Medytacja.

Wycisz się na nowy rok – spróbuj nowych technik medytacji.

Opublikowane w kategorii

Stres negatywnie wpływa na nasze zdrowie, samopoczucie i sprawia, że marnujemy czas na zamartwianie się oraz na panikowanie. Nowy rok to znakomita okazja, aby wreszcie coś zmienić – być może w Twoim przypadku najlepszym postanowieniem będzie właśnie znalezienia sposobu na wyciszenie się i odstresowanie. Trafiliśmy w dziesiątkę? Zatem wybierz jedną z metod medytacji i przestań obawiać się, że stres podcina Ci skrzydła.

Medytacja to forma relaksu, której może nauczyć się każdy i z powodzeniem wykorzystywać w codziennym życiu. Istnieje wiele różnych technik medytacji, dlatego poświęć chwilę na znalezienie tej, która spodoba Ci się najbardziej.

Rodzaje medytacji

Na początku musisz zdawać sobie sprawę z tego, że można wymienić 3 najważniejsze rodzaje medytacji:

  • skupiona uwaga – w trackie medytowania całe swoje skupienie koncentrujesz na jednym obiekcie, np. na oddechu, jakiejś części ciała czy też starasz się jak najlepiej wizualizować jakiś obiekt,
  • przestrzenna uwaga – ten rodzaj medytacji polega na skupieniu się na otwartej przestrzeni w tym na myślach, emocjach, zapachach, dźwiękach, a wszystko to zostaje rozpoznane, nazwane, jednak bez oceniania, z zachowaniem pewnego dystansu i nieidentyfikowaniem się,
  • bez wysiłkowa obecność – z kolei w tym przypadku już nie koncentrujesz się na niczym konkretnym, jedynie na sobie samym, aby móc doświadczyć czystą obecność.

4 techniki medytacji, które warto wypróbować

Skoro pragniesz poświęcić kilka chwil i prawdziwie się wyciszyć, to medytacja wydaje się najrozsądniejszym wyborem. Poznaj 4 techniki medytacji i wybierz tę, która zainteresuje Cię najbardziej. Odzyskaj grunt pod nogami, który tak często tracisz, żyjąc w ciągłym stresie i napięciu.

Medytacja Zen

Zazen, zwane częściej medytacją Zen, wywodzi się z tradycji Buddyzmu i oznacza medytację siedzącą. To jedna z tych najpopularniejszych praktyk medytacji, którą wybierają miliony osób na całym świecie. W tym przypadku bardzo ważne jest przyjęcie prawidłowej pozycji – kręgosłup powinien być wyprostowany, nogi skrzyżowane, do tego wzrok ma być skierowany w dół, a usta zamknięte.

Istnieją 2 główne sposoby na praktykowanie tej techniki – jedna wskazuje na to, aby podczas medytacji skupiać się przede wszystkim na oddechu i liczeniu do 10 przy każdym oddechu, a druga na siedzeniu bez upatrywania konkretnego obiektu, na który należy zwrócić swoją uwagę, wtedy liczy się tylko tu i teraz oraz obserwacja.

Vipasanna

Nazwa Vipasanna oznacza czyste widzenie. Ta metoda medytacji również wywodzi się z Buddyzmu. Kiedy wybierzesz tę technikę, zyskasz wreszcie możliwość, aby tak naprawdę zajrzeć do swojego umysłu i bardziej go zrozumieć. Najważniejsze staje się tutaj oczyszczenie go, co ma skutkować osiągnięciem oczekiwanego szczęścia, ale też tak pożądanego spokoju. Duży nacisk kładzie się na rzeczywistości. Dzięki temu możesz spojrzeć na swoje życie i postarać się je przewartościować. Z czasem zaczynasz dostrzegać, co w życiu jest naprawdę ważne, że nie istnieje coś takiego jak stabilność, bo wszystko przemija i trzeba cieszyć się tym, co masz w obecnej chwili.

Vipasanna pomaga nauczyć się uważności i całkowicie zmienia sposób patrzenia na świat. W pewien sposób ta technika nakazuje przestać bezustannie gonić za pragnieniami, gdyż sprawiają one, że nie dostrzegamy tego, co dzieje się poza nimi. Dzięki braniu tego, co przyniesie nam świat i to bez oczekiwań, doświadczamy więcej i widzimy prawdziwy świat.

Warto zaznaczyć, że to jedna z łatwiejszych technik medytacji, które są doskonałym rozwiązaniem dla osób początkujących.

Metta

Meta nazywana jest też medytacją miłującej dobroci, gdzie jak sama nazwa wskazuje, duży nacisk kładzie się na życzliwość, miłość oraz na dobroć względem ludzi, ale też całego świata. To cały proces, podczas którego masz doświadczać pozytywnych emocji, aby zmienić swoje podejście do świata  i stać się znacznie bardziej empatycznym oraz współczującym.

Główną zasadą techniki Metta jest odczuwanie emocji, a w tym procesie mogą pomóc też słowa.

Dobrym sposobem jest formułowanie zdań, które pozwalają wywołać te pozytywne uczucia. Przy czym kluczowe staje się to, żeby na samym początku skupić się na akceptacji siebie. Dopiero kiedy pokochasz siebie, będziesz w stanie emanować dobrocią, współczuciem i roztaczać miłość wobec reszty świata. Często wykorzystywane są następujące zdania – obym była zdrowa, obym była szczęśliwa, obym była radosna, obym była spokojna, oby moi bliscy byli szczęśliwi, bezpieczni i spokojni.

Zatem znajdź spokojne miejsce, usiądź, wyprostuj się oraz spróbuj się zrelaksować. Zacznij powtarzać słowa, które mają wywoływać mette. Niech za słowami idą pozytywne emocje.

Medytacja jogiczna

Istnieje wiele typów medytacji jogicznych, ale ta najbardziej znana to Medytacja Trzeciego Oka. W trakcie medytacji należy skupić się na miejscu między brwiami na tzw. trzecim oku. Dzięki temu możesz skutecznie wyciszyć umysł.

Podczas medytacji ważne jest zamknięcie oczu, ale jednak bardzo często łączy się ono z patrzeniem fizycznym. Właśnie wtedy kierujemy gałki w stronę tzw. trzeciego oka.

Przeczytaj więcej artykułów związanych z tematyką wellness na My-V.pl 

Najnowsze

Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.

Polecane

Poliamoria

Związki poliamoryczne. Czym są i dlaczego nie dla każdego?

Poliamoria – kochanie kilku osób w tym samym czasie –…

Anna Augustyn-Protas 11 maja, 2022
Anorgazmia

Anorgazmia, a brak orgazmu. Problem z ciałem czy psychiką?

Nawet jedna na pięć kobiet ma kłopot z osiągnięciem rozkoszy….

Anna Augustyn-Protas 8 maja, 2022
9 pytań do astrolożki

9 pytań do astrolożki

W czasach niepokojów lawinowo rośnie zainteresowanie astrologią. Jeśli też myślisz…

Anna Augustyn-Protas 4 maja, 2022
niepłodność

Niepłodność

Kiedy mówimy o niepłodności ? Niepłodność jest w dzisiejszych czasach…

Medbabki (@medbabki) 30 kwietnia, 2022
Kontrowersyjne składniki

Kontrowersyjne składniki w kosmetykach

Na opakowaniach kosmetyków często można zauważyć komunikaty „bez parabenów”, „bez…

Karina Faber (@gazellecare) 27 kwietnia, 2022
Dlaczego sie starzejemy

Dlaczego się starzejemy?

Oczywistą prawdą jest, że nasze organizmy zmieniają się w ciągu…

Medbabki (@medbabki) 24 kwietnia, 2022
Doomsurfing

Doomsurfing. Jak mu się nie dać?

Doomsurfing (albo: doomscrolling) to nałóg czytania wiadomości, które mają zły…

Anna Augustyn-Protas 20 kwietnia, 2022
Wysoka wrażliwość

Czy jesteś wysoko wrażliwa?

Mocno przeżywasz stresy, łatwo cię zranić? Za to więcej czujesz…

Anna Augustyn-Protas 15 kwietnia, 2022

Dodaj komentarz

Sprawdź również
Sprawdź również