Leśna kąpiel. Nowa moda czy skuteczna terapia

Leśna kąpiel. Nowa moda czy skuteczna terapia?

Opublikowane w kategorii

Leśna kąpiel cieszy się coraz większą popularnością. Japońska metoda Shinrin-Yoku znalazła swoich zwolenników w Stanach Zjednoczonych, a teraz powoli wkracza także do Polski. Jej zadaniem jest minimalizowanie lęków, zwalczanie depresji i stresu oraz poprawianie samopoczucia. O skuteczności tej terapii przeczytasz w poniższym artykule. Sprawdź, czy jest to kolejna nowa moda, którą nie warto zaprzątać sobie głowy, czy też metoda warta zainteresowania, pełna fantastycznych właściwości.

Japoński trend

Japończycy opanowali kąpiele leśne do absolutnej perfekcji. Posiadają aż 50 specjalnych ścieżek przeznaczonych do praktykowania tej konkretnej metody. Leśne trasy można dobierać adekwatnie do własnych potrzeb i zgodnie z przeznaczeniem. Niektóre szlaki oprócz tradycyjnego obcowania z naturą, oferują także możliwość uczestniczenia w uczcie, przygotowanej w całości z darów lasu. Japoński trend coraz częściej przenosi się do innych krajów. Nie ma w tym jednak nic dziwnego. Kiedyś obcowanie z naturą było czymś normalnym. Dzisiaj z uwagi na pęd życia rzadko kto ma okazję choć raz w tygodniu wybrać się na leśną wędrówkę.

Na czym właściwie polegają kąpiele leśne?

Kąpiele leśne wykorzystują terapeutyczną moc lasów. Aktywność ta polega na zanurzeniu w naturze nie tylko swojego ciała, ale także wszystkich zmysłów, czyli najprościej rzecz ujmując – na świadomym przebywaniu w lesie i przeżywaniu atmosfery. Jednorazowa kąpiel nie powinna trwać krócej niż pół godziny. Dopiero wówczas można zauważyć pierwsze efekty. Specjaliści podkreślają jednak, iż najlepiej, aby kąpiel leśna trwała nawet cztery godziny. Czas ten należy wykorzystać przede wszystkim na kontakt z naturą. Należy wówczas wyłączyć telefon i skupić się na wyciszającej, relaksującej atmosferze. W tym czasie trzeba bowiem oddać się w pełni naturze – doświadczać zapachu, dotykać i kontemplować. Kąpiele można wdrażać w formie indywidualnej terapii lub grupowych wędrówek z przewodnikiem. Metoda ta polecana jest zwłaszcza mieszkańcom dużych miast, którzy mają silną potrzebę oderwania się od zgiełku i cywilizacji. Kąpiele leśne warto stosować minimum raz w tygodniu.

Jaka jest skuteczność leśnych kąpieli?

Niekwestionowanie leśne kąpiele są skuteczne dla zdrowia. Jest to wniosek niepodważalny, ponieważ z naukowego punktu widzenia drzewa i leśne rośliny wytwarzają fitoncydy, czyli naturalne olejki eteryczne, które wykazują się silnym działaniem relaksacyjnym i antybakteryjnym. Takie wędrówki mogą więc przynieść wiele istotnych korzyści dla organizmu, jak np.:

  • obniżony poziomu kortyzolu, który pozwala pozbyć się uczucia permanentnego stresu,
  • pobudzony układu odpornościowy, dzięki któremu można zaobserwować spadek zachorowania na grypę lub przeziębienie w sezonie sprzyjającym pojawianiu się tego typu dolegliwości,
  • poprawa jakości snu, która pozwala wyeliminować uczucie zmęczenia i pozytywnie wpłynąć na jakość życia,
  • lepsze samopoczucie, które jest istotne zwłaszcza z punktu widzenia osób zmagających się z depresją,
  • lepiej dotleniony umysł, który sprzyja poprawie koncentracji i większej kreatywności.
Terapia czy moda? – oto jest pytanie

W mojej ocenie kąpiele leśne można z pewnością potraktować jako formę terapii. Natura od zawsze miała zbawienny wpływ na człowieka. Regularne przebywanie w otoczeniu lasów z pewnością może więc pozytywnie wpłynąć na zdrowie, zarówno w rozumieniu fizycznym, jak i psychicznym. Zastanawiam się jedynie, czy ten nowy trend nie świadczy o nas nieco negatywnie. W moim odczuciu dobrodziejstwo lasów powinno być dostrzegane ot tak, po prostu. Obecnie mam jednak wrażenie, że dorobiliśmy całą otoczkę do najbardziej naturalnej rzeczy na świecie, jaką są spacery po lesie. Jeśli jednak dzięki tej nowej modzie lasy będą pełne ludzi, a komfort i jakość życia wielu osób się poprawi, to może nie ma potrzeby zbytnio denerwować się tym faktem. Obojętnie czy będziesz więc zażywać kąpieli leśnych, czy zwyczajnie pójdziesz na spacer do lasu, wykorzystaj ten czas świadomie i skorzystaj ze wszystkich darów natury. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Przeczytaj więcej artykułów!

Polecane

Własny kanał na youtube

Własny kanał na youtube – jeszcze hobby, czy już praca?

Czołowi polscy Youtuberzy potrafią zarabiać po kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie….

Aleksandra Szczęsna 10 kwietnia, 2021
przyjęcie urodzinowe jak z Instagrama

Jak zorganizować przyjęcie urodzinowe jak z Instagrama?

Instagram to prawdziwa kopalnia inspiracji. Wpisując w wyszukiwarkę odpowiednie hashtagi,…

Justyna Kos 10 kwietnia, 2021
Orgazm pochwowy

Orgazm łechtaczkowy a orgazm pochwowy

Dawno temu, guru psychoanalizy, Zygmunt Freud określił, że kobieta ma…

Kinga Wolska 5 kwietnia, 2021
Tarczyca - to ona Tobą rządzi

Tarczyca – to ona Tobą rządzi

Czy wiesz, że choroby związane z tarczycą nierzadko obniżają komfort…

Anna Markowska 3 kwietnia, 2021
kobiecy wytrysk

Wyższy poziom Twojej przyjemności

To, że mężczyźni mają wytrysk, wiedzą wszyscy. Ale kobiety? Niby…

Maria Przędolska 2 kwietnia, 2021

Mizoginia współcześnie – czym się objawia

Był nim Jan Jakub Rousseau, który twierdził, że kobiety są…

Nadia Kopeć 18 marca, 2021
Edging

Edging – sposób na przedłużanie przyjemności seksualnej

Zapewne czytałaś chociaż raz w życiu romans erotyczny. Taki, gdzie…

Maria Przędolska 18 marca, 2021
seks po ciąży

Seks po ciąży – jak wygląda?

Częstym warunkiem, jaki muszą spełnić przyszli tatusiowie by być obecnymi…

Justyna Kos 18 marca, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również