porażka jak sobie z nią poradzić

Plan. Działanie. Porażka — poradzisz sobie!

Opublikowane w kategorii

Porażka to część naszego życia. Nie da się od niej uciec, bo może nam się przydarzyć w każdym momencie — zazwyczaj w tym najmniej spodziewanym. Najważniejsze jest to, abyś potrafiła sobie z nią poradzić i zyskała z niej motywację do dalszego działania. Odkryj sposoby, dzięki którym skutecznie poradzisz sobie z porażką zawodową.

Porażka to coś na tyle powszechnego, że każdy raz na jakiś czas musi spojrzeć jej prosto w oczy. Jednak kluczowe w tym wszystkim jest to, jakie wnioski z niej wyciągniesz i co zrobisz dalej. Zbyt długie skupianie się na niepowodzeniach może przynieść wiele problemów — głównie dla Twojego zdrowia psychicznego, jednak ignorowanie ich niczego Cię nie uczy i nie pozwala wyciągać wniosków. Jak strategia jest zatem najskuteczniejsza? Oczywiście ta, dzięki której będziesz w stanie przekuć każdą porażkę w sukces. Tylko, jak tego dokonać?

Z czym wiąże się porażka?

W większości sytuacji porażka to stan chwilowy i szybko mija. Najważniejsze jest jednak to, aby odpowiednio na nią zareagować. Wstać z kolan, założyć rękawice i walczyć dalej. Poddanie się w tym momencie to najgorsze z możliwych rozwiązań. Poza tym, kiedy zdecydujesz się na taką bierność, to znacznie dłużej będziesz odczuwała konsekwencje związane z niepowodzeniem. Musisz zrozumieć, że jedynie dalsze działanie, przyjęcie skuteczniejszej strategii i znalezienie błędów oraz wyeliminowanie ich, to klucze do sukcesu, którego tak bardzo potrzebujesz i pragniesz.

Jak poradzić sobie z porażką zawodową? 5 trików

Staw jej czoło

Porażki zdarzają się nawet najlepszym, więc kiedy dopadną także Ciebie, nie traktuj tego, jakby to był koniec świata. Bo nimi nie są! To, że w tym momencie znalazłaś się w gorszym położeniu i nie udało Ci się zrealizować, tego, na czym Ci zależało, jeszcze nic nie oznacza. Być może musisz poświęcić na to więcej czasu lub wręcz przeciwnie, odrobinę odpuścić. Jednak zanim znów ruszysz do dzieła, pogódź się z tym, że tym razem się nie udało, ale zrozum, że taki stan rzeczy nie będzie trwał wiecznie.

Znajdź źródło problemu

Kiedy już emocje odrobinę opadną, zajmij się chłodną analizą. Żeby porażka mogła nas czegokolwiek nauczyć, trzeba wziąć ją pod lupę. Dlatego zastanów się już na spokojnie, co było przyczyną, przez którą Twój cel nie został zrealizowany. Oczywiście może okazać się, że winą należy obarczyć jakieś niespodziewane wydarzenie, np. wypadek czy kradzież. Tym bardziej nie obarczaj się winą, kiedy nie masz sobie nic do zarzucenia.

Ucz się na błędach

Kolejnym ważnym krokiem, który możesz wykonać dopiero po poznaniu przyczyny porażki, jest wyciągnięcie wniosków. To jedyna droga do tego, żeby zminimalizować ryzyko, że znów będziesz musiała mierzyć się z podobnego typu porażką. Być może powodem był brak czasu, a raczej zła organizacja własnego czasu. Jeśli tak, to rozwiązanie nasuwa się samo — dowiedz się, jak lepiej planować, kup planer czy zwiększ swoją produktywność. W ten sposób zyskasz pewność, że taki problem już nie wystąpi.

Nie daj się pokonać porażce

Każde niepowodzenie jest pewnym obciążeniem dla ludzkiej psychiki, dlatego bardzo ważne jest to, aby dobrze je przepracować. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, żeby nie zamartwiać się zbyt długo i nie pogrążać w samych pesymistycznych myślach. Skoro już wiesz, dlaczego doszło do porażki i jakich błędów musisz się wystrzegać, to nie pozostaje Ci nic innego, jak po prostu wstać z kolan i walczyć dalej. Znajdź w sobie motywację, dzięki której wrócisz jeszcze silniejsza. Dzięki temu będziesz mogła spojrzeć w swoje odbicie w lustrze i niczego nie żałować.

Nie bój się porażek!

Najgorsze co możesz zrobić to zacząć bezustannie myśleć, że skoro teraz, coś poszło nie po Twojej myśli, to już zawsze tak będzie. Takie założenie jest groźne z wielu powodów — zmniejsza Twoją pewność siebie, ale co gorsza, sprawia, że jeszcze bardziej zaczynasz bać się porażek. Wszystko to może sprawiać, że będziesz czuła obawy przed podejmowaniem ważnych decyzji.

Nie zmienisz pracy na lepszą, bo będziesz bała się, że w kolejnej się nie sprawdzisz.

Nie będziesz jeździła samochodem, bo będzie przerażało Cię ryzyko kolejnej stłuczki.

Wreszcie nie pójdziesz na umówioną randkę, bo będziesz bała się, że znów ktoś Cię zrani.

Zdajesz sobie sprawę z tego, że taka droga donikąd nie prowadzi, prawda? Nieustanne życie z lękiem wywoła u Ciebie nie tylko frustrację, nie pozwoli realizować własnych celów, ale też zwiększy ryzyko pojawienia się zaburzeń psychicznych. Największą porażką będzie zatem poddanie się lękowi przed niepowodzeniami. Koniecznie zrób wszystko, aby nie paść jego ofiarą. Dopiero wtedy odzyskasz kontrolę nad swoim życiem i już nic nie będzie Cię w stanie zatrzymać.

Pamiętaj też o tym, że to nie Twoja pierwsza i zapewne nie ostatnia porażka. Nie chodzi tutaj o to, żeby się do nich za bardzo przyzwyczajać, ale po prostu pamiętać, że to właśnie dzięki nim późniejszy sukces smakuje jeszcze lepiej lub w ogóle jest możliwy do osiągnięcia. Dlatego niech żadna porażka Cię nie zatrzyma!

Dołącz do społeczności My V – kobiety takiej jak Ty.

Forum oraz Facebook.

Najnowsze

Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.

Polecane

Jak zminimalizować podrażnienie podczas depilacji maszynką?

Depilacja miejsc intymnych maszynką do golenia to najtańsza i najszybsza,…

Karina Faber (@gazellecare) 12 listopada, 2021

Nie mam ochoty na seks, czyli co ciało chce przez to powiedzieć

Są osoby, które ochoty na seks nie mają nigdy – i…

Anna Augustyn-Protas 7 listopada, 2021

Palacze mogą mieć gorszy seks – oto dowody!

O tym, że palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia, nikogo…

Iwona Kwiecień 3 listopada, 2021

Dlaczego warto spać bez majtek i jaką bieliznę wybierać na co dzień

Przywykliśmy do myślenia, że atrybutem zadbanej kobiety jest koronkowa bielizna….

Karina Faber (@gazellecare) 1 listopada, 2021
kobiece libido

Czy suplementy diety mogą zwiększyć kobiece libido?

Gwyneth Paltrow większość osób kojarzy dzięki rolom w takich hitach…

Iwona Kwiecień 31 października, 2021
Moja wagina

Czy lubisz swoją V i dlaczego warto się z nią zaprzyjaźnić?

Kobiety zdecydowanie częściej zgłaszają zastrzeżenia co do swojego wyglądu niż…

Anna Golan 11 października, 2021
kobiecy orgazm

Od czego zależy kobiecy orgazm, czyli chodź ze mną do ogrodu

Szacuje się, że tylko co ósma z nas szczytuje regularnie….

Anna Augustyn-Protas 4 października, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również