Kryzys małżeński

Kryzys małżeński. Kiedy uciekać, a kiedy ratować?

Opublikowane w kategorii

Każda z nas marzy o ślubnym kobiercu, dużej szczęśliwej rodzinie i pogodnej starości z partnerem, któremu przysięgałyśmy miłość i wierność aż do śmierci. Niestety życie nie zawsze układa się według naszego planu. Pierwsze lata małżeństwa często upływają pod znakiem romantycznego, pełnego namiętności uczucia. Jednak naturalnym następstwem miłości romantycznej jest jej przeobrażenie się w miłość dojrzałą, opartą na wzajemnym szacunku, zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa. To pozwala nam wspólnie wychowywać dzieci i dzielić się  prozą życia codziennego. Jednakże kryzysy i kłótnie zdarzają się nawet w najzgodniejszym małżeństwie. Czasem warto je przeczekać. Gorzej, jeśli zniszczą one nasz wzajemny szacunek i zaufanie, a zamiast wparcia otrzymamy obojętność i krytykę, a nawet przemoc fizyczną i psychiczną. Kryzys małżeński — kiedy uciekać, a kiedy ratować?

Kryzys małżeński – kiedy warto walczyć o małżeństwo?

Udana relacja z partnerem to nie coś, co dostajemy na stałe. O wszystko w swoim życiu należy dbać — zarówno o swój wygląd, pracę czy samorealizację, jak i o więź, jaka łączy nas z małżonkiem. Najczęściej przyczyną kryzysu w małżeństwie są:

Niezgodność priorytetów

Większość z nas kojarzy zawarcie małżeństwa z posiadaniem potomstwa i nie ma w tym nic złego w końcu związek cywilno-prawny ma nam zagwarantować poczucie bezpieczeństwa. Jeśli jesteśmy młode i planujemy najpierw zrealizować się w innych obszarach, priorytet posiadania potomstwa nie jest istotny. Problemy pojawiają się wtedy, gdy to my chcemy już zostać matką, a on nie jest na to gotowy, co prowadzi do kłótni. Warto wtedy porozmawiać z małżonkiem i uświadomić mu, że decyzja o zostanie rodzicem nigdy nie będzie łatwa i nigdy nie będziemy na nią w pełni gotowi. Jednak warto podjąć ją w młodym wieku, aby uniknąć problemów związanych z zajściem i donoszeniem ciąży czy wadami genetycznymi dziecka.

Brak seksu

Choć wygląd fizyczny nie jest najważniejszy, to stanowi on o popędzie seksualnym. Często zdarza się, że kobieta przybiera na wadze po ciąży i nie potrafi stracić dodatkowych kilogramów, przez co traci zainteresowanie męża.  Z drugiej strony, również mężczyzna może zaniedbać swój wygląd i przestać być pociągający dla żony. W takich sytuacjach jedno albo obydwoje niechętnie współżyją, co negatywnie wpływa na małżeństwo i rodzi frustrację. Warto wtedy wspólnie znaleźć sobie aktywność fizyczną i pracować nad zbiciem wagi.

Brak seksu może wynikać także z nudy, która wkradła się do sypialni po wielu wspólnych latach. Wtedy też powinniśmy być bardziej elastyczne i wychodzić z inicjatywą, proponując nowe pozycje seksualne lub gadżety. Nie tylko poprawimy swoje doznania seksualne, ale i ponownie poczujemy młodzieńczy wigor. Czasem brak ochoty na seks może wynikać z przemęczenia, stresu lub problemów zdrowotnych. Warto wówczas wybrać się do lekarza lub do seksuologa.

Rodzicielstwo

Choć dzieci są  motorem napędzającym nas do działania, to decydując się na nie, musimy mieć świadomość, że kolejne 18 lat naszego życie będzie pełne codziennych turbulencji. W jednym momencie nasz partner przestaje być dla nas najważniejszy i rolę te pełnią dzieci. Jeśli jednak  skupimy się wyłącznie na byciu rodzicem zamiast być dla siebie kochankami, partnerami i przyjaciółmi, którzy dbają o swoje potrzeby emocjonalne i seksualne, mogą pojawiać się poważne problemy. Warto wcześniej wprowadzić niezbędne zmiany do swojego życia małżeńskiego, aby nie okazało się, że z pozoru zadowolony mąż  znalazł pocieszenie w ramionach innej kobiety.

Ingerencja rodziny

Wiążąc się węzłem małżeńskim ze swoim mężem, wiążesz się również z jego rodziną bez względu na to, jaka ona jest. Gorzej, jeśli twoja teściowa wie lepiej, jak wychowywać twoje dzieci, a twojego męża traktuje jak jedno z nich. A może masz wścibską szwagierkę lub wrednego szwagra, którzy stale cię krytykują i mieszają się w wasze sprawy rodzinne? W tym wypadku ukróć wasze kontakty i przekonaj męża, że to ty jesteś teraz jego rodziną i matką jego dzieci. Wasze życie małżeńskie i decyzję o wychowywaniu dzieci, a także problemy są wyłącznie wasze i nikt nie ma prawa w nie ingerować.

Problemy finansowe

Problemy finansowe to również jedna z najczęstszych przyczyn rozwodów. Nie oszukujmy się, że miłość i uczucia są ważne, jednak ważne jest również to, abyś miała za co wyżywić dzieci, opłacić mieszkanie i zwyczajnie żyć godnie. Umówcie się, że będziecie wpłacać określoną sumę na jedno wspólne konto, ale niech też każdy z was ma także oddzielne konto na własne oszczędności. Jeśli jedno z małżonków traktuje drugie jak bankomat, konflikty są nieuniknione. Problemy finansowe mogą też wiązać się z utratą pracy przez jednego z małżonków, co zawsze jest stresującym przeżyciem. Ważne, aby w takich momentach wzajemnie się wspierać i razem przeczekać cięższy czas.

Polecane

Sexify Recenzja serialu

Sexify – recenzja serialu

Polski serial o seksualności kobiecej? Brzmi niczym wyciągnięty z kart…

Alicja Kryszka 1 czerwca, 2021
Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Perfumy w naszym życiu stanowią nie tylko istotny element higieny…

Zuzanna Kilcz 29 maja, 2021
Biznesplan Jak go napisać; biznesplan

Biznesplan? Jak go napisać?

Jeśli postanowiłaś otworzyć swój biznes, bo jest to spełnienie twoich…

Alicja Kryszka 26 maja, 2021
Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle, czyli miejska dżungla, to niezwykle modny w ostatnich…

Zuzanna Kilcz 25 maja, 2021
Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę

Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę?

Rozwód to niewątpliwie bardzo silne i negatywne przeżycie dla obu…

Julia Ignat 25 maja, 2021
9. Czy zdrada przez Internet to też zdrada

Czy zdrada przez Internet to też zdrada?

Żyjemy w czasach, gdy dostęp do portali społecznościowych i innych…

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021
Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Coraz częściej słyszymy dyskusje na temat różnic pomiędzy poszczególnymi pokoleniami. Różnią…

Martyna Janusik 24 maja, 2021
Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie

Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie?

Pandemia Covid 19 wyrządziła liczne szkody w wielu sektorach gospodarki….

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również