niezwyklosc-teatru-takarazuka-oraz-jego-reguly-i-zasady

Niezwykłość teatru Takarazuka oraz jego reguły i zasady

Opublikowane w kategorii

W Japonii odważne rozwiązania to codzienność. Dlatego to właśnie tam powstał wyjątkowy teatr Takarazuka, w którym występują jedynie kobiety. Na widowni również zasiadają przede wszystkim kobiety, choć tutaj płeć już nie ma znaczenie. Ten mający ponad 100 lat teatr zadziwia swoim kunsztem, talentem aktorek, a także niestandardową formą. Zatem poznaj historię tego oryginalnego teatru.

Czym wyróżnia się teatr Takarazuka?

Oczywiście tym, co tak naprawdę wyróżnia teatr Takarazuka są kobiety, które odgrywają zarówno żeńskie, jak i męskie role. Wcześniej w Japonii to głównie mężczyźni występowali w teatrze, więc ta zmiana, choć nieco zaskakująca naprawdę spodobała się tamtejszej publiczności. Poza tym teatr Takarazuka umiejętnie łączy folklor i tradycję japońską z motywami znanymi z zachodnich krajów. W swoich spektaklach wykorzystują elementy operetki, rewii, musicalu, a nawet teatru klasycznego. Dzięki temu wystawiane sztuki są naprawdę oryginalne, co każdego roku na widownię przyciąga blisko 2,5 mln osób. Oprócz tego występy można też oglądać w telewizji.

Historia damskiego teatru Takarazuka

W 1913 roku w miejscowości Takarazuka powstał żeński chór, od którego rozpoczyna się historia damskiego teatru Takarazuka. Choć na początku panie miały przede wszystkim umilić czas wczasowiczom, to jednak ich naturalny talent i charyzma tak spodobały się stale rosnącej publiczności, że już kilka lat później — w 1919 roku założono oficjalną siedzibę chóru. Później powstała druga placówka w Tokio. Jednak zanim do tego doszło, teatr doczekał się własnej szkoły, do której uczęszczają młode dziewczyny. Placówka uczy je nie tylko śpiewu i tańcu, ale też tego, jak powinny zachowywać się w rolach męskich i żeńskich.

Takarazinki — aktorki i absolwentki Szkoły Muzycznej Takarazuka

Wzrastająca popularność teatru Takarazuka sprawiła, że coraz więcej dziewcząt chciała być częścią tych spektakli. Dlatego w końcu powstała Szkoła Muzyczna Takarazuka — nauka tam jest płatna i trwa dwa lata. Każdego roku ponad tysiąc kandydatek przystępuje do egzaminów wstępnych, ale nauka w tej szkole jest przeznaczona tylko dla elitarnego grona, więc zaledwie 50-60 dziewcząt się tam kształci.

Uczennice rozpoczynają naukę od kursu przygotowawczego, a gdy go kończą, następuje jeden z najważniejszych momentów ich edukacji. To właśnie w tym momencie dziewczęta dowiadują się, czy zostaną aktorkami ról żeńskich, czy męskich. Po tym wydarzeniu zaczynają kurs właściwy, a po ukończeniu nauki absolwentki są przydzielone do poszczególnych trup.

Jakie trupy istnieją w teatrze Takarazuka?

 • Hana (Kwiat) – to właśnie w tej trupie występuje najwięcej znanych Takarazinek. Zazwyczaj mają też największy budżet, co przekłada się na wspaniałe scenografie oraz eleganckie kostiumy.
 • Tsuki (Księżyc) – do tej trupy trafiają młode artystki, które wyróżniają się talentem wokalnym. Bardzo często wystawiają zachodnie sztuki i musicale.
 • Yuki (Śnieg) – w nieco awangardowy sposób pokazują tradycyjne japońskie tańce i opery. Oprócz tego regularnie wystawiają zachodnie produkcje.
 • Hoshi (Gwiazda) – w tej grupie również znajdziesz wiele najbardziej utalentowanych aktorek.
 • Sora (Kosmos) – to najmłodsza trupa, która wyróżnia się nowoczesnym i nieco eksperymentalnym stylem.

Podział takarazinek

Otokoyaku

Odtwórczynie męskich ról, czyli inaczej otokoyaku zazwyczaj mają ponad 170 cm wzrostu, są szczupłe, a ich sylwetki są raczej chłopięce. Aktorki muszą nosić krótkie włosy i podkreślać oczy makijażem. Poza tym uczą się gestów i sposobu mówienia, który ma być bardziej męski.

Musum-yaku

Aktorki wcielające się w żeńskie role — musume-yaku, zazwyczaj są szczupłe, niepozbawione kobiecych kształtów, a przy tym mają mniej niż 170 cm wzrostu. Ważną częścią ich charakteryzacji są długie włosy oraz makijaż podkreślający ich urok i kobiecy wygląd. W trakcie odgrywania ról ich gesty są naprawdę delikatne.

Jak wygląda scena teatru Takarazuka?

Oba oddziały teatru Takarazuka swoim wyglądem jeszcze bardziej przyciągają widzów do oglądnięcia występu. Szczególnie duże eksponaty mogą Cię oczarować, a także ruchome scenografie, dodające scenom dynamicznego charakteru. Bardzo popularne są też elementy podwieszane na linach. Poza tym charakterystyczną cechą teatru Takarazuka są tzw. srebrne pomosty, które na przestrzeni lat były stopniowo rozbudowywane. Dzięki czemu scena jest jeszcze większa i ułatwia kontakt z widownią. Aktorki na tych pomostach tańczą, spacerują czy śpiewają.

Jakie przedstawienia obejrzysz w teatrze Takarazuka?

W zależności od trupy wystawiającej przedstawienie możesz zobaczyć nowoczesne sztuki, a także klasyczne japońskie występy, do których dodano nieco współczesnego charakteru. Ogromną popularnością cieszą się też adaptacje zachodnich i azjatyckich filmów. Po prostu obejrzysz tam naprawdę różnorodne sztuki, musicale, klasyczne przedstawienia, a nawet adaptacje gier. Wśród najbardziej znanych wystąpień są:

 • Pasja: Jose i Carmen,
 • Upiór w Operze,
 • Fantom,
 • Opowieść o Księciu Genjim,
 • Phoenix Wright,
 • Romeo i Julia,
 • Oklahoma!,
 • Ocean’s 11.

Przeczytaj więcej artykułów związanych z kulturą kobiet we współczesnym świecie na portalu My-V.

Polecane

Kabazza - Singapurski pocałunek Na czym polega

Kabazza – Singapurski pocałunek Na czym polega?

Nazwa „Singapurski pocałunek” może być nieco myląca, bowiem technika Kabazza…

Anna Markowska 24 sierpnia, 2021
Wagina, pochwa, srom - dlaczego wciąż są tematem tabu

Wagina, pochwa, srom – dlaczego wciąż są tematem tabu?

Są takie słowa w języku polskim, które nie do końca…

Sylwia Nadomska 17 sierpnia, 2021
Edging

Edging – sposób na przedłużanie przyjemności seksualnej

Zapewne czytałaś chociaż raz w życiu romans erotyczny. Taki, gdzie…

Julia Ignat 4 sierpnia, 2021
Wagina - czego o niej nie wiesz, a powinnaś

Wagina – czego o niej nie wiesz, a powinnaś

Kobiece ciało jest niesamowite. Ma niezwykłą siłę i moc, by…

Martyna Janusik 17 lipca, 2021
Łechtaczka

Jej wysokość łechtaczka!

Czy wiesz, jakie jest jedno z najpopularniejszych zadań, jakie radzi…

Justyna Kos 11 lipca, 2021

Niebezpieczne gadżety erotyczne. Na co zwrócić uwagę?

Gadżety erotyczne to ciekawy sposób na ożywienie seksu po wielu…

Martyna Janusik 7 lipca, 2021

Gdzie na wakacje w Polsce?

Czy warto spędzić wczasy w Polsce? Oczywiście, że tak. Mamy…

Kamila Mańkowska 24 czerwca, 2021
seks po ciąży

Seks po ciąży – jak wygląda?

Częstym warunkiem, jaki muszą spełnić przyszli tatusiowie by być obecnymi…

Justyna Kos 18 czerwca, 2021

Dodaj komentarz

Sprawdź również
Sprawdź również