Nadmiar cukru – jak wpływa na Twój cykl menstruacyjny

Nadmiar cukru – jak wpływa na Twój cykl menstruacyjny?

Opublikowane w kategorii

Cykl menstruacyjny kobiety to najbardziej naturalna rzecz w życiu każdej z nas. Jest on jednak bardzo czuły na jakiekolwiek wahania w organizmie. Na jego zaburzenie może wpłynąć zmiana trybu życia, stres albo nieodpowiednia, bogata w cukry dieta.

Problemy z menstruacją

Nie są obce żadnej z nas. Zbyt obfite krwawienia, albo też całkowity ich zanik. Dotkliwie odczuwalne PMS-y, bóle brzucha, zmiany nastrojów. Cykl miesiączkowy kobiety, z definicji tak prosty, potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Na kłopoty z nim może mieć wpływ bardzo dużo rzeczy. Można tu wymienić zbyt intensywne odchudzanie, stres, przyjmowane leki. Będą to również schorzenia tarczycy, źle funkcjonujące jajniki lub przedwczesna menopauza. Ale nie zapominajmy, że rozwiązania problemu musimy również poszukać w kuchni. Bo otyłość i nieodpowiednia dieta, również mają kolosalny wpływ na cały ten proces zachodzący co miesiąc w naszym organizmie.

Nadmiar cukru zawsze na cenzurowanym

Cukier z założenia miał nam uprzyjemnić życie. Podobnie jak sól, podkreślić smak przyjmowanych pokarmów i napojów. Jednak w pewnym momencie coś wymknęło się z pod kontroli i cukier zaczął żyć własnym życiem. Z biegiem czasu zauważono negatywne skutki przyjmowania nadmiaru cukru i zaczęto go ograniczać lub zastępować innymi, bardziej lub mniej zdrowymi odpowiednikami. Patrząc jednak na sklepowe półki, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że cukier tak właściwie jest wszędzie.

Pomijając inne zdrowotne bolączki jakich jest źródłem, takie jak otyłość, choroby serca i układu krwionośnego, cukier również niekorzystnie wpływa na nasz organizm w tej typowo kobiecej sferze. A skutki jego działania odczuwamy na własnej skórze. Najczęściej w mniej lub bardziej bolesny sposób.

Cukier nie jest przyjacielem kobiety

Jego nadmiar zdaje się uwypuklać wszystkie bolączki, z jakimi może borykać się każda kobieta. Z tej typowo kobiecej strony. Po pierwsze, cukier sprzyja rozwojowi bakterii, a co za tym idzie, potęguje niebezpieczeństwo infekcji bakteryjnej w pochwie. Nie bez jego negatywnego udziału dręczy nas czasem zapalenie cewki moczowej. Co więcej, to pod jego wpływem, w organizmie zatrzymuje się woda, powodując uczucie napięcia i ogólny dyskomfort.

Nadmiar spożywanego cukru to również gorszy stan cery przed okresem i silniej wydzielane sebum. Ma również wpływ na nasze ogólne samopoczucie i jakość snu. Ustalmy to od razu – cukier uzależnia. Gdy spożywamy go w dużej ilości, chcemy coraz więcej i więcej. I koło się zamyka.

Jak ograniczyć cukier?

Zapewne teraz powiesz z dumą – ja przecież tak dużo cukru nie używam, ba, wcale nie słodzę! Jednak spożywasz ogromne ilości cukru, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Jeżeli w twojej diecie są produkty wysoko przetworzone, możesz być pewna, że do organizmu pakujesz ogromne ilości cukru. I nie chodzi tu o ciasteczka czy czekoladki, które w z oczywistych względów zawierają cukier. Kiedy przyglądniesz się z uwagą składowi jakiegokolwiek gotowego dania, ze zdziwieniem odkryjesz, że ma w sobie całkiem sporo cukru. Jogurt naturalny z owocowymi dodatkami? Cukier. Ulubiona woda smakową? Też cukier. Pikantne chipsy? Gotowe sosy? Masło orzechowe? No właśnie. On jest wszędzie.

Czyli co, nic nie jeść?

Oczywiście, że nie. Grunt, to skupić się na tym, co jesz. I nie popadać w przesadę. Koronną zasadą powinno być jednak, by spożywać jak najmniej wysoko przetworzonych produktów, a skupić się na ich zdrowych odpowiednikach. Do swojej diety wprowadzić więcej warzyw i owoców. Pić więcej samej wody i herbat ziołowych. A ponad wszystko odstawić kolorowe napoje gazowane. Bo w nich, jak się zapewne już domyślasz, jest ogromna ilość cukru.

Może być tak również, że bez cukru ani rusz. Spróbuj jednak jego zdrowszych zamienników. Będzie min stewia. Przy zakupie wybieraj jednak te w postaci brązowego proszku, jest najmniej przetworzony. Kolejną propozycją będzie ksylitol. Wytwarzany jest z kory brzozy i zawiera o 40% mniej kalorii niż tradycyjny cukier. I te spożywaj, na zdrowie!

Dołącz do nas na Facebooku!
Przeczytaj więcej artykułów!

Polecane

Sexify Recenzja serialu

Sexify – recenzja serialu

Polski serial o seksualności kobiecej? Brzmi niczym wyciągnięty z kart…

Alicja Kryszka 1 czerwca, 2021
Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Perfumy w naszym życiu stanowią nie tylko istotny element higieny…

Zuzanna Kilcz 29 maja, 2021
Biznesplan Jak go napisać; biznesplan

Biznesplan? Jak go napisać?

Jeśli postanowiłaś otworzyć swój biznes, bo jest to spełnienie twoich…

Alicja Kryszka 26 maja, 2021
Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle, czyli miejska dżungla, to niezwykle modny w ostatnich…

Zuzanna Kilcz 25 maja, 2021
Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę

Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę?

Rozwód to niewątpliwie bardzo silne i negatywne przeżycie dla obu…

Julia Ignat 25 maja, 2021
9. Czy zdrada przez Internet to też zdrada

Czy zdrada przez Internet to też zdrada?

Żyjemy w czasach, gdy dostęp do portali społecznościowych i innych…

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021
Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Coraz częściej słyszymy dyskusje na temat różnic pomiędzy poszczególnymi pokoleniami. Różnią…

Martyna Janusik 24 maja, 2021
Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie

Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie?

Pandemia Covid 19 wyrządziła liczne szkody w wielu sektorach gospodarki….

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również