Marina Abramović - dlaczego nagość nadal szokuje?

Dlaczego nagość w performansie nadal szokuje?

Opublikowane w kategorii

O sztuce Mariny Abramović i jej feministycznym podejściu do performansu.

 

Marina Abramović uznawana jest za prekursorkę performansów, które do dziś wzbudzają emocje i skłaniają do dyskusji. Ciężko przejść obok tego, co na przestrzeni lat udowadniała i pokazywała obojętnie. Wystarczy poznać jedynie kilka jej eksperymentów, aby przekonać się, że w jej przypadku niemożliwe nie istnieje.

Jednak nadal najwięcej mówi się o tych jej performansach, w których dominuje nagość oraz sensualność. Często tak bardzo się na niej koncentrujemy, że nawet przestajemy doszukiwać się prawdziwego sensu eksperymentów i tego, co chciała nam przekazać artystka.

Kim jest Marina Abramović?

Marina Abramović urodziła się w 1946 roku w Belgradzie. Jej rodzice byli komunistami, którzy brali udział w II wojnie światowej. Dzięki temu po zakończeniu wojny mogła żyć w dostatku i uzyskała najlepsze wykształcenie. Marina sama opowiadała, że dawne wojskowe przyzwyczajenia rodziców sprawiały, że w domu często dochodziło do kłótni między rodzicami, a nawet do rękoczynów. Nagromadzony stres w trakcie wojny powodował, że małżeństwo co noc spało z bronią umieszczoną tuż przy łóżku, a w trakcie wychowywania córki nie brakowało w ich zachowaniu typowo wojskowych odruchów czy nawyków. Abramović wspominała, że nie raz była karana przez matkę za brak porządku czy zagniecioną pościel w trakcie snu. Przez całe dzieciństwo i młodość jej wrażliwość została wystawiona na wielką próbę. Ukojenie odnalazła już po latach w sztuce, gdzie wreszcie poczuła się naprawdę wolna. Najpierw stawiała na malarstwo, a później poszła o kilkaset kroków do przodu i zaczęła prezentować swoje słynne performansy.

Oto przykładowe performansów Mariny Abramović, w których dominuje nagość

Cały eksperyment polegała na tym, że Abramović ubrała czarną bluzkę i spodnie, przyszykowała aż 72 różne przedmioty, a następnie ustawia je na stole, na którym później stanęła. Wśród nich można było znaleźć m.in. nożyczki, flakon perfum, miód, pióro, gazetę, szal, szminkę, młotek, pistolet i naboje. Każda chętna osoba mogła tak po prostu zabrać przedmiot ze stołu i go użyć wobec Mariny, a ona sama przez ten czas musiała się temu poddać. Cały eksperyment trwał 6 godzin i w tym czasie wiele osób zdecydowało się wziąć w nim udział. Na początku zaczęło się niewinnie — ktoś otulił ją szalem, a inna osoba wręczyła jej różę. Jednak z czasem więcej artystów przyprowadziło ze sobą żony. To sprawiło wbrew pozorom, że mężczyźni stali się odważniejsi. Ktoś podszedł do niej i nożyczkami rozciął jej bluzkę, aby stała nago. Inni mężczyźni zmieniali pozycje, w jakich stała, nosili ją po sali, a nawet pisali szminką po jej ciele. Rozsuwano jej nogi, wbijano w nią szpilki, a nawet nacinano jej szyję nożem. Wreszcie jakiś mężczyzna naładował broń i włożył ją kobiecie do rąk, a następnie skierował pistolet do skroni. Prawdopodobnie, gdyby nie został powstrzymany, nacisnąłby go i zabił artystkę.

Marina Abramović udowodniła w ten sposób, że każdy człowiek, nawet jeśli tego po nim nie widać, ma w sobie agresora. Przyznała też, że gdyby nie kobiety, które przyszły ze swoimi mężami prawdopodobnie doszłoby też do gwałtu.

Imponderabilia

To performans, który bardzo często jest prezentowany i wykonywany. Polega na tym, że mężczyzna oraz kobieta są nadzy i ustawiają się po dwóch strona framugi. Ochotnicy muszą przejść obok nich, a właściwie przecisnąć się. Sami mają zdecydować, czy zbliżą się bardziej w stronę kobiety, a może raczej do mężczyzny. Marina wykonywała ten performans ze swoim ówczesnym partnerem Uwe Laysiepen.

Relation in space

W tym przypadku w ciągu 58 minut Marina oraz Ulay również byli nago i nieustannie zbliżali się do siebie — raz delikatnie, a innym razem zderzali się ze sobą przy sporych prędkościach.

Ciało narzędziem artysty

Artystka bardzo często wykorzystywała swoje ciało do tego, aby coś udowodnić. Czasem budziła grozę, współczucie, a nawet agresję. Niejednokrotnie decydowała się na odważne albo wręcz z pozoru niemożliwe rozwiązania. Balansowała między życiem a śmiercią. Nie chciała widzieć granicy. Prawdopodobnie trudne dzieciństwo ukierunkowało jej życie, a może po prostu artystyczna dusza wreszcie mogła ukazać to, co przez wiele lat w niej drzemało.

Od zawsze lubiła szokować, ale też kierowała się swoimi feministycznymi poglądami. Na przykład w trakcie performansu Rytm 0 udowodniła, że kiedy dała możliwość dysponowania sobą do woli, to mężczyźni bardzo szybko zaczęli robić z niej prostytutkę. Wychodzili z nich agresorzy. Pomimo tego nie doszło do gwałtu, ale jednak daleko od tego nie było. Istnieje zatem nadal pewien sekret w nagości, który przyciąga uwagę, a czasem odbiera rozum. Artystyczna dusza Mariny od początku szła też w parze z feministycznym duchem. Dlatego nieustannie chciała udowodnić, że dla kobiet nie ma rzeczy niemożliwych. Niejednokrotnie wykorzystywało swoje ciało, by trafiać do szerszego grona odbiorców i zapadać w pamięć.

Poznaj więcej historii o silnych i niezależnych kobietach – kliknij tutaj. Odwiedź nas na Facebooku.

Najnowsze

Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.

Polecane

Choroby immunologiczne

Choroby autoimmunologiczne – epidemia krajów wysokorozwiniętych 

Ponad 80 rodzajów chorób zostało sklasyfikowanych jak choroby autoimmunologiczne.  Najpopularniejsze…

Karo Domańczyk 20 stycznia, 2022
Seks w trójkącie

Seks w trójkącie. Dobry pomysł?

Seks w zestawie 2 + 1 to nasza najczęstsza fantazja…

Anna Augustyn-Protas 16 stycznia, 2022
gadżety erotyczne

Mój przyjaciel pingwinek, czyli 5 erotycznych gadżetów dla początkujących

Seks solo to nie tylko przyjemność czy rozładowanie napięcia –…

Anna Augustyn-Protas 12 stycznia, 2022
problemy ze snem

Dlaczego dobry sen jest tak ważny

Zajmuje ogromną część naszego życia, a jego niedobór może mieć…

Karina Faber (@gazellecare) 10 stycznia, 2022

Zima to czas retinoidów. Poznaj najskuteczniejszy składnik na trądzik i zmarszczki

W ostatnich latach kosmetyki z retinolem oraz jego pochodnymi coraz…

Karina Faber (@gazellecare) 3 stycznia, 2022

Mitochondria czy tarczyca – o współzależności i objawach chorobowych

Hormony tarczycy mają bezpośrednie połączenie z funkcjonowaniem pracy mitochondriów, czyli…

Karo Domańczyk 17 grudnia, 2021

Podniecenie i zahamowanie, czyli jak psychologiczne przeżycia wpływają na nasze reakcje seksualne ?

Wbrew powszechnej opinii, seks nie oznacza jedynie samego stosunku między…

Medbabki (@medbabki) 11 grudnia, 2021

Jak dbać o zdrowie i wygląd piersi

Małe, średnie, duże, jędrne czy wiszące – wszystkie piersi są…

Karina Faber (@gazellecare) 4 grudnia, 2021

Dodaj komentarz

Sprawdź również
Sprawdź również