Leśna kąpiel. Nowa moda czy skuteczna terapia

Leśna kąpiel. Nowa moda czy skuteczna terapia?

Opublikowane w kategorii

Leśna kąpiel cieszy się coraz większą popularnością. Japońska metoda Shinrin-Yoku znalazła swoich zwolenników w Stanach Zjednoczonych, a teraz powoli wkracza także do Polski. Jej zadaniem jest minimalizowanie lęków, zwalczanie depresji i stresu oraz poprawianie samopoczucia. O skuteczności tej terapii przeczytasz w poniższym artykule. Sprawdź, czy jest to kolejna nowa moda, którą nie warto zaprzątać sobie głowy, czy też metoda warta zainteresowania, pełna fantastycznych właściwości.

Japoński trend

Japończycy opanowali kąpiele leśne do absolutnej perfekcji. Posiadają aż 50 specjalnych ścieżek przeznaczonych do praktykowania tej konkretnej metody. Leśne trasy można dobierać adekwatnie do własnych potrzeb i zgodnie z przeznaczeniem. Niektóre szlaki oprócz tradycyjnego obcowania z naturą, oferują także możliwość uczestniczenia w uczcie, przygotowanej w całości z darów lasu. Japoński trend coraz częściej przenosi się do innych krajów. Nie ma w tym jednak nic dziwnego. Kiedyś obcowanie z naturą było czymś normalnym. Dzisiaj z uwagi na pęd życia rzadko kto ma okazję choć raz w tygodniu wybrać się na leśną wędrówkę.

Na czym właściwie polegają kąpiele leśne?

Kąpiele leśne wykorzystują terapeutyczną moc lasów. Aktywność ta polega na zanurzeniu w naturze nie tylko swojego ciała, ale także wszystkich zmysłów, czyli najprościej rzecz ujmując – na świadomym przebywaniu w lesie i przeżywaniu atmosfery. Jednorazowa kąpiel nie powinna trwać krócej niż pół godziny. Dopiero wówczas można zauważyć pierwsze efekty. Specjaliści podkreślają jednak, iż najlepiej, aby kąpiel leśna trwała nawet cztery godziny. Czas ten należy wykorzystać przede wszystkim na kontakt z naturą. Należy wówczas wyłączyć telefon i skupić się na wyciszającej, relaksującej atmosferze. W tym czasie trzeba bowiem oddać się w pełni naturze – doświadczać zapachu, dotykać i kontemplować. Kąpiele można wdrażać w formie indywidualnej terapii lub grupowych wędrówek z przewodnikiem. Metoda ta polecana jest zwłaszcza mieszkańcom dużych miast, którzy mają silną potrzebę oderwania się od zgiełku i cywilizacji. Kąpiele leśne warto stosować minimum raz w tygodniu.

Jaka jest skuteczność leśnych kąpieli?

Niekwestionowanie leśne kąpiele są skuteczne dla zdrowia. Jest to wniosek niepodważalny, ponieważ z naukowego punktu widzenia drzewa i leśne rośliny wytwarzają fitoncydy, czyli naturalne olejki eteryczne, które wykazują się silnym działaniem relaksacyjnym i antybakteryjnym. Takie wędrówki mogą więc przynieść wiele istotnych korzyści dla organizmu, jak np.:

  • obniżony poziomu kortyzolu, który pozwala pozbyć się uczucia permanentnego stresu,
  • pobudzony układu odpornościowy, dzięki któremu można zaobserwować spadek zachorowania na grypę lub przeziębienie w sezonie sprzyjającym pojawianiu się tego typu dolegliwości,
  • poprawa jakości snu, która pozwala wyeliminować uczucie zmęczenia i pozytywnie wpłynąć na jakość życia,
  • lepsze samopoczucie, które jest istotne zwłaszcza z punktu widzenia osób zmagających się z depresją,
  • lepiej dotleniony umysł, który sprzyja poprawie koncentracji i większej kreatywności.
Terapia czy moda? – oto jest pytanie

W mojej ocenie kąpiele leśne można z pewnością potraktować jako formę terapii. Natura od zawsze miała zbawienny wpływ na człowieka. Regularne przebywanie w otoczeniu lasów z pewnością może więc pozytywnie wpłynąć na zdrowie, zarówno w rozumieniu fizycznym, jak i psychicznym. Zastanawiam się jedynie, czy ten nowy trend nie świadczy o nas nieco negatywnie. W moim odczuciu dobrodziejstwo lasów powinno być dostrzegane ot tak, po prostu. Obecnie mam jednak wrażenie, że dorobiliśmy całą otoczkę do najbardziej naturalnej rzeczy na świecie, jaką są spacery po lesie. Jeśli jednak dzięki tej nowej modzie lasy będą pełne ludzi, a komfort i jakość życia wielu osób się poprawi, to może nie ma potrzeby zbytnio denerwować się tym faktem. Obojętnie czy będziesz więc zażywać kąpieli leśnych, czy zwyczajnie pójdziesz na spacer do lasu, wykorzystaj ten czas świadomie i skorzystaj ze wszystkich darów natury. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Przeczytaj więcej artykułów!

Polecane

Kabazza - Singapurski pocałunek Na czym polega

Kabazza – Singapurski pocałunek Na czym polega?

Nazwa „Singapurski pocałunek” może być nieco myląca, bowiem technika Kabazza…

Anna Markowska 24 sierpnia, 2021
Wagina, pochwa, srom - dlaczego wciąż są tematem tabu

Wagina, pochwa, srom – dlaczego wciąż są tematem tabu?

Są takie słowa w języku polskim, które nie do końca…

Sylwia Nadomska 17 sierpnia, 2021
Edging

Edging – sposób na przedłużanie przyjemności seksualnej

Zapewne czytałaś chociaż raz w życiu romans erotyczny. Taki, gdzie…

Julia Ignat 4 sierpnia, 2021
Wagina - czego o niej nie wiesz, a powinnaś

Wagina – czego o niej nie wiesz, a powinnaś

Kobiece ciało jest niesamowite. Ma niezwykłą siłę i moc, by…

Martyna Janusik 17 lipca, 2021
Łechtaczka

Jej wysokość łechtaczka!

Czy wiesz, jakie jest jedno z najpopularniejszych zadań, jakie radzi…

Justyna Kos 11 lipca, 2021

Niebezpieczne gadżety erotyczne. Na co zwrócić uwagę?

Gadżety erotyczne to ciekawy sposób na ożywienie seksu po wielu…

Martyna Janusik 7 lipca, 2021

Gdzie na wakacje w Polsce?

Czy warto spędzić wczasy w Polsce? Oczywiście, że tak. Mamy…

Kamila Mańkowska 24 czerwca, 2021
seks po ciąży

Seks po ciąży – jak wygląda?

Częstym warunkiem, jaki muszą spełnić przyszli tatusiowie by być obecnymi…

Justyna Kos 18 czerwca, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również