My-v, pink tax

Pink Tax – wymysł czy fakt? Skąd wziął się ten termin i dlaczego trzeba zwracać na to uwagę?

Opublikowane w kategorii

Podatek kobiecy nazywany jest też różowym podatkiem czy z języka angielskiego „pink tax”. Pojęcie te wprowadziły francuskie feministki, walczące o prawa kobiet. Warto zatem bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu. Sprawdźmy, czy faktycznie kobiety są często zmuszone do płacenia wyższych kwot za podobne produkty co mężczyźni?

Czym jest kobiecy podatek?

Główna definicja kobiecego podatku związana jest przede wszystkim z różnicą w cenach za podobne produktów pomiędzy kobietami a mężczyznami. Przez to, że kobiety częściej stanowią grupę docelową w takich branżach, jak choćby kosmetyczna i odzieżowa. Dyktowane są dla nich wyższe ceny w porównaniu do towarów o podobnej jakości, które skierowane są dla panów.

Kiedy szczególnie można zaobserwować zjawisko związane z kobiecym podatkiem?

Główna dysproporcja cenowa czy też wysoka cena została nałożona na takie produkty, jak maszynki do golenia, ubrania bądź przybory higieniczne oraz kosmetyki. Warto zwrócić uwagę na ten problem w kontekście perfum. Damska nuta zapachowa, eleganckie czy bardziej kolorowe opakowanie i ozdobny flakon sprawiają, że producenci są w stanie podwyższyć cenę nawet o kilkadziesiąt procent! Panie, które będą chciały poczuć zapach prestiżu czy sięgnąć po towar z wyższej półki, są po prostu zmuszone do sięgnięcia głębiej do portfela.

Dlaczego zgadzamy się płacić więcej?

Co ciekawe warto na dłużej zatrzymać się w temacie maszynek do golenia. Dostępne są one w wersji skierowanej dla kobiet jak i dla mężczyzn. Jednak często można znaleźć na półkach w drogeriach czy w dyskontach również produkty neutralne. Co świadczy, że bez obaw mogą być wykorzystywane przez przedstawicieli obu płci. Zazwyczaj te towary są znacznie tańsze, podobnie, jak te męskie. Jednak czy to oznacza, że chętnie po nie sięgamy? Otóż nie. Dlaczego?

Większość kobiet w trakcie kupowania przykładowo maszynek woli sięgać po towary dedykowane specjalnie dla nich. Różowe produkty wydają się nam bardziej dostosowane do naszych potrzeb, niż te niebieskie, zielone czy inne neutralne. Nie da się ukryć, że czasem wynika to także z kwestii estetycznych, bo według badań wiele kobiet kupuje oczami. W takiej sytuacji można by negować istnienie kobiecego podatku, w końcu samo pojęcie podatek wiąże się z czymś przymusowym, a przecież jak widać, kobiety mają wybór. Oczywiście zupełnie inaczej wygląda sytuacja, kiedy weźmiemy pod uwagę produkty typowo dedykowane dla kobiet, które nie mają męskich bądź neutralnych odpowiedników. Wtedy również nagminnie dochodzi do podnoszenia cen. Zatem można uznać, że w niektórych sytuacjach same skazujemy się na płacenie za dużo. Jednak w innych sytuacjach (perfumy, odzież, kosmetyki), są one nam narzucane.

Czy niebieski podatek też istnieje?

Zwróćmy uwagę jednak też na to, że producenci od lat szczegółowo analizują, które branże zdominowane są przez kobiety, a które przez mężczyzn. Wszystko to sprawia, że automatycznie wpływa to na oferowaną przez nich cenę. Skoro więcej pań chętnie zmienia swoją garderobę, dba o siebie czy lubi postawić na produkty do pielęgnacji ciała najwyższej jakości, to bez wyrzutów sumienia podwyższają ceny za te towary. Tworzy to automatycznie sporą dysproporcję pomiędzy produktami męskimi a damskimi.

Nie można pominąć również tego, że zjawisko, które można śmiało nazwać niebieskim czy męskim podatkiem, również jest coraz bardziej widoczne. Wystarczy spojrzeć na takie produkty, jak męskie zegarki czy artykuły sportowe. Tam ewidentnie można zaobserwować zjawisko odwrotne, gdzie towary dedykowane dla mężczyzn są droższe niż te damskie.

Czy wyrównanie cen jest możliwe?

Konsumpcja napędza gospodarkę. Z każdym rokiem wydajemy coraz więcej pieniędzy na zakupy produktów, które są nam potrzebne lub poprawiają nasze samopoczucie. Dodają pewności siebie bądź zwiększają komfort życia. Im nasze dochody są większe, tym jesteśmy w stanie sięgnąć głębiej do naszego portfela. Zdecydowanie nie znikną dysproporcje cenowe w kluczowych branżach z punktu widzenia kobiet czy też mężczyzn. W końcu to sposób na pewny zysk ze strony producentów czy marek o wyrobionym prestiżu. Do czasu, aż będziemy kupować to, co widzimy w reklamach i ustalać jakość produktów na bazie popularności marki, to będziemy wydawać więcej. Warto zaznaczyć, że nie zawsze trzeba uznawać, że całą winę ponoszą tutaj jedynie producenci. W końcu to my sięgamy po te produkty ze sklepowej półki. Kiedy wybieramy towary od mniej znanych firm, możemy zaoszczędzić.

Czy odbije się to na jakości? Zazwyczaj nie. Jednak na pewno na prestiżu oraz na naszym samopoczuciu. Decyzja zatem należy do nas. Wbrew pozorom same napędzamy kobiecy podatek, co później wykorzystują producenci i marki. Co możemy z tym zrobić? Kupować świadomiej, zmniejszyć konsumpcję, ale też tak jak francuskie feministki pokazywać, jak duże są dysproporcje cenowe w niektórych działach. Najważniejsze staje się doprowadzenie do tego, aby artykuły higieniczne czy typowo intymne były tańsze. Każda kobieta powinna mieć do nich łatwy i swobodny dostęp.

Polecane

Wagina, pochwa, srom - dlaczego wciąż są tematem tabu

Wagina, pochwa, srom – dlaczego wciąż są tematem tabu?

Są takie słowa w języku polskim, które nie do końca…

Sylwia Nadomska 17 sierpnia, 2021
Edging

Edging – sposób na przedłużanie przyjemności seksualnej

Zapewne czytałaś chociaż raz w życiu romans erotyczny. Taki, gdzie…

Julia Ignat 4 sierpnia, 2021
Wagina - czego o niej nie wiesz, a powinnaś

Wagina – czego o niej nie wiesz, a powinnaś

Kobiece ciało jest niesamowite. Ma niezwykłą siłę i moc, by…

Martyna Janusik 17 lipca, 2021
Łechtaczka

Jej wysokość łechtaczka!

Czy wiesz, jakie jest jedno z najpopularniejszych zadań, jakie radzi…

Justyna Kos 11 lipca, 2021

Niebezpieczne gadżety erotyczne. Na co zwrócić uwagę?

Gadżety erotyczne to ciekawy sposób na ożywienie seksu po wielu…

Martyna Janusik 7 lipca, 2021

Gdzie na wakacje w Polsce?

Czy warto spędzić wczasy w Polsce? Oczywiście, że tak. Mamy…

Kamila Mańkowska 24 czerwca, 2021
seks po ciąży

Seks po ciąży – jak wygląda?

Częstym warunkiem, jaki muszą spełnić przyszli tatusiowie by być obecnymi…

Justyna Kos 18 czerwca, 2021
kulki gejszy

Czym są kulki gejszy i jak ich używać?

Wciąż mówi się o nich zdecydowanie za mało. O ich…

Kamila Mańkowska 17 czerwca, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również