Pewność siebie i poczucie własnej wartości. My V portal

Poczucie własnej wartości — dlaczego kobietom tak ciężko je znaleźć?

Opublikowane w kategorii

Ciągłe wątpliwości i bezustanne pytania w głowie — czy dam radę? Czy jestem wystarczająco dobra na to stanowisku? Czy inni zrobią to lepiej niż ja? Brak pewności siebie to choroba, na którą cierpi wiele kobiet. Powoduje to nie tylko napięcie, stres, ale też ogranicza możliwości rozwoju oraz odczuwanie szczęścia. Jak zatem uwierzyć we własne możliwości?

Musisz wierzyć w siebie, bo nikt tego nie zrobi za Ciebie. Jednak zazwyczaj łatwiej powiedzieć, niż zrobić. W końcu wystarczy rozejrzeć się dookoła, aby szybko przekonać się, że mało kobiet w Twoim otoczeniu podejmuje ryzykowne decyzje, potrafi przyjmować komplementy czy mówić o swoich mocnych stronach. Brak wiary w siebie i we własne umiejętności to już prawdziwa plaga! Ty nie musisz iść tą drogą — zatem poznaj kilka sposobów, które pomogą Ci uwierzyć w siebie.

3 największe przyczyny braku pewności siebie u kobiet:

 

Brak asertywności

Masz swoje obowiązki, ale też marzenia i pragnienia, więc nie możesz wiecznie zamiatać ich pod dywan. Problemy z asertywnością sprawiają, że stopniowo przestajesz kontrolować swoje życie — prywatne oraz zawodowe. Wtedy zaczynasz zgadzać się na wszystko i rezygnować z tego, co jest dla Ciebie naprawdę ważne, tylko dlatego, że inni mają odmienne zdanie oraz motywacje. Wiesz, że to droga donikąd, prawda? Sprawia jedynie, że coraz gorzej czujesz się we własnej skórze, a to zdecydowanie odbiera Ci pewność siebie.

Rezygnacja z własnych potrzeb

Zaczyna się do tego, że rezygnujesz z wymarzonej pracy na rzecz wychowywania dzieci, zajmujesz się ich opieką, zaniedbując swoje pasje i wreszcie zauważasz, że życie nie daje Ci tyle satysfakcji, ile oczekujesz. Wszystko przez to, iż gdzieś po drodze zagubiłaś balans pomiędzy życiem dla kogoś a życiem w zgodzie ze sobą. Czas mija, a Ty zaczęłaś myśleć, że i tak nie byłabyś w stanie zrealizować cele, do których bezustannie wracasz myślami. Twoja pewność siebie maleje wraz z rosnącą liczbą obaw, których tak bardzo się boisz, że wolisz nawet nie rozpoczynać tej walki.

Przejmowanie się zdaniem innych

Nieprzychylne komentarze pod zdjęciami w Social Mediach, uszczypliwe opinie członków rodziny czy znajomych, a nawet niemiłe spojrzenia obcych osób, budują Twoją pewność siebie. W szczególności, gdy nie wierzysz w siebie. Wtedy jedno niepowodzenie, np. podczas rozmowy kwalifikacyjnej czy w trakcie realizacji projektu w pracy, sprawią, że utwierdzisz się w przekonaniu, że się do tego nie nadajesz i przestajesz dalej próbować.

Jak być wolną i uwierzyć w siebie?

Bądź świadoma

Musisz wiedzieć, że im bardziej świadoma jesteś, tym łatwiej poradzisz sobie z emocjami, porażkami czy staniesz się bardziej otwarta na zmiany. Stworzysz w ten sposób swoistą tarczę, która da Ci siłę i przy okazji także wiarę w siebie oraz w to, że to, co robisz, ma sens. Będziesz też zdawała sobie sprawę z tego, że życie to ciągła nauka, a Ty na pewno dasz radę opanować kolejną lekcję, niezależnie od tego, jak trudna ona będzie.

Zaakceptuj siebie

Nie ma osób idealnych i Ty również na pewno taka nie jesteś. Urodziłaś się z pewnymi ograniczeniami czy cechami, które nie zawsze można tak po prostu wyeliminować. Dlatego, zamiast ciągłego porównywania siebie i swojego życia do tego, jak wygląda to u znajomych czy u innych kobiet, po prostu odpuść. Zamiast tego zostań swoim najlepszym przyjacielem. Zaufaj sobie i swoim zaletom. To najlepsza droga, aby przy okazji zrozumieć własne potrzeby i tym samym zrealizować wszystko to, czego w głębi duszy naprawdę pragniesz.

Bądź za siebie odpowiedzialna

Brak pewności siebie bierze się także stąd, że bardziej odpowiedzialne obowiązki zbyt często oddajesz innym. Przez to też tracisz bezpośredni wpływ na własne życie. Zresztą, podejmowanie decyzji to umiejętność, którą koniecznie musisz opanować. Jeśli tego nie zrobisz, zawsze będziesz zdana na łaskę tego, o czym zdecydują inni, a to prosta droga do tego, aby być nieszczęśliwą.

Poszukaj swoich mocnych stron

Na pewno po dłuższym zastanowieniu się znajdziesz cechy czy umiejętności, w których czujesz się mocna. Być może lubisz pisać, pielić w ogródku czy tworzyć grafiki komputerowe. Jeśli stwierdzisz, że na liście są umiejętności, w których mogłabyś być jeszcze lepsza, to nie zniechęcaj się, a po prostu zacznij działać. Zapisz się na kursy, zacznij regularnie czytać na ten temat lub trenować. Efekty Twojej pracy czy certyfikaty będą znakomitą pomocą podczas budowania pewności siebie.

Przeanalizuj słabe strony

Skoro jesteśmy już na etapie wewnętrznego audytu, to koniecznie poświęć chwilę także na analizę swoich słabych stron. Być może to one są źródłem Twoich kompleksów i braku pewności. Zastanów się, czy możesz coś zrobić z niektórymi swoimi cechami. Na przykład, gdy jesteś zbyt nerwowa, to masz kilka opcji. Możesz zacząć uprawiać sport, aby w ten sposób się rozładować i pozytywnie wpłynąć na swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Alternatywą jest też uprawianie jogi, medytowanie, malowanie lub znalezienie innego hobby bądź zapisanie się na kilka spotkań do terapeuty, aby poszukać źródła problemu. Najgorsza w tym przypadku jest bierność, bo to właśnie ona z góry skazuje Cię na porażkę w konfrontacji z samym sobą.

Zyskaj pewność siebie z Portalem My V i Forum o kobiecości.

Najnowsze

Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.

Polecane

Jak zminimalizować podrażnienie podczas depilacji maszynką?

Depilacja miejsc intymnych maszynką do golenia to najtańsza i najszybsza,…

Karina Faber (@gazellecare) 12 listopada, 2021

Nie mam ochoty na seks, czyli co ciało chce przez to powiedzieć

Są osoby, które ochoty na seks nie mają nigdy – i…

Anna Augustyn-Protas 7 listopada, 2021

Palacze mogą mieć gorszy seks – oto dowody!

O tym, że palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia, nikogo…

Iwona Kwiecień 3 listopada, 2021

Dlaczego warto spać bez majtek i jaką bieliznę wybierać na co dzień

Przywykliśmy do myślenia, że atrybutem zadbanej kobiety jest koronkowa bielizna….

Karina Faber (@gazellecare) 1 listopada, 2021
kobiece libido

Czy suplementy diety mogą zwiększyć kobiece libido?

Gwyneth Paltrow większość osób kojarzy dzięki rolom w takich hitach…

Iwona Kwiecień 31 października, 2021
Moja wagina

Czy lubisz swoją V i dlaczego warto się z nią zaprzyjaźnić?

Kobiety zdecydowanie częściej zgłaszają zastrzeżenia co do swojego wyglądu niż…

Anna Golan 11 października, 2021
kobiecy orgazm

Od czego zależy kobiecy orgazm, czyli chodź ze mną do ogrodu

Szacuje się, że tylko co ósma z nas szczytuje regularnie….

Anna Augustyn-Protas 4 października, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również