Planner. Kalendarz. Telefon — zarządzaj swoim czasem

Planner. Kalendarz. Telefon — zarządzaj swoim czasem

Opublikowane w kategorii

Zarządzanie czasem to klucz do sukcesu. Każda minuta może przynieść wiele wspaniałych wspomnień, do których będziesz wracała myślami przez długi czas. Do tego każda godzina jest w stanie przybliżyć Cię do realizacji nawet największego marzenia. Kluczem jest to, aby potrafić zarządzać czasem tak, żeby osiągać i przeżywać wszystko to, czego pragniesz. Poznaj sekrety efektywnego zarządzania czasem i narzędzia, które mogą Ci to ułatwić.

W dzisiejszych czasach ciągle chcemy więcej i bezustannie się gdzieś spieszymy. Wszystko to sprawia, że nie tylko tracimy wiele ważnych chwil w swoim życiu, ale też tak po prostu nie starcza nam na nie czasu. Koniec z tym! Dzięki temu, że zgłębisz z nami tajniki związane efektywnym zarządzaniem czasu, zyskasz więcej czasu dla siebie, rodziny i osiągniesz wszystko to, o czym marzysz. 

Techniki, dzięki którym zaczniesz skutecznie zarządzać swoim czasem

Doba ma 24 godziny i nic tego nie zmieni. Jednak, kiedy zdecydujesz się wcielić do swojego życia przynajmniej kilka poniższych metod, zyskasz sporo cennego czasu, którego będziesz mogła rozdysponować w dowolny sposób.

Zrób audyt swojego czasu

Pierwszym krokiem, na który koniecznie musisz się zdecydować, jest dogłębne przyjrzenie się, co zajmuje Ci najwięcej czasu i co dokładnie robisz w ciągu dnia. Najlepiej zapisz na kartce wszystkie aktywności z całego tygodnia wraz z informacjami na temat tego, ile czasu Ci one zajmują. Dzięki temu dowiesz się, ile czasu trwała efektywna praca, dbanie o urodę, zdrowie, o dzieci czy uprawianie sportu. Zyskasz też cenną wiedzę na temat tego, ile czasu marnujesz w ciągu dnia.

Wykorzystaj krzywą REFA

W oszczędzaniu czasu czy w produktywnym działaniu bardzo pomaga poznanie własnego ciała i swojej wydajności. Dlatego dowiedz się, w jakich godzinach jesteś najbardziej skoncentrowana i produktywna, a później właśnie wtedy zajmij się najtrudniejszymi zadaniami. W ten sposób oszczędzisz sporo czasu. Koniecznie dopilnuj, aby wtedy nikt Cię nie rozpraszał.

Dla większości osób optymalny czas do pracy wypada przed południem.

Postaw na metodę ALPEN

Istnieje naprawdę wiele technik zarządzania czasem, które warto wykorzystać zarówno na płaszczyźnie osobistej, jak i zawodowej. Jedną z nich jest właśnie ALPEN. Warto stosować tę metodę w krótkoterminowych ramach czasowych, np. gdy masz wiele zadań do zrobienia danego dnia i koniecznie chcesz znaleźć na nie wszystkie czas. Nazwa ALPEN oznacza:

  • A — na początku wypisujesz wszystkie zadania, które masz do zrobienia,
  • L — wpisujesz, ile czasu zajmie Ci ich wykonanie,
  • P — uwzględniasz, jak długich przerw pomiędzy zadaniami potrzebujesz, żeby wykonać zadania,
  • E — ustalasz priorytet zadań, zastanawiasz się, czy ktoś może wykonać niektóre z nich za Ciebie, a następnie bierzesz się do pracy,
  • N — sprawdzasz, co zrobiłeś i ile czasu Ci to ostatecznie zajęło.

Najsłynniejsza metoda 60:40

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z zarządzaniem czasem, to musisz wiedzieć, że nikt nie jest w stanie zaplanować dnia od A do Z i trzymać się tego planu w 100%. Nawet jeśli jakimś cudem uda Ci się to osiągnąć jednego dnia, to zapewne bardzo szybko uznasz, że kosztuje Cię to zbyt wiele trudny i się zniechęcisz. Dlatego technika 60:40 wskazuje na to, że każdy dobry harmonogram musi mieć pewien bufor czasowy. Zatem, kiedy będziesz tworzyła plan i ustalała, ile czasu zajmą Ci poszczególne zadania, to pamiętaj, że:

  • 60% czasu zajmują zaplanowane czynności,
  • 20% czasu trwają niespodziewane wydarzenia,
  • 20% czasu poświęcamy zazwyczaj na czynności spontaniczne.

Kiedy uwzględnisz te dane, przestaniesz zamartwiać się, że pewne wydarzenia notorycznie rujnują Twój plan dnia.

Narzędzia, które wspierają zarządzanie czasem

W pierwszej kolejności automatycznie pojawia się myśl — muszę kupić kalendarz, żeby wreszcie dobrze się zorganizować. Jednak nie jest to optymalne rozwiązanie dla każdego. Poznaj zatem szereg innych alternatyw.

Planer

Kalendarze mają często zbyt mało miejsca na notatki, dlatego lepszą opcją są planery. Wyglądem są one bardzo podobne, choć mogą przybierać też postać klejonych kartek, które możesz przyczepić na tablicę korkową czy zawiesić na lodówce. Najważniejsze jest to, że planery doskonale rozumieją Twoje potrzeby i często ułatwiają organizowanie wydarzeń związanych z życiem zawodowym oraz prywatnym.

Todoist

Jeśli nie lubisz taszczyć ze sobą papierowych planerów i kalendarzy, to postaw na formę elektroniczną. Istnieje wiele aplikacji, do których możesz mieć dostęp zarówno podczas pracy przy komputerze, jak i na telefonie. Jedną z najpopularniejszych jest Todoist. Te minimalistyczne narzędzie pozwala zapisywać zadania, które masz do wykonania, tworzyć projekty oraz raporty z wykonanych zadań i co najważniejsze — działa online i offline.

Nie marnuj czasu, ale też zorganizuj go tak, żeby zawsze znaleźć chwilę na złapanie oddechu i zatonięciu w ulubionej książce czy wyjściu na dłuższy spacer z psem. Dzięki temu będziesz w stanie zyskiwać więcej satysfakcji ze swojego życia i z większą werwą podejdziesz nawet do tych bardziej wymagających zadań. Zarządzanie czasem – te metody ułatwią ci życie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Przeczytaj więcej artykułów

Polecane

Wagina, pochwa, srom - dlaczego wciąż są tematem tabu

Wagina, pochwa, srom – dlaczego wciąż są tematem tabu?

Są takie słowa w języku polskim, które nie do końca…

Sylwia Nadomska 17 sierpnia, 2021
Edging

Edging – sposób na przedłużanie przyjemności seksualnej

Zapewne czytałaś chociaż raz w życiu romans erotyczny. Taki, gdzie…

Julia Ignat 4 sierpnia, 2021
Wagina - czego o niej nie wiesz, a powinnaś

Wagina – czego o niej nie wiesz, a powinnaś

Kobiece ciało jest niesamowite. Ma niezwykłą siłę i moc, by…

Martyna Janusik 17 lipca, 2021
Łechtaczka

Jej wysokość łechtaczka!

Czy wiesz, jakie jest jedno z najpopularniejszych zadań, jakie radzi…

Justyna Kos 11 lipca, 2021

Niebezpieczne gadżety erotyczne. Na co zwrócić uwagę?

Gadżety erotyczne to ciekawy sposób na ożywienie seksu po wielu…

Martyna Janusik 7 lipca, 2021

Gdzie na wakacje w Polsce?

Czy warto spędzić wczasy w Polsce? Oczywiście, że tak. Mamy…

Kamila Mańkowska 24 czerwca, 2021
seks po ciąży

Seks po ciąży – jak wygląda?

Częstym warunkiem, jaki muszą spełnić przyszli tatusiowie by być obecnymi…

Justyna Kos 18 czerwca, 2021
kulki gejszy

Czym są kulki gejszy i jak ich używać?

Wciąż mówi się o nich zdecydowanie za mało. O ich…

Kamila Mańkowska 17 czerwca, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również