obaw, których tak bardzo się boisz, że wolisz nawet nie rozpoczynać tej walki.
Przejmowanie się zdaniem innych
Nieprzychylne komentarze pod zdjęciami w Social Mediach, uszczypliwe opinie członków rodziny czy znajomych, a nawet niemiłe spojrzenia obcych osób, budują Twoją pewność siebie. W szczególności, gdy nie wierzysz w siebie. Wtedy jedno niepowodzenie, np. podczas rozmowy kwalifikacyjnej czy w trakcie realizacji projektu w pracy, sprawią, że utwierdzisz się w przekonaniu, że się do tego nie nadajesz i przestajesz dalej próbować.
Jak być wolną i uwierzyć w siebie?
Bądź świadoma
Musisz wiedzieć, że im bardziej świadoma jesteś, tym łatwiej poradzisz sobie z emocjami, porażkami czy staniesz się bardziej otwarta na zmiany. Stworzysz w ten sposób swoistą tarczę, która da Ci siłę i przy okazji także wiarę w siebie oraz w to, że to, co robisz, ma sens. Będziesz też zdawała sobie sprawę z tego, że życie to ciągła nauka, a Ty na pewno dasz radę opanować kolejną lekcję, niezależnie od tego, jak trudna ona będzie.
Zaakceptuj siebie
Nie ma osób idealnych i Ty również na pewno taka nie jesteś. Urodziłaś się z pewnymi ograniczeniami czy cechami, które nie zawsze można tak po prostu wyeliminować. Dlatego, zamiast ciągłego porównywania siebie i swojego życia do tego, jak wygląda to u znajomych czy u innych kobiet, po prostu odpuść. Zamiast tego zostań swoim najlepszym przyjacielem. Zaufaj sobie i swoim zaletom. To najlepsza droga, aby przy okazji zrozumieć własne potrzeby i tym samym zrealizować wszystko to, czego w głębi duszy naprawdę pragniesz.
Bądź za siebie odpowiedzialna
Brak pewności siebie bierze się także stąd, że bardziej odpowiedzialne obowiązki zbyt często oddajesz innym. Przez to też tracisz bezpośredni wpływ na własne życie. Zresztą, podejmowanie decyzji to umiejętność, którą koniecznie musisz opanować. Jeśli tego nie zrobisz, zawsze będziesz zdana na łaskę tego, o czym zdecydują inni, a to prosta droga do tego, aby być nieszczęśliwą.
Poszukaj swoich mocnych stron
Na pewno po dłuższym zastanowieniu się znajdziesz cechy czy umiejętności, w których czujesz się mocna. Być może lubisz pisać, pielić w ogródku czy tworzyć grafiki komputerowe. Jeśli stwierdzisz, że na liście są umiejętności, w których mogłabyś być jeszcze lepsza, to nie zniechęcaj się, a po prostu zacznij działać. Zapisz się na kursy, zacznij regularnie czytać na ten temat lub trenować. Efekty Twojej pracy czy certyfikaty będą znakomitą pomocą podczas budowania pewności siebie.
Przeanalizuj słabe strony
Skoro jesteśmy już na etapie wewnętrznego audytu, to koniecznie poświęć chwilę także na analizę swoich słabych stron. Być może to one są źródłem Twoich kompleksów i braku pewności. Zastanów się, czy możesz coś zrobić z niektórymi swoimi cechami. Na przykład, gdy jesteś zbyt nerwowa, to masz kilka opcji. Możesz zacząć uprawiać sport, aby w ten sposób się rozładować i pozytywnie wpłynąć na swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Alternatywą jest też uprawianie jogi, medytowanie, malowanie lub znalezienie innego hobby bądź zapisanie się na kilka spotkań do terapeuty, aby poszukać źródła problemu. Najgorsza w tym przypadku jest bierność, bo to właśnie ona z góry skazuje Cię na porażkę w konfrontacji z samym sobą.