My-v, pink tax

Pink Tax – wymysł czy fakt? Skąd wziął się ten termin i dlaczego trzeba zwracać na to uwagę?

Opublikowane w kategorii

Podatek kobiecy nazywany jest też różowym podatkiem czy z języka angielskiego „pink tax”. Pojęcie te wprowadziły francuskie feministki, walczące o prawa kobiet. Warto zatem bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu. Sprawdźmy, czy faktycznie kobiety są często zmuszone do płacenia wyższych kwot za podobne produkty co mężczyźni?

Czym jest kobiecy podatek?

Główna definicja kobiecego podatku związana jest przede wszystkim z różnicą w cenach za podobne produktów pomiędzy kobietami a mężczyznami. Przez to, że kobiety częściej stanowią grupę docelową w takich branżach, jak choćby kosmetyczna i odzieżowa. Dyktowane są dla nich wyższe ceny w porównaniu do towarów o podobnej jakości, które skierowane są dla panów.

Kiedy szczególnie można zaobserwować zjawisko związane z kobiecym podatkiem?

Główna dysproporcja cenowa czy też wysoka cena została nałożona na takie produkty, jak maszynki do golenia, ubrania bądź przybory higieniczne oraz kosmetyki. Warto zwrócić uwagę na ten problem w kontekście perfum. Damska nuta zapachowa, eleganckie czy bardziej kolorowe opakowanie i ozdobny flakon sprawiają, że producenci są w stanie podwyższyć cenę nawet o kilkadziesiąt procent! Panie, które będą chciały poczuć zapach prestiżu czy sięgnąć po towar z wyższej półki, są po prostu zmuszone do sięgnięcia głębiej do portfela.

Dlaczego zgadzamy się płacić więcej?

Co ciekawe warto na dłużej zatrzymać się w temacie maszynek do golenia. Dostępne są one w wersji skierowanej dla kobiet jak i dla mężczyzn. Jednak często można znaleźć na półkach w drogeriach czy w dyskontach również produkty neutralne. Co świadczy, że bez obaw mogą być wykorzystywane przez przedstawicieli obu płci. Zazwyczaj te towary są znacznie tańsze, podobnie, jak te męskie. Jednak czy to oznacza, że chętnie po nie sięgamy? Otóż nie. Dlaczego?

Większość kobiet w trakcie kupowania przykładowo maszynek woli sięgać po towary dedykowane specjalnie dla nich. Różowe produkty wydają się nam bardziej dostosowane do naszych potrzeb, niż te niebieskie, zielone czy inne neutralne. Nie da się ukryć, że czasem wynika to także z kwestii estetycznych, bo według badań wiele kobiet kupuje oczami. W takiej sytuacji można by negować istnienie kobiecego podatku, w końcu samo pojęcie podatek wiąże się z czymś przymusowym, a przecież jak widać, kobiety mają wybór. Oczywiście zupełnie inaczej wygląda sytuacja, kiedy weźmiemy pod uwagę produkty typowo dedykowane dla kobiet, które nie mają męskich bądź neutralnych odpowiedników. Wtedy również nagminnie dochodzi do podnoszenia cen. Zatem można uznać, że w niektórych sytuacjach same skazujemy się na płacenie za dużo. Jednak w innych sytuacjach (perfumy, odzież, kosmetyki), są one nam narzucane.

Czy niebieski podatek też istnieje?

Zwróćmy uwagę jednak też na to, że producenci od lat szczegółowo analizują, które branże zdominowane są przez kobiety, a które przez mężczyzn. Wszystko to sprawia, że automatycznie wpływa to na oferowaną przez nich cenę. Skoro więcej pań chętnie zmienia swoją garderobę, dba o siebie czy lubi postawić na produkty do pielęgnacji ciała najwyższej jakości, to bez wyrzutów sumienia podwyższają ceny za te towary. Tworzy to automatycznie sporą dysproporcję pomiędzy produktami męskimi a damskimi.

Nie można pominąć również tego, że zjawisko, które można śmiało nazwać niebieskim czy męskim podatkiem, również jest coraz bardziej widoczne. Wystarczy spojrzeć na takie produkty, jak męskie zegarki czy artykuły sportowe. Tam ewidentnie można zaobserwować zjawisko odwrotne, gdzie towary dedykowane dla mężczyzn są droższe niż te damskie.

Czy wyrównanie cen jest możliwe?

Konsumpcja napędza gospodarkę. Z każdym rokiem wydajemy coraz więcej pieniędzy na zakupy produktów, które są nam potrzebne lub poprawiają nasze samopoczucie. Dodają pewności siebie bądź zwiększają komfort życia. Im nasze dochody są większe, tym jesteśmy w stanie sięgnąć głębiej do naszego portfela. Zdecydowanie nie znikną dysproporcje cenowe w kluczowych branżach z punktu widzenia kobiet czy też mężczyzn. W końcu to sposób na pewny zysk ze strony producentów czy marek o wyrobionym prestiżu. Do czasu, aż będziemy kupować to, co widzimy w reklamach i ustalać jakość produktów na bazie popularności marki, to będziemy wydawać więcej. Warto zaznaczyć, że nie zawsze trzeba uznawać, że całą winę ponoszą tutaj jedynie producenci. W końcu to my sięgamy po te produkty ze sklepowej półki. Kiedy wybieramy towary od mniej znanych firm, możemy zaoszczędzić.

Czy odbije się to na jakości? Zazwyczaj nie. Jednak na pewno na prestiżu oraz na naszym samopoczuciu. Decyzja zatem należy do nas. Wbrew pozorom same napędzamy kobiecy podatek, co później wykorzystują producenci i marki. Co możemy z tym zrobić? Kupować świadomiej, zmniejszyć konsumpcję, ale też tak jak francuskie feministki pokazywać, jak duże są dysproporcje cenowe w niektórych działach. Najważniejsze staje się doprowadzenie do tego, aby artykuły higieniczne czy typowo intymne były tańsze. Każda kobieta powinna mieć do nich łatwy i swobodny dostęp.

Najnowsze

Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.

Polecane

Choroby immunologiczne

Choroby autoimmunologiczne – epidemia krajów wysokorozwiniętych 

Ponad 80 rodzajów chorób zostało sklasyfikowanych jak choroby autoimmunologiczne.  Najpopularniejsze…

Karo Domańczyk 20 stycznia, 2022
Seks w trójkącie

Seks w trójkącie. Dobry pomysł?

Seks w zestawie 2 + 1 to nasza najczęstsza fantazja…

Anna Augustyn-Protas 16 stycznia, 2022
gadżety erotyczne

Mój przyjaciel pingwinek, czyli 5 erotycznych gadżetów dla początkujących

Seks solo to nie tylko przyjemność czy rozładowanie napięcia –…

Anna Augustyn-Protas 12 stycznia, 2022
problemy ze snem

Dlaczego dobry sen jest tak ważny

Zajmuje ogromną część naszego życia, a jego niedobór może mieć…

Karina Faber (@gazellecare) 10 stycznia, 2022

Zima to czas retinoidów. Poznaj najskuteczniejszy składnik na trądzik i zmarszczki

W ostatnich latach kosmetyki z retinolem oraz jego pochodnymi coraz…

Karina Faber (@gazellecare) 3 stycznia, 2022

Mitochondria czy tarczyca – o współzależności i objawach chorobowych

Hormony tarczycy mają bezpośrednie połączenie z funkcjonowaniem pracy mitochondriów, czyli…

Karo Domańczyk 17 grudnia, 2021

Podniecenie i zahamowanie, czyli jak psychologiczne przeżycia wpływają na nasze reakcje seksualne ?

Wbrew powszechnej opinii, seks nie oznacza jedynie samego stosunku między…

Medbabki (@medbabki) 11 grudnia, 2021

Jak dbać o zdrowie i wygląd piersi

Małe, średnie, duże, jędrne czy wiszące – wszystkie piersi są…

Karina Faber (@gazellecare) 4 grudnia, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również