Leśna kąpiel. Nowa moda czy skuteczna terapia

Leśna kąpiel. Nowa moda czy skuteczna terapia?

Opublikowane w kategorii

Leśna kąpiel cieszy się coraz większą popularnością. Japońska metoda Shinrin-Yoku znalazła swoich zwolenników w Stanach Zjednoczonych, a teraz powoli wkracza także do Polski. Jej zadaniem jest minimalizowanie lęków, zwalczanie depresji i stresu oraz poprawianie samopoczucia. O skuteczności tej terapii przeczytasz w poniższym artykule. Sprawdź, czy jest to kolejna nowa moda, którą nie warto zaprzątać sobie głowy, czy też metoda warta zainteresowania, pełna fantastycznych właściwości.

Japoński trend

Japończycy opanowali kąpiele leśne do absolutnej perfekcji. Posiadają aż 50 specjalnych ścieżek przeznaczonych do praktykowania tej konkretnej metody. Leśne trasy można dobierać adekwatnie do własnych potrzeb i zgodnie z przeznaczeniem. Niektóre szlaki oprócz tradycyjnego obcowania z naturą, oferują także możliwość uczestniczenia w uczcie, przygotowanej w całości z darów lasu. Japoński trend coraz częściej przenosi się do innych krajów. Nie ma w tym jednak nic dziwnego. Kiedyś obcowanie z naturą było czymś normalnym. Dzisiaj z uwagi na pęd życia rzadko kto ma okazję choć raz w tygodniu wybrać się na leśną wędrówkę.

Na czym właściwie polegają kąpiele leśne?

Kąpiele leśne wykorzystują terapeutyczną moc lasów. Aktywność ta polega na zanurzeniu w naturze nie tylko swojego ciała, ale także wszystkich zmysłów, czyli najprościej rzecz ujmując – na świadomym przebywaniu w lesie i przeżywaniu atmosfery. Jednorazowa kąpiel nie powinna trwać krócej niż pół godziny. Dopiero wówczas można zauważyć pierwsze efekty. Specjaliści podkreślają jednak, iż najlepiej, aby kąpiel leśna trwała nawet cztery godziny. Czas ten należy wykorzystać przede wszystkim na kontakt z naturą. Należy wówczas wyłączyć telefon i skupić się na wyciszającej, relaksującej atmosferze. W tym czasie trzeba bowiem oddać się w pełni naturze – doświadczać zapachu, dotykać i kontemplować. Kąpiele można wdrażać w formie indywidualnej terapii lub grupowych wędrówek z przewodnikiem. Metoda ta polecana jest zwłaszcza mieszkańcom dużych miast, którzy mają silną potrzebę oderwania się od zgiełku i cywilizacji. Kąpiele leśne warto stosować minimum raz w tygodniu.

Jaka jest skuteczność leśnych kąpieli?

Niekwestionowanie leśne kąpiele są skuteczne dla zdrowia. Jest to wniosek niepodważalny, ponieważ z naukowego punktu widzenia drzewa i leśne rośliny wytwarzają fitoncydy, czyli naturalne olejki eteryczne, które wykazują się silnym działaniem relaksacyjnym i antybakteryjnym. Takie wędrówki mogą więc przynieść wiele istotnych korzyści dla organizmu, jak np.:

  • obniżony poziomu kortyzolu, który pozwala pozbyć się uczucia permanentnego stresu,
  • pobudzony układu odpornościowy, dzięki któremu można zaobserwować spadek zachorowania na grypę lub przeziębienie w sezonie sprzyjającym pojawianiu się tego typu dolegliwości,
  • poprawa jakości snu, która pozwala wyeliminować uczucie zmęczenia i pozytywnie wpłynąć na jakość życia,
  • lepsze samopoczucie, które jest istotne zwłaszcza z punktu widzenia osób zmagających się z depresją,
  • lepiej dotleniony umysł, który sprzyja poprawie koncentracji i większej kreatywności.
Terapia czy moda? – oto jest pytanie

W mojej ocenie kąpiele leśne można z pewnością potraktować jako formę terapii. Natura od zawsze miała zbawienny wpływ na człowieka. Regularne przebywanie w otoczeniu lasów z pewnością może więc pozytywnie wpłynąć na zdrowie, zarówno w rozumieniu fizycznym, jak i psychicznym. Zastanawiam się jedynie, czy ten nowy trend nie świadczy o nas nieco negatywnie. W moim odczuciu dobrodziejstwo lasów powinno być dostrzegane ot tak, po prostu. Obecnie mam jednak wrażenie, że dorobiliśmy całą otoczkę do najbardziej naturalnej rzeczy na świecie, jaką są spacery po lesie. Jeśli jednak dzięki tej nowej modzie lasy będą pełne ludzi, a komfort i jakość życia wielu osób się poprawi, to może nie ma potrzeby zbytnio denerwować się tym faktem. Obojętnie czy będziesz więc zażywać kąpieli leśnych, czy zwyczajnie pójdziesz na spacer do lasu, wykorzystaj ten czas świadomie i skorzystaj ze wszystkich darów natury. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Przeczytaj więcej artykułów!

Polecane

Sexify Recenzja serialu

Sexify – recenzja serialu

Polski serial o seksualności kobiecej? Brzmi niczym wyciągnięty z kart…

Alicja Kryszka 1 czerwca, 2021
Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Perfumy w naszym życiu stanowią nie tylko istotny element higieny…

Zuzanna Kilcz 29 maja, 2021
Biznesplan Jak go napisać; biznesplan

Biznesplan? Jak go napisać?

Jeśli postanowiłaś otworzyć swój biznes, bo jest to spełnienie twoich…

Alicja Kryszka 26 maja, 2021
Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle, czyli miejska dżungla, to niezwykle modny w ostatnich…

Zuzanna Kilcz 25 maja, 2021
Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę

Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę?

Rozwód to niewątpliwie bardzo silne i negatywne przeżycie dla obu…

Julia Ignat 25 maja, 2021
9. Czy zdrada przez Internet to też zdrada

Czy zdrada przez Internet to też zdrada?

Żyjemy w czasach, gdy dostęp do portali społecznościowych i innych…

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021
Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Coraz częściej słyszymy dyskusje na temat różnic pomiędzy poszczególnymi pokoleniami. Różnią…

Martyna Janusik 24 maja, 2021
Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie

Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie?

Pandemia Covid 19 wyrządziła liczne szkody w wielu sektorach gospodarki….

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również