matriarchat-dawnej-japonii

Matriarchat w dawnej Japonii — na przykładzie Ajnów

Opublikowane w kategorii

W większości dawnych wierzeń czy kultur panował patriarchat. Jednak zupełnie inaczej wyglądała sytuacja w Japonii, a szczególnie w świecie Ajnów. Tam kobiety miały więcej władzy, a przede wszystkim często to właśnie one rządziły plemionami czy swoimi rodzinami. Poznaj sekrety tajemniczych Ajnów.

Kim byli Ajnowie?

Ajnowie to jeden z najbardziej tajemniczych ludów zamieszkałych w Japonii. Przede wszystkim stało się tak ze względu na język, jakim władali — był bardzo trudny, a ich niechęć do obcych sprawiła, że po prostu niewiele osób mogło z nimi porozmawiać. Obecnie ich język zna ok. 15 osób, a ich populacja wynosi od 24 do 100 tys. osób.

Jaka jest historia pochodzenia Ajnów? Otóż jeszcze w III w. p.n.e. zajmowali większość ziem obecnej Japonii. Prawdopodobnie należeli do potomków Asyryjczyków, którzy wyruszyli na wschód, dlatego widoczne są u nich cechy zarówno rasy białej, jak i żółtej. Obecnie zamieszkują tereny Hokkaido — przebywają tam już blisko 7 tys. lat.

Sami Ajnowie przez długi czas byli nazywani najbardziej owłosionym ludem świata. Poza tym najchętniej zajmowali się myślistwem i rybołówstwem. Wyróżniali się też sporą odrębnością społeczną oraz kulturową nawet w porównaniu do sąsiednich ludów. Stworzyli także odrębną religię — animizm, gdzie oddają kult niedźwiedziowi.

Piłsudski a Ajnowie — skąd wzięły się informacje na temat tego ludu?

Ajnowie są nazywani pierwotnym ludem Japonii, jednak w kraju, gdzie odrębność kulturowa czy etniczna jest maksymalnie zacierana, trudno było im zachować swoją odrębność. Tym bardziej że dostępnych jest naprawdę niewiele informacji na ich temat. Całe szczęście możesz korzystać ze źródeł polskiego etnografa, który wydaje się, iż poznał ten tajemniczy lud bardziej od kogokolwiek. Mowa tu o Bronisławie Piłsudskim — to nazwisko na pewno jest Ci doskonale znane ze względu na jego słynnego brata, jakim był marszałek Józef Piłsudski.

Bronisław nie ze względu na swoje zainteresowania, ale z przymusu trafił na Sachalin — był to dla niego ratunek przed karą śmierci. Tam swoim charakterem zjednał sobie przychylność współwięźniów oraz strażników. Dzięki temu zyskał okazję do jeszcze lepszego poznania Ajnów, którzy zamieszkiwali te tereny. Stopniowo zdobywał ich uznanie, gdyż leczył ich, szczepił na ospę, a nawet uczył czytania i pisania. W ten sposób sam nauczył się trzech języków, jakimi posługiwali się Ajnowie, a na dodatek został przyjęty na członka jednego z tamtejszych rodów. Bronisław Piłsudski stworzył także słownik języka ajańskiego, gdzie znajduje się przeszło 10 tys. słów.

Matriarchat wśród Ajnów — jak wyglądał?

Ajnowie zapisali się w historii ludzkości nie tylko ze względu na swój oryginalny język, ale również sposób życia. W końcu w ich przypadku panuje ciekawy podział pomiędzy matriarchatem a patriarchatem. Zastanawiasz się, jak to wygląda? Otóż w linii żeńskiej mógł być odziedziczony majątek i pozycja społeczna. Kierowali się wtedy jedną zasadą — matka jest zawsze znana, a ojciec niekoniecznie. Przyczyniło się to także do znacznego zwiększenia się roli kobiet w społeczeństwie Ajnów. To jeszcze nie jest koniec funkcji, jakie pełniły.

Sfera ekonomiczna

U Ajnów mężczyźni zajmowali się polowaniem i rybołówstwem. Natomiast kobiety zbierały dzikie owoce, a także uprawiały poletek. W ten sposób plemię wiedziało, że zyska jedzenie, ponieważ zajęcie kobiet przynosiło więcej pewnego pożywienia. Poza tym to kobiety dbały o przygotowywanie posiłków czy zbieranie drewna na opał. Sprawiło to, iż przetrwanie ludu w dużej mierze zależało właśnie od kobiet.

Wychowanie dzieci

Ważną funkcją kobiet było rodzenie i wychowanie dzieci. Jednak u Ajnów takie standardy wyglądały nieco inaczej. W niektórych rejonach świata pewnie uznaliby nawet tamtejsze kobiety za rozwiązłe. Przede wszystkim dlatego, że w zupełnie inny sposób pojmowali pojęcie rodziny — było nim całe plemię. Poza tym nadrzędnym celem było zwiększenie populacji gatunku Ajnów — szczególnie wtedy, gdy sami dostrzegli, jak bardzo zmniejsza się ich liczebność. Wtedy dzieci z wieloma partnerami nie były niczym nadzwyczajnym, a każdy z takich potomków był traktowany jednakowo.

Szamanizm

Kobiety u Ajnów zajmowały się szamanizmem — były nazywane „Tusu Ainu”. Taka rola nakładała na nie kolejne obowiązki, związane z uzdrawianiem oraz z przekazywaniem starej kultury Ajnów — co obejmowało recytację mitów czy epopei, a nawet naukę tańców. Poza tym w ich religii główną boginią była kobieta, co dodatkowo podkreślało znaczenie tej płci.

Zaloty

Czy wiesz, że to właśnie kobiety inicjowały zaloty u Ajnów? Same też wybierały sobie partnerów, choć w tym przypadku często kierowały się zasadami ustanowionymi przez klan. Poza tym mogły mieć mężów i kochanków. Ważne również były zwyczaje związane ze ślubem. Gdy już do niego doszło, to mąż przenosił się do domu teściowej, a wtedy dochodziło do symbolicznej adopcji. Później miał obowiązek wybudować dom dla swojej żony, w którym mógł ją odwiedzać. Nadal takie zwyczaje są widoczne na Kurylach, gdzie jeszcze żyją Ajnowie. Tam małżonkowie nie mieszkają ze sobą, a partner musi oczekiwać na zaproszenie ze strony żony, aby mógł pojawić się w jej domu.

Polecane

Wagina, pochwa, srom - dlaczego wciąż są tematem tabu

Wagina, pochwa, srom – dlaczego wciąż są tematem tabu?

Są takie słowa w języku polskim, które nie do końca…

Sylwia Nadomska 17 sierpnia, 2021
Edging

Edging – sposób na przedłużanie przyjemności seksualnej

Zapewne czytałaś chociaż raz w życiu romans erotyczny. Taki, gdzie…

Julia Ignat 4 sierpnia, 2021
Wagina - czego o niej nie wiesz, a powinnaś

Wagina – czego o niej nie wiesz, a powinnaś

Kobiece ciało jest niesamowite. Ma niezwykłą siłę i moc, by…

Martyna Janusik 17 lipca, 2021
Łechtaczka

Jej wysokość łechtaczka!

Czy wiesz, jakie jest jedno z najpopularniejszych zadań, jakie radzi…

Justyna Kos 11 lipca, 2021

Niebezpieczne gadżety erotyczne. Na co zwrócić uwagę?

Gadżety erotyczne to ciekawy sposób na ożywienie seksu po wielu…

Martyna Janusik 7 lipca, 2021

Gdzie na wakacje w Polsce?

Czy warto spędzić wczasy w Polsce? Oczywiście, że tak. Mamy…

Kamila Mańkowska 24 czerwca, 2021
seks po ciąży

Seks po ciąży – jak wygląda?

Częstym warunkiem, jaki muszą spełnić przyszli tatusiowie by być obecnymi…

Justyna Kos 18 czerwca, 2021
kulki gejszy

Czym są kulki gejszy i jak ich używać?

Wciąż mówi się o nich zdecydowanie za mało. O ich…

Kamila Mańkowska 17 czerwca, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również