A diverse group of women walking together

O co dziś walczyłyby emancypantki?

Opublikowane w kategorii

Dzięki emancypantkom mamy prawo głosu, rozwijamy się zawodowo i chodzimy do szkół. Grupa kobiet sprawiła, że dziś dorównujemy mężczyznom i jesteśmy samodzielne. Jednak mimo wszystko bardzo mało o nich wiemy. Koniecznie trzeba to zmienić! Po prostu one na to zasługują, prawda? Warto też na moment się zatrzymać, rozejrzeć dookoła i zastanowić nad tym, o co mogłyby walczyć emancypantki, gdyby żyły w XXI wieku?

Głównie dzięki filmom, ale też książkom, kojarzymy brytyjskie lub ewentualnie amerykańskie sufrażystki i ich walkę o prawa wyborcze. Przy tym wszystkim ignorujemy, że w naszym kraju również kobiety musiały stoczyć dość długą batalię o prawa kobiet. Wygrały ją w 1918 roku, co połączone było również z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. Zapraszamy do poznania niesamowitej historii, którą powinna znać każda kobieta oraz do refleksji związanej z tym, o co dziś trzeba jeszcze walczyć.

Ruch emancypantek — czyli jak wywalczyłyśmy prawo głosu

Paradoksalnie uznaje się, że Klementyna Hoffmanowa przyczyniła się do powstania ruchów, walczących o prawa kobiet. Pomimo tego, że była jedną z pierwszych kobiet, które utrzymywały się z pisania i nauczania, to jednak trudno nazwać ją feministką. W swoich pracach propagowała tradycyjny sposób postrzegania kobiet, choć przy okazji popierała kształcenie się przez panie. Dziś uznajemy, że odegrała niebagatelną rolą, gdyż dziewczęta, które nauczała, wystąpiły w ofensywie z jej poglądami i stworzyły grupę „Entuzjastek”. Ich celem było głoszenie, że kobiety mają prawo do nauki, samorealizacji i wypowiadania swojego zdania. Na ich czele stanęła Narcyza Żmichowska, o której trudno usłyszeć na lekcjach historii. Razem ze swoją grupą chciała pokazać też zupełnie inną wizję kobiet, które wcale nie muszą wychodzić za mąż, aby być szczęśliwe. Wśród postulatów znalazło się także traktowanie kobiet jako istotę ludzką z konkretnymi prawami, nikt nawet nie myślał, żeby wtedy walczyć o takie same prawa, jakimi szczycili się mężczyźni. Warto podkreślić, że był to ok. 1840 rok. W kolejnych latach zwrócono uwagę na edukację, gdzie znaczącą rolę odegrała Eliza Orzeszkowa oraz Kazimiera Bujwidowa, obie zachęcały do organizowania i brania udziału w kursach i w podnoszeniu poziomu wiedzy. Wszystkie te zabiegi doprowadziły do tego, że w 1897 roku pierwsze studentki w Polsce ruszyły na uniwersytety.

Dużą rolę w walce emancypantek odegrała też Paulina Kuczalska-Reinschmit, która założyła Związek Równouprawnienia Kobiet Polskich oraz była redaktorką pierwszego feministycznego czasopisma „Ster”. Dzięki takim działalnościom kobiety zaczęły wierzyć, że mają prawo dążyć do czegoś więcej niż jedynie do macierzyństwa.

Grono zasłużonych kobiet było znacznie większe, jednak jedną z decydujących okazała się żona Józefa Piłsudskiego — Aleksandra. To ona była wielką działaczką niepodległościową, która nie kryła się ze swoimi feministycznymi poglądami. Po zakończeniu I wojny światowej Piłsudski za namową żony domagał się, aby Polki otrzymały prawa wyborcze i tak się stało w 1918 roku. Było to początkiem zmian w sposobie postrzegania roli kobiety w społeczeństwie.

O co dziś walczyłyby emancypantki?

Czy sytuacja kobiet jest dziś idealna? Każda z nas miałaby zapewne inną odpowiedź na to pytanie. Dla niektórych kobiet obecne prawa są wystarczające, a inne panie stwierdzą, że są bardzo dalekie od standardów w pozostałych krajach. Po dłuższym zastanowieniu można dojść do wniosku, że faktycznie istnieją aspekty, które zainteresowałyby emancypantki i skłoniłyby do ponownej walki. Oto one:

Równe płace

Według najnowszych statystyk Polki zarabiają o ok. 20% mniej pieniędzy za wykonywanie tych samych obowiązków co mężczyźni. Dalekie to od sprawiedliwości czy równości, prawda? Dlatego na pewno emancypantki zainteresowałyby się tą kwestią i próbowały zrobić co w ich mocy, żeby to zmienić. Zresztą wiele ruchów wspierających kobiety, próbuje zmienić tę sytuację. Jednak potrzeba czegoś więcej, a przede wszystkim zjednoczenia się i powiedzenia głośnego — nie dla nierównych płac.

Dostęp do antykoncepcji

W Polsce antykoncepcja nadal jest tematem tabu, a kiedy już jest poruszana, to konserwatywna część społeczeństwa krzywo na nią patrzy. Dlatego głównie kobiety na wioskach i w małych miasteczkach są pod presją związaną z rezygnacją z antykoncepcji. Konieczna jest tutaj transformacja światopoglądów, żeby dostęp do tych środków był łatwiejszy, a każda kobieta mogła zdecydować, czy chce je przyjmować, czy też nie. Emancypantki często były osobami wierzącymi, ale na pewno poparłyby wolność wyboru.

Rzetelna edukacja seksualna

Nie da się ukryć, że edukacja seksualna w szkołach jest na bardzo niskim poziomie. Większość nastolatków czerpie wiedzę na temat dojrzewania, seksu czy antykoncepcji z Internetu lub od siebie nawzajem. Taka zmowa milczenia sprawia, że znacznie częściej dochodzi do nastoletnich ciąż, które raz na zawsze zmieniają życie młodych dziewcząt, ograniczając też ich szanse na samorealizację. Emancypantki na pewno walczyłyby o to, żeby tworzyć rzetelne i ogólnopolskie kampanie, z których chłopcy i dziewczęta mogliby czerpać wiedzę na temat swojego zmieniającego się ciała czy stosunków seksualnych. W końcu wiedza jest kluczem do tego, aby postępować świadomie, a co za tym idzie w pełni odpowiadać za swoje życie.

Opowiedz swoją historię na forum My-V i dowiedz się jak łamać tabu w dzisiejszym świecie. Odwiedź nas na Facebooku.

Polecane

Sexify Recenzja serialu

Sexify – recenzja serialu

Polski serial o seksualności kobiecej? Brzmi niczym wyciągnięty z kart…

Alicja Kryszka 1 czerwca, 2021
Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Perfumy w naszym życiu stanowią nie tylko istotny element higieny…

Zuzanna Kilcz 29 maja, 2021
Biznesplan Jak go napisać; biznesplan

Biznesplan? Jak go napisać?

Jeśli postanowiłaś otworzyć swój biznes, bo jest to spełnienie twoich…

Alicja Kryszka 26 maja, 2021
Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle, czyli miejska dżungla, to niezwykle modny w ostatnich…

Zuzanna Kilcz 25 maja, 2021
Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę

Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę?

Rozwód to niewątpliwie bardzo silne i negatywne przeżycie dla obu…

Julia Ignat 25 maja, 2021
9. Czy zdrada przez Internet to też zdrada

Czy zdrada przez Internet to też zdrada?

Żyjemy w czasach, gdy dostęp do portali społecznościowych i innych…

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021
Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Coraz częściej słyszymy dyskusje na temat różnic pomiędzy poszczególnymi pokoleniami. Różnią…

Martyna Janusik 24 maja, 2021
Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie

Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie?

Pandemia Covid 19 wyrządziła liczne szkody w wielu sektorach gospodarki….

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również