Literatura erotyczna a wypaczenie seksualności

Literatura erotyczna a wypaczenie postrzegania seksualności

Opublikowane w kategorii

Większość kobiet często lubiła sięgać po romanse. W tych książkach nie tylko odnajdywały swoje marzenia, ale też zapominały o szarej rzeczywistości i tym, że ich życie nigdy nie będzie takie, jak w książce. Jednak wszystko się zmieniło, kiedy w 2011 roku E.L. James wydała powieść erotyczną — „Pięćdziesiąt twarzy Greya”. Otworzyła w ten sposób wrota pełne pragnień, podniecenia i doznań erotycznych, o których się wcześniej nie mówiło. Zapoczątkowała nową, niebezpieczną modę, bo wizja sadomasochistycznych gierek Greya inspirowała i tworzyła zupełnie nowe wyobrażenia na temat seksu. Jak literatura erotyczna wpłynęła na seksualność kobiet?

Fenomen „Pięćdziesięciu twarzy Greya” sprawił, że wszyscy nagle zaczęli mówić o tej powieści, a później o filmie erotycznym. To było coś zupełnie nowego. Nagle w tramwaju, podczas przerwy między zajęciami czy w restauracji kobiety zaczęły sięgać po historię rodem z harlequina, do czego jeszcze niedawno na pewno by się nie przyznały publicznie. Nagle doznania seksualne bohaterów stały się tematem rozmów — znikło skrępowanie czy zakłopotanie. Za to ruszała wyobraźnia. Nikt zapewne nie dałby złamanego grosza na to, że historia stworzona przez E.L. James wpłynie w jakikolwiek sposób na postrzeganie seksualności. A wpłynęła! Warto jednak przyjrzeć się jak bardzo i czy to właściwie dobrze, czy raczej nie za bardzo.

O co tyle szumu?

Zanim zaczniemy analizować, jak wiele zmieniła historia Greya, to warto jeszcze pokrótce opowiedzieć, o czym opowiada ta książka. Być może jeszcze gdzieś uchowały się osoby, które nie mają pojęcia, czego dotyczy ten cały szum. Czy to w ogóle możliwe?

Otóż „Pięćdziesiąt twarzy Greya” opowiada o romansie między świeżo upieczoną absolwentką Anastasią Steele a bogatym i doświadczonym seksualnie biznesmenem Christianem Greyem. Dziewczyna bardzo szybko zakochuje się w tajemniczym mężczyźnie i nawet nie zauważa, kiedy znajduje się w samym środku świata pełnego sadomasochistycznych doznań seksualnych. Ów Christian zdaje się wprowadzać dziewczynę w nieznany jej wcześniej świat pożądania, który sprawia jej wiele przyjemności. Między tą dwójką nawiązuje się skomplikowany romans, którego przebieg można śledzić w trzech tomach.

Jak literatura erotyczna typu „Pięćdziesiąt twarzy Greya” wpływa na współczesne postrzeganie seksualności?

Z góry można wysnuć 3 najważniejsze wnioski po lekturze powieści erotycznych typu Grey.

Kobieta jest uległa

We współczesnej literaturze erotycznej kobieta zostaje przedstawiona jako ktoś, kto tylko czeka, aż pojawi się kandydat, który będzie chciał zakończyć jej gehennę — czytaj odebrać jej dziewictwo. Nie zawsze muszą się długo znać. Jednak w większość sytuacji robi to z miłości — irracjonalnej, która pojawia się właściwie od pierwszego spojrzenia. Bo przecież kobieta, która nie ma doświadczenia seksualnego czekała tak długo, że dłużej już po prostu nie może…

Mężczyzna musi dominować

Jeśli chodzi o postacie męskie, to niemal zawsze opisywane są jako tajemniczy, chłodni, pociągający i dominujący. To oni rządzą w związku, nadają kierunku całej relacji i skłaniają do odbycia stosunku. I tak jak w przypadku Greya, to oni mają przyzwyczajenia seksualne, do których oczywiście bohaterki muszą lub nagle chcą się dostosować.

Sadomaso jest cool

E.L. James rozpowszechniła także samo sadomaso. Czy to dobrze, czy też źle? Kwestia sporna. Zapewne miliony fanek z całego świata chciały poczuć się jak Anastasia. Wcześniejsze postrzeganie seksu stało się dla nich nudne i mniej ekscytujące. Zapewne doprowadziło to do rozpadu wielu związków, oby tylko do tego.

Co zmieniło „Pięćdziesiąt twarzy Greya”?

Seks jest czymś na tyle naturalnym, że w XXI wieku nie ma sensu się go przesadnie wstydzić czy udawać, że nie istnieje. Jednak można uznać, że w mediach czy podczas codziennych dyskusji pojawił się, dopiero kiedy zaczynaliśmy zagłębiać się w skomplikowaną i zaburzoną psychikę Christiana Greya. To nie jest tak, że literatury erotycznej wcześniej nie było — oczywiście, że była! Jednak nie trafiała na duży ekran kin i raczej była chowana pod materacem. E.L. James utorowała drogę dla wielu kolejnych autorów, którzy nie zamierzali czekać i czym prędzej wykorzystali trend, a następnie uruchomili wyobraźnię odnośnie kobiecych seksualnych wyobrażeń.

Największy problem polega nie na tym, że w większości sytuacji kobieta nadal była przedstawiana jako ta uległa, zdominowana i bezustannie ślepo podniecona. Podczas stosunku bohaterki zostawały tam przedstawione jako osoby, które są tak bardzo zadowolone i oszołomione jednocześnie, że właściwie nie są w stanie określić, czy na pewno tego chcą, czy robią to, bo tego wymaga od nich partner. To już jest bardzo groźne zjawisko. Bo propaguje kulturę gwałtu czy wymuszeń seksualnych. Kiedy do tego wszystkiego doda się również fakt, że po tę literaturę sięgają często bardzo młode dziewczęta, to zagrożenie jeszcze bardziej się zwiększa. Poza tym podobnie, jak w niemal wszystkich romansach propagowane jest zjawisko kobiety spełnionej, czyli takiej, która ma przy sobie kochającego ją mężczyznę, który niejednokrotnie wymusza psychicznie na niej odbycie stosunku.

Dla wielu osób fikcję literacką a rzeczywistość dzieli cienka granica. Dlatego w takich przypadkach sięganie po literaturę typu „Pięćdziesiąt twarzy Greya” może stanowić zagrożenie.

Podziel się swoimi przeżyciami na naszym Forum oraz na mediach społecznościowych.

Najnowsze

Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.

Polecane

Choroby immunologiczne

Choroby autoimmunologiczne – epidemia krajów wysokorozwiniętych 

Ponad 80 rodzajów chorób zostało sklasyfikowanych jak choroby autoimmunologiczne.  Najpopularniejsze…

Karo Domańczyk 20 stycznia, 2022
Seks w trójkącie

Seks w trójkącie. Dobry pomysł?

Seks w zestawie 2 + 1 to nasza najczęstsza fantazja…

Anna Augustyn-Protas 16 stycznia, 2022
gadżety erotyczne

Mój przyjaciel pingwinek, czyli 5 erotycznych gadżetów dla początkujących

Seks solo to nie tylko przyjemność czy rozładowanie napięcia –…

Anna Augustyn-Protas 12 stycznia, 2022
problemy ze snem

Dlaczego dobry sen jest tak ważny

Zajmuje ogromną część naszego życia, a jego niedobór może mieć…

Karina Faber (@gazellecare) 10 stycznia, 2022

Zima to czas retinoidów. Poznaj najskuteczniejszy składnik na trądzik i zmarszczki

W ostatnich latach kosmetyki z retinolem oraz jego pochodnymi coraz…

Karina Faber (@gazellecare) 3 stycznia, 2022

Mitochondria czy tarczyca – o współzależności i objawach chorobowych

Hormony tarczycy mają bezpośrednie połączenie z funkcjonowaniem pracy mitochondriów, czyli…

Karo Domańczyk 17 grudnia, 2021

Podniecenie i zahamowanie, czyli jak psychologiczne przeżycia wpływają na nasze reakcje seksualne ?

Wbrew powszechnej opinii, seks nie oznacza jedynie samego stosunku między…

Medbabki (@medbabki) 11 grudnia, 2021

Jak dbać o zdrowie i wygląd piersi

Małe, średnie, duże, jędrne czy wiszące – wszystkie piersi są…

Karina Faber (@gazellecare) 4 grudnia, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również