O zdrowiu psychicznym kobiet

O zdrowiu psychicznym kobiet

Opublikowane w kategorii

My kobiety, nie mamy w życiu najłatwiej. Buzują w nas hormony, często przedkładamy emocje nad rozsądek. Czy to jest dowód na to, że jesteśmy słabą płcią? Nie. Pod warunkiem, że zaakceptujemy siebie takimi, jakie jesteśmy. Przestaniemy ze sobą walczyć, a polubimy się i będziemy z siebie dumne. Jak to jest z tą psychiką kobiet?

Działamy emocjami

To bardzo silny motor napędowy. O wiele łatwiej w porównaniu z mężczyznami ulegamy wzruszeniom i popadamy w zachwyt. Nie można przemilczeć faktu, że o wiele szybciej wpadamy w złość i furię. Wpływa to również na naszą ocenę świata wokoło. Bardziej niż suche fakty, interesują nas odczucia, jakie komuś albo czemuś towarzyszą. To najczęstsza pułapka w jaka wpadają kobiety w przypadku toksycznego związku. Nie widzą problemu, bo są zaślepione innymi, pozawerbalnymi emocjami.

Jesteśmy również bardziej empatyczne. Potrafimy znaleźć porozumienie na takich płaszczyznach, które z różnych względów dla mężczyzn są niedostępne. Bo o ile facet działa zwykle wg planu, kobieta elastycznie nagina go do swoich indywidualnych potrzeb. Rozmową i wyjątkową umiejętnością słuchania potrafimy zdziałać naprawdę dużo. Zupełnie inaczej wszak prowadzi się negocjacje biznesowe z kobietami a inaczej z mężczyznami. Nie jest łatwo złapać tu balans.

Buzują w nas hormony

Huśtawka hormonalna jest wpisana w całe nasze życie. To dzięki niej właśnie mamy okres, a potem wchodzimy w stan menopauzalny. Ich wachania dotkliwie odczuwamy jako PMS, to dzięki nimi mamy tak duży emocjonalny rollercoaster gdy jesteśmy w ciąży. Nie znaczy to, że hormony to wyłącznie samo zło. Odpowiadają wszak one za prawidłowe, zdrowe funkcjonowanie organizmu. Jednak mogą sporo namieszać w naszym codziennym zachowaniu. Bywa że aż tak bardzo, że nie poznajemy same siebie. Na szczęście to sytuacje rzadkie i nie trwające długo. W końcu, to huśtawka hormonalna. W końcu zmieni trajektorię swojego lotu.

Musimy się wygadać

Jednym ze stereotypów, z jakimi spotykają się kobiety jest fakt, że ona musi się wygadać. Przez telefon, albo na spotkaniu z przyjaciółką. To prawda. O wiele zdrowiej jest wyrzucić z siebie dręczące nas emocje, niż tłamsić je w sobie. Poza tym, gdy opowiadamy o czymś i mierzymy się z konkretnymi rzeczami na nowo, zyskujemy coś niezwykle ważnego – dystans i perspektywę do dręczących nas spraw. A to, jest na wagę złota. Bo nie dość, że robi się zwyczajnie lżej na sercu, to jeszcze zyskujemy szersze spojrzenie na dręczący nas problem. I rozwiązanie przychodzi najczęściej samo.

Czy kobieta jest bardziej podatna na uzależnienia?

Nie da się ukryć, że silna „słaba płeć” nie radzi sobie dobrze z uzależnieniami. Czynników, jakie na to wpływają jest sporo. Z jednej strony same nakręcamy się, dążąc do wyidealizowanych celów. Z drugiej, słabo przychodzi nam odpuszczenie pewnych ról, które narzuca nam społeczeństwo i role w rodzinie. Zazwyczaj zaczyna się od leków uspokajających. Gdy te nie przynoszą spodziewanego rezultatu, do gry wchodzą inne używki. Kobiety o wiele zręczniej niż mężczyźni potrafią ukrywać swoje nałogi.

Najczęstszymi używkami są papierosy, alkohol i praca. Kolejne w zestawieniu są leki, narkotyki i seks. Listę zamykają zakupy i hazard. Nie ma znaczenia, jaki status społeczny ma dana kobieta, uzależnienie może przyjść na każdym szczeblu. Może to być zarówno bizneswoman jak i niezamężna bezrobotna. Nie ma wpływu również wykształcenie czy wiek. Najczęściej nałóg dopada osoby, które przeżyły w dzieciństwie bolesną traumę.

Można odnieść wrażenie że w dzisiejszym świecie, gdzie wszystkie chwyty są dozwolone, atak na kobiety ma wymiar nie tyle fizyczny, co psychiczny. Politycy i największe autorytety, zamiast motywować działania kobiet, zwyczajnie je pacyfikują. Jak gdyby chcieli na siłę wrzucić kobiety do roli gospodyni domowej. I nikogo więcej. Ogromną rolę gra tu nasze wzajemne wsparcie. Bez porównywania się, bez cienia złośliwości. Za to z serdecznością na dłoni. Dzięki temu, zyskamy siłę, która pozwoli nam wyjść z każdego, nawet największego kryzysu.

Dołącz do naszej społeczności My V & Me

Najnowsze

Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.

Polecane

Jak zminimalizować podrażnienie podczas depilacji maszynką?

Depilacja miejsc intymnych maszynką do golenia to najtańsza i najszybsza,…

Karina Faber (@gazellecare) 12 listopada, 2021

Nie mam ochoty na seks, czyli co ciało chce przez to powiedzieć

Są osoby, które ochoty na seks nie mają nigdy – i…

Anna Augustyn-Protas 7 listopada, 2021

Palacze mogą mieć gorszy seks – oto dowody!

O tym, że palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia, nikogo…

Iwona Kwiecień 3 listopada, 2021

Dlaczego warto spać bez majtek i jaką bieliznę wybierać na co dzień

Przywykliśmy do myślenia, że atrybutem zadbanej kobiety jest koronkowa bielizna….

Karina Faber (@gazellecare) 1 listopada, 2021
kobiece libido

Czy suplementy diety mogą zwiększyć kobiece libido?

Gwyneth Paltrow większość osób kojarzy dzięki rolom w takich hitach…

Iwona Kwiecień 31 października, 2021
Moja wagina

Czy lubisz swoją V i dlaczego warto się z nią zaprzyjaźnić?

Kobiety zdecydowanie częściej zgłaszają zastrzeżenia co do swojego wyglądu niż…

Anna Golan 11 października, 2021
kobiecy orgazm

Od czego zależy kobiecy orgazm, czyli chodź ze mną do ogrodu

Szacuje się, że tylko co ósma z nas szczytuje regularnie….

Anna Augustyn-Protas 4 października, 2021

Dodaj komentarz

Sprawdź również
Sprawdź również