Obiecująca. Młoda. Kobieta

Obiecująca. Młoda. Kobieta – recenzja filmu

Opublikowane w kategorii

 

„Obiecująca. Młoda. Kobieta” to debiut reżyserki Emerald Fennell, która zdobyła nominację do Oskara za najlepszą reżyserię oraz wygrała statuetkę za najlepszy scenariusz oryginalny. Jego główną bohaterką jest tytułowa kobieta w okolicach trzydziestki o imieniu Cassandra (Carey Mulligan), niedoszła absolwentka medycyny, która obecnie pracuje jako kelnerka w jednej z amerykańskich knajp. Z pozoru zatopiona w zwykłej szarej, boleśnie nudnej codzienności skrywa pewne tajemnice, które ujawnia w każdy weekend. Wówczas przywdziewa sztampowe ciuszki i wykonuje perfekcyjny makijaż, i tak przygotowana odwiedza nocne kluby, gdzie udaje kompletnie pijaną imprezowiczkę. Jest to jej sposób na zwabienie mężczyzn, swoich ofiar, które szybko jednak okazują się być drapieżnikami, chętnymi na swoiście przez nie rozumiane amory. Jednak sytuacje, w których panowie oczekują miłosnych igraszek z ledwo kontaktującą kobietą, nie kończą się tak, jak by tego chcieli…

Szowinizm. Ciche przyzwolenie. Molestowanie.

 

„Obiecująca. Młoda. Kobieta” to produkcja utrzymana w cukierkowej estetyce, która w sposób dosadny jednak dalej subtelny, jak na kino vendetty, obnaża wciąż funkcjonujące w społeczeństwie seksizmu, szowinizm oraz ciche przyzwolenie na molestowanie seksualne kobiet. Pokazuje prawdziwe oblicza tych wszystkich “porządnych” mężczyzn i ich zalotów, które nie znaczą więcej, jak zaciągniecie pijanej kobiety do łóżka i wykorzystanie okazji na niezobowiązujący seks. Kiedy niedoszli gwałciciele — bo śmiało można ich tak nazwać — dowiadują się, że Cassadra jedynie udawała pijaną, aby bezceremonialne pokazać ich prawdziwą słabą i nikczemną naturę, są wobec tej prawdy bezsilni. „Obiecująca. Młoda. Kobieta” to kobieta skrzywdzona w młodości właśnie przez jednego z tych „porządnych” mężczyzn, która porzuciła studia i mimo, że bez problemu mogłaby znaleźć dobrą pracę i męża, zdecydowała się mieszkać z rodzicami, poprzysięgając zemstę. Jednak jest to zemsta bardzo subtelna, obnażająca prawdziwe oblicze relacji-damsko męskich.

Jej cukierkowy, tani wygląd i bardzo wyrazisty z lekka groteskowy makijaż zdają się jedynie podkreślać rolę kobiety i szowinizm panujący w społeczeństwie XXI wieku.

W nowej erze niezwykłych technologii kobieta dalej tkwi wciśnięta w sztywne ramy moralne, zawieszona pomiędzy tym, co wypada jej robić, a czego nie powinna. Wśród kiepskiej muzyki, przyćmionych dyskotekowych świateł grupy mężczyzn rozochoconych alkoholem oraz dążeniem do szybkich i łatwych przyjemności, szukają łatwych zdobyczy na jedną noc. Taka jest rola kobiety – być ozdobą męskiego towarzystwa i nagrodą lub przedmiotem rywalizacji o nią. Broń Boże, aby myślała samodzielnie i to o czymś więcej niż zaspokajanie męskiej próżności, prowadzeniu domu czy wychowywaniu dzieci. Film pokazuje, jak funkcjonuje seksizm, który dalej, choć cicho, nieugięcie stoi obok patriarchatu.

„Obiecująca. Młoda. Kobieta” – czyli Cassandra, to złożona osobowość

 

Z jednej strony targa nią wszechogarniająca niemoc, z drugiej obezwładniająca złość. Własna rozpacz i tłumione cierpienie mieszają się z bezpodstawnymi wyrzutami sumienia. A wszystko to razem pcha ją do powtarzania co tydzień bardzo ryzykownych zachowań bez patrzenia na konsekwencje, które mogą z nich wyniknąć. Bohaterka prezentuje nieco szalone oblicze, przez co można zastanawiać się, czy jej działania to akt odwagi, bezmyślności czy może raczej bezsilności wobec beznadziejnej świadomości tego, jak wygląda rzeczywistość. Z reguły kamienna twarz Cassandy rzadko przejawia emocje, jednak momentami widz wie, że pomimo milczenia, pragnie krzyczeć na całe gardło. Jest zimna, wyrachowana i rozgoryczona, lekko szalona przez co niekiedy mroczna. Można ją w jednej chwili lubić, by zaraz nią gardzić. Dlatego też zdecydowanie wato obejrzeć ten film, aby zobaczyć, jak  Carey Mulligan wciela się w tę postać tak bardzo rozdartą wewnętrznie między całym spectrum uczuć i tych dobrych, i tych złych.

Debiut roku

„Obiecująca. Młoda. Kobieta”  to debiut reżyserski najwyższych lotów. Jest połączeniem czarnego humoru z groteską,  thriller przeplata się w nim z romansem, a wątki dramatu psychologicznego z motywami znanymi z kina vendetty. Dodatkowo reżyserka Emerald Fennell bardzo sprawnie i ciekawie prowadzi całą narrację, w której nic do końca nie jest oczywiste i takie, jakie wydaje się być na pierwszy rzut oka. Akcja filmu obfituje w tajemnice i nieoczekiwane fabularne twisty. Przede wszystkim jednak jest to kino poruszające bardzo istotną kwestią, jaka jest gwałt i przemoc seksualna wobec kobiet.

Dostrzega nierówności społeczne, w których mężczyzna po próbie wykorzystania seksualnego nietrzeźwej kobiety zaczyna tłumaczyć się miłością, którą zapałał do niej od pierwszego spojrzenia, a oskarżanie go o złamanie prawa równa się ze zniszczeniem kariery tak dobrze rokującej osoby. W końcu mężczyźni to tylko mężczyźni i zawsze pozostaną dużymi chłopcami. Niech się bawią. Natomiast kobiety lepiej, aby same pilnowały się i nie prowokowały swoim zachowaniem mężczyzn, takich słabych wobec swoich pierwotnych instynktów.

„Obiecująca. Młoda. Kobieta” to pozycja, którą koniecznie trzeba obejrzeć do końca,  aby przekonać się, do czego tak naprawdę dąży Cassandra i poznać gorzkawy wydźwięk zakończenia jej historii.

Dołącz grupy do grupy na Facebooku My-V & Me.

Polecane

Kabazza - Singapurski pocałunek Na czym polega

Kabazza – Singapurski pocałunek Na czym polega?

Nazwa „Singapurski pocałunek” może być nieco myląca, bowiem technika Kabazza…

Anna Markowska 24 sierpnia, 2021
Wagina, pochwa, srom - dlaczego wciąż są tematem tabu

Wagina, pochwa, srom – dlaczego wciąż są tematem tabu?

Są takie słowa w języku polskim, które nie do końca…

Sylwia Nadomska 17 sierpnia, 2021
Edging

Edging – sposób na przedłużanie przyjemności seksualnej

Zapewne czytałaś chociaż raz w życiu romans erotyczny. Taki, gdzie…

Julia Ignat 4 sierpnia, 2021
Wagina - czego o niej nie wiesz, a powinnaś

Wagina – czego o niej nie wiesz, a powinnaś

Kobiece ciało jest niesamowite. Ma niezwykłą siłę i moc, by…

Martyna Janusik 17 lipca, 2021
Łechtaczka

Jej wysokość łechtaczka!

Czy wiesz, jakie jest jedno z najpopularniejszych zadań, jakie radzi…

Justyna Kos 11 lipca, 2021

Niebezpieczne gadżety erotyczne. Na co zwrócić uwagę?

Gadżety erotyczne to ciekawy sposób na ożywienie seksu po wielu…

Martyna Janusik 7 lipca, 2021

Gdzie na wakacje w Polsce?

Czy warto spędzić wczasy w Polsce? Oczywiście, że tak. Mamy…

Kamila Mańkowska 24 czerwca, 2021
seks po ciąży

Seks po ciąży – jak wygląda?

Częstym warunkiem, jaki muszą spełnić przyszli tatusiowie by być obecnymi…

Justyna Kos 18 czerwca, 2021

Dodaj komentarz

Sprawdź również
Sprawdź również