Najbardziej-inspirujace-aktywistki-My-V-polska.jpg

Najbardziej inspirujące aktywistki

Opublikowane w kategorii

Wiele kobiet poświęca własne życie, aby zawalczyć o prawa innych kobiet i mniejszości oraz tych, którzy nie mogą lub nie potrafią się bronić. To niesamowite, ile empatii, zrozumienia i uważności na krzywdę można zaobserwować wśród aktywistek. Dzisiaj chciałabym przedstawić Ci trzy wyjątkowe postacie. Nie są to panie z pierwszych stron gazet, aczkolwiek jak się okazuje, robią one więcej niż niejedna znana postać. Poznaj Hortense Lougué z Burkina Faso, Zhang Leilei z Chin i Karolinę Kuszlewicz z Polski. Każda z tych pań walczy w słusznej sprawie i zasługuje na podziw.

Hortense Lougué – walka o rozwój edukacji i prawa człowieka

Hortense Lougué to kobieta z Burkina Faso, która doskonale rozumie problemy kobiet z tamtejszych rejonów. Afryka to kontynent, który wciąż znany jest z przemocy wobec kobiet, zmuszania małych dziewczynek do małżeństw i okaleczania żeńskich genitaliów. Hortense Lougué to inicjatorka wielu projektów, których celem jest edukowanie tamtejszych społeczeństw w kwestii rytualnego pozbawiania małych dziewczynek genitaliów. Aktywistka poświęca swoje życie dla kobiet, które jako małe dziewczynki zostały sprzedane i wydane za mąż oraz poddane okaleczeniu narządów płciowych. Jej misją jest nauczenie ofiar systemu i niezrozumiałych rytuałów, jak radzić sobie z rzeczywistością i jak odnaleźć się w afrykańskim świecie bez mężczyzn.

Dyrektorka Stowarzyszenia na rzecz wsparcia i przebudzenia Pugsada walczy o poprawę jakości życia afrykańskich kobiet. Jej największym marzeniem jest polepszenie statusu prawnego, społecznego i ekonomicznego małych dziewczynek, które nierzadko wywodząc się z rodzin, żyjących według utartego i szkodliwego schematu, nie mają szans na normalne życie.

Zhang Leilei – głośna walka z molestowaniem seksualnym na uniwersytetach

Aktywistka z Chin o pseudonimie Zhang Leilei jeszcze przed głośną, ogólnoświatową akcją #MeToo, zachęciła kobiety, które doświadczyły w swoim życiu molestowania seksualnego, do rozprawienia się ze swoimi oprawcami. W 2017 roku zaprojektowała plakat, który miał znaleźć swoje miejsce w metrze. Jego celem miało być uświadamianie społeczeństwa o skali tego problemu oraz zachęcenie kobiet do przerwania milczenia. Niestety władze zarządzające metrem dołożyły wszelkich starań, aby bilbord nie ujrzał światła dziennego. Zdeterminowana Shang Leilei postanowiła wówczas stać się żywym bilbordem i spacerując po chińskich ulicach, eksponowała swoje dzieło. Kobiety z całego kraju wzięły z niej przykład i postanowiły wesprzeć jej starania.

Działania Zhang Leilei nie skończyły się jednak na tym performansie. Obecnie działaczka skupia się na wyeliminowaniu molestowania na uniwersytetach, ponieważ środowisko to jest wyjątkowo przesiąknięte tym problemem. Efektem jej działań było zwolnienie jednego z szanowanych profesorów, po tym jak była studentka zdecydowała się przerwać milczenie. Aktywistka wykorzystała ten przełomowy moment i zachęciła studentki oraz absolwentki wyższych uczelni do napisania listów otwartych, w których żądają usystematyzowania zasad zaskarżania molestowania seksualnego. W efekcie Ministerstwo Nauki w Chinach zajęło się tworzeniem nowego systemu zapobiegania molestowaniu, co było niekwestionowanym sukcesem Zhang Leilei.

Karolina Kuszlewicz i walka o prawa zwierząt

Karolina Kuszlewicz nazywana jest adwokatką zwierząt. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, ponieważ wiedzę zdobytą na studiach prawniczych wykorzystuje w walce o prawa tych, którzy nie mogą się bronić samodzielnie. Do walki o przyrodę i zwierzęta wykorzystuje wszystkie możliwe narzędzia, takie jak postępowania sądowe, interwencje prawne i doradztwo legislacyjne.

Prawniczka ściśle współpracuje z organizacjami pozarządowymi, jak np. „Klub Gaja” czy „Fundacja Noga w Łapę. Razem idziemy przez Świat”. Jej ogromnym sukcesem było uznanie przez Sąd Najwyższy sprzedaży żywych karpi w workach, bez dostępu do wody, za znęcanie się nad zwierzętami. Otrzymała wówczas nagrodę w rankingu Rising Stars – Prawnicy Liderzy Jutra i została uznana za najlepszego prawnika młodego pokolenia. Jeśli prawa zwierząt są Ci bliskiego, zachęcam Cię do odwiedzenia bloga prowadzonego przez Karolinę Kuszlewicz: W imieniu zwierząt i przyrody – głosem adwokata.

Najnowsze

Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.

Polecane

Poliamoria

Związki poliamoryczne. Czym są i dlaczego nie dla każdego?

Poliamoria – kochanie kilku osób w tym samym czasie –…

Anna Augustyn-Protas 11 maja, 2022
Anorgazmia

Anorgazmia, a brak orgazmu. Problem z ciałem czy psychiką?

Nawet jedna na pięć kobiet ma kłopot z osiągnięciem rozkoszy….

Anna Augustyn-Protas 8 maja, 2022
9 pytań do astrolożki

9 pytań do astrolożki

W czasach niepokojów lawinowo rośnie zainteresowanie astrologią. Jeśli też myślisz…

Anna Augustyn-Protas 4 maja, 2022
niepłodność

Niepłodność

Kiedy mówimy o niepłodności ? Niepłodność jest w dzisiejszych czasach…

Medbabki (@medbabki) 30 kwietnia, 2022
Kontrowersyjne składniki

Kontrowersyjne składniki w kosmetykach

Na opakowaniach kosmetyków często można zauważyć komunikaty „bez parabenów”, „bez…

Karina Faber (@gazellecare) 27 kwietnia, 2022
Dlaczego sie starzejemy

Dlaczego się starzejemy?

Oczywistą prawdą jest, że nasze organizmy zmieniają się w ciągu…

Medbabki (@medbabki) 24 kwietnia, 2022
Doomsurfing

Doomsurfing. Jak mu się nie dać?

Doomsurfing (albo: doomscrolling) to nałóg czytania wiadomości, które mają zły…

Anna Augustyn-Protas 20 kwietnia, 2022
Wysoka wrażliwość

Czy jesteś wysoko wrażliwa?

Mocno przeżywasz stresy, łatwo cię zranić? Za to więcej czujesz…

Anna Augustyn-Protas 15 kwietnia, 2022
Sprawdź również
Sprawdź również