Męski PMS

Czy faceci też mają PMS?

Opublikowane w kategorii

Wydawać by się mogło, że zespół napięcia przedmiesiączkowego to domena kobiet. Frustracja, złość, problemy jelitowe. To tylko jedne z ponad 300 objawów jakie odczuwane mogą być przed okresem. A mężczyźni? Czy oni też mają podobne dolegliwości? Okazuje się, że tak. I jest na to nawet specjalna nazwa! Czym jest męski PMS?

Irritable Male Syndrom – Męski PMS?

Syndrom Poirytowanego Mężczyzny. Odkryty i nazwany stosunkowo niedawno. Czym się objawia? Osłabieniem, drażliwością, bólami brzucha i głowy. Może to być również pociąg do słodyczy i niepohamowanego podjadania. Do tego wszystkiego dołóżmy jeszcze niskie samopoczucie i skrajny pesymizm. Brzmi znajomo? Nie, tym razem to nie PMS a IMS.

Naukowcy badający to zjawisko, jasno dowodzą, że mężczyźni również zmagają się z powtarzalnymi cyklami hormonalnymi. I chociaż nie mają miesiączki, to jednak te wahania potrafią dotkliwie utrudnić codzienne życie. Wszystkiemu winien testosteron. Gdy wzrasta, wraz z nim uwypuklają się działania bardziej zdecydowane, agresywne, energiczne. Natomiast gdy spada do niebezpiecznego minimum, mężczyzna może odczuwać bardziej smutne i dołujące emocje, które sprawiają, że jest drażliwy i posępny.

Jak uniknąć IMS?

Mężczyźni mają nieco utrudnione zadanie. O ile kobiety potrafią, przynajmniej w przybliżeniu obliczyć datę kolejnego PMS, o tyle faceci nie mają już tak łatwo. Tu czynnikiem decyzyjnym nie jest bowiem zamknięty cykl, a pewne bodźce, tak różne, jak wrażliwość jednostki na pewne czynniki. Dlatego też mówi się raczej o iskrach, które mogą wywołać ten niepożądany stan. Takimi punktami zapalnymi może być właściwie wszystko- konkretna pora roku, pora dnia, określone, powtarzające się czynności. Czasem ten stan niewyczuwalny w latach młodzieńczych, nasila się wraz z wiekiem.

Naukowcy powtarzają uparcie za dietetykami – aby uniknąć syndromu poirytowanego mężczyzny, należy zdrowo się odżywiać. Czyli dieta bogata w warzywa, błonnik i witaminy. Zalecają również unikanie stresu i chronicznego przemęczenia. Dodają do tego codzienną aktywność fizyczną i zdrowy sen. Niby proste i wszyscy o tym wiedzą. Jednak zawsze coś stoi na przeszkodzie, by żyć według tej filozofii.

Dopadło IMS – co robić?

Nie panikować. Czasem wydaje się, że ten stan pogrąża niczym czarna dziura wszystko wokoło. Dobra wiadomość jest taka, że znając objawy, można dość szybko zorientować się, że to tylko chwilowy spadek nastroju. Dlatego też warto być dla siebie po prostu zwyczajnie dobrym. Zredukować ilość stresu do minimum. Kobieta, która ma PMS doskonale wie, jaki to dyskomfort. Ma więc duże pole do działania, by pomóc swojemu partnerowi. Bez złośliwych komentarzy, bez przytyków. Na nie przyjdzie pora później. Mężczyzna z IMS o wiele częściej skarży się na swoje objawy. I chce być zwyczajnie pocieszony. W tym kontekście psycholodzy zwracają uwagę na próg odczuwania bólu. Statystycznie rzecz ujmując, faceci po prostu są mniej odporni na ból.

Jeżeli nie IMS to co?

Są jednak takie sytuacje, w których za typowymi dla IMS objawami stoi coś więcej. Jeżeli spadek nastroju trwa dłużej niż tydzień, warto zastanowić się nad jego źródłem. Lekkie bóle w okolicach brzucha mogą sugerować chociażby problem z nerkami. A nerwowość i brak cierpliwości to może być zwyczajny niedobór witaminy D. Biegunka może z kolei sugerować problemy jelitowe, które bagatelizowane mogą przerodzić się w coś o wiele poważniejszego. Dlatego też, jeżeli stan IMS utrzymuje się dłużej, warto zrobić chociażby zwykłe badania ogólne. Zwykłe badania krwi i moczu. Najlepsze byłyby kompleksowe badania dostosowane do wieku. Bo za tym zwykłym spadkiem nastroju może kryć się coś więcej. Powszechnie wszak wiadomo, że im szybsza diagnoza, tym łatwiejsze leczenie. W każdym aspekcie.

Zarówno kobiety jak i mężczyźni muszą się zmagać z wieloma przeciwnościami każdego dnia. Grunt, żeby zamiast wyśmiewać się z PMS i IMS, po prostu, zwyczajnie się wspierać. Bo tylko razem damy radę przetrwać i najlepsze i najgorsze chwile.

* Źródło: www.theirritablemale.com

Najnowsze

Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.

Polecane

Jak zminimalizować podrażnienie podczas depilacji maszynką?

Depilacja miejsc intymnych maszynką do golenia to najtańsza i najszybsza,…

Karina Faber (@gazellecare) 12 listopada, 2021

Nie mam ochoty na seks, czyli co ciało chce przez to powiedzieć

Są osoby, które ochoty na seks nie mają nigdy – i…

Anna Augustyn-Protas 7 listopada, 2021

Palacze mogą mieć gorszy seks – oto dowody!

O tym, że palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia, nikogo…

Iwona Kwiecień 3 listopada, 2021

Dlaczego warto spać bez majtek i jaką bieliznę wybierać na co dzień

Przywykliśmy do myślenia, że atrybutem zadbanej kobiety jest koronkowa bielizna….

Karina Faber (@gazellecare) 1 listopada, 2021
kobiece libido

Czy suplementy diety mogą zwiększyć kobiece libido?

Gwyneth Paltrow większość osób kojarzy dzięki rolom w takich hitach…

Iwona Kwiecień 31 października, 2021
Moja wagina

Czy lubisz swoją V i dlaczego warto się z nią zaprzyjaźnić?

Kobiety zdecydowanie częściej zgłaszają zastrzeżenia co do swojego wyglądu niż…

Anna Golan 11 października, 2021
kobiecy orgazm

Od czego zależy kobiecy orgazm, czyli chodź ze mną do ogrodu

Szacuje się, że tylko co ósma z nas szczytuje regularnie….

Anna Augustyn-Protas 4 października, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również