O zdrowiu psychicznym kobiet

O zdrowiu psychicznym kobiet

Opublikowane w kategorii

My kobiety, nie mamy w życiu najłatwiej. Buzują w nas hormony, często przedkładamy emocje nad rozsądek. Czy to jest dowód na to, że jesteśmy słabą płcią? Nie. Pod warunkiem, że zaakceptujemy siebie takimi, jakie jesteśmy. Przestaniemy ze sobą walczyć, a polubimy się i będziemy z siebie dumne. Jak to jest z tą psychiką kobiet?

Działamy emocjami

To bardzo silny motor napędowy. O wiele łatwiej w porównaniu z mężczyznami ulegamy wzruszeniom i popadamy w zachwyt. Nie można przemilczeć faktu, że o wiele szybciej wpadamy w złość i furię. Wpływa to również na naszą ocenę świata wokoło. Bardziej niż suche fakty, interesują nas odczucia, jakie komuś albo czemuś towarzyszą. To najczęstsza pułapka w jaka wpadają kobiety w przypadku toksycznego związku. Nie widzą problemu, bo są zaślepione innymi, pozawerbalnymi emocjami.

Jesteśmy również bardziej empatyczne. Potrafimy znaleźć porozumienie na takich płaszczyznach, które z różnych względów dla mężczyzn są niedostępne. Bo o ile facet działa zwykle wg planu, kobieta elastycznie nagina go do swoich indywidualnych potrzeb. Rozmową i wyjątkową umiejętnością słuchania potrafimy zdziałać naprawdę dużo. Zupełnie inaczej wszak prowadzi się negocjacje biznesowe z kobietami a inaczej z mężczyznami. Nie jest łatwo złapać tu balans.

Buzują w nas hormony

Huśtawka hormonalna jest wpisana w całe nasze życie. To dzięki niej właśnie mamy okres, a potem wchodzimy w stan menopauzalny. Ich wachania dotkliwie odczuwamy jako PMS, to dzięki nimi mamy tak duży emocjonalny rollercoaster gdy jesteśmy w ciąży. Nie znaczy to, że hormony to wyłącznie samo zło. Odpowiadają wszak one za prawidłowe, zdrowe funkcjonowanie organizmu. Jednak mogą sporo namieszać w naszym codziennym zachowaniu. Bywa że aż tak bardzo, że nie poznajemy same siebie. Na szczęście to sytuacje rzadkie i nie trwające długo. W końcu, to huśtawka hormonalna. W końcu zmieni trajektorię swojego lotu.

Musimy się wygadać

Jednym ze stereotypów, z jakimi spotykają się kobiety jest fakt, że ona musi się wygadać. Przez telefon, albo na spotkaniu z przyjaciółką. To prawda. O wiele zdrowiej jest wyrzucić z siebie dręczące nas emocje, niż tłamsić je w sobie. Poza tym, gdy opowiadamy o czymś i mierzymy się z konkretnymi rzeczami na nowo, zyskujemy coś niezwykle ważnego – dystans i perspektywę do dręczących nas spraw. A to, jest na wagę złota. Bo nie dość, że robi się zwyczajnie lżej na sercu, to jeszcze zyskujemy szersze spojrzenie na dręczący nas problem. I rozwiązanie przychodzi najczęściej samo.

Czy kobieta jest bardziej podatna na uzależnienia?

Nie da się ukryć, że silna „słaba płeć” nie radzi sobie dobrze z uzależnieniami. Czynników, jakie na to wpływają jest sporo. Z jednej strony same nakręcamy się, dążąc do wyidealizowanych celów. Z drugiej, słabo przychodzi nam odpuszczenie pewnych ról, które narzuca nam społeczeństwo i role w rodzinie. Zazwyczaj zaczyna się od leków uspokajających. Gdy te nie przynoszą spodziewanego rezultatu, do gry wchodzą inne używki. Kobiety o wiele zręczniej niż mężczyźni potrafią ukrywać swoje nałogi.

Najczęstszymi używkami są papierosy, alkohol i praca. Kolejne w zestawieniu są leki, narkotyki i seks. Listę zamykają zakupy i hazard. Nie ma znaczenia, jaki status społeczny ma dana kobieta, uzależnienie może przyjść na każdym szczeblu. Może to być zarówno bizneswoman jak i niezamężna bezrobotna. Nie ma wpływu również wykształcenie czy wiek. Najczęściej nałóg dopada osoby, które przeżyły w dzieciństwie bolesną traumę.

Można odnieść wrażenie że w dzisiejszym świecie, gdzie wszystkie chwyty są dozwolone, atak na kobiety ma wymiar nie tyle fizyczny, co psychiczny. Politycy i największe autorytety, zamiast motywować działania kobiet, zwyczajnie je pacyfikują. Jak gdyby chcieli na siłę wrzucić kobiety do roli gospodyni domowej. I nikogo więcej. Ogromną rolę gra tu nasze wzajemne wsparcie. Bez porównywania się, bez cienia złośliwości. Za to z serdecznością na dłoni. Dzięki temu, zyskamy siłę, która pozwoli nam wyjść z każdego, nawet największego kryzysu.

Dołącz do naszej społeczności My V & Me

Polecane

Sexify Recenzja serialu

Sexify – recenzja serialu

Polski serial o seksualności kobiecej? Brzmi niczym wyciągnięty z kart…

Alicja Kryszka 1 czerwca, 2021
Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Perfumy w naszym życiu stanowią nie tylko istotny element higieny…

Zuzanna Kilcz 29 maja, 2021
Biznesplan Jak go napisać; biznesplan

Biznesplan? Jak go napisać?

Jeśli postanowiłaś otworzyć swój biznes, bo jest to spełnienie twoich…

Alicja Kryszka 26 maja, 2021
Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle, czyli miejska dżungla, to niezwykle modny w ostatnich…

Zuzanna Kilcz 25 maja, 2021
Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę

Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę?

Rozwód to niewątpliwie bardzo silne i negatywne przeżycie dla obu…

Julia Ignat 25 maja, 2021
9. Czy zdrada przez Internet to też zdrada

Czy zdrada przez Internet to też zdrada?

Żyjemy w czasach, gdy dostęp do portali społecznościowych i innych…

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021
Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Coraz częściej słyszymy dyskusje na temat różnic pomiędzy poszczególnymi pokoleniami. Różnią…

Martyna Janusik 24 maja, 2021
Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie

Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie?

Pandemia Covid 19 wyrządziła liczne szkody w wielu sektorach gospodarki….

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021

Dodaj komentarz

Sprawdź również
Sprawdź również