Królowa Ludzkich Serc. Na czym polegał fenomen księżnej Diany.

Królowa Ludzkich Serc. Na czym polegał fenomen księżnej Diany.

Opublikowane w kategorii

Mimo, że od jej śmierci minęło ponad dwadzieścia lat, wciąż jest żywa w pamięci wielu z nas. Choć poślubiła księcia, ta bajka nie skończyła się dobrze. Księżna Diana to księżniczka o złamanym sercu, która obdarowała uczuciem tych najbardziej potrzebujących. Była prawdziwa, choć ubrana w książęce ramy.

Diana Spencer

Gdy obok następcy brytyjskiego tronu, księcia Karola, stanęła jego przyszła żona, młodziutka Diana Specner, najbliższe otoczenie odetchnęło z ulgą. Oto znalazła się kobieta, którą zaaprobował nie tylko książę, ale i Królowa Elżbieta. Szybko jednak okazało się, że za wystudiowanymi uśmiechami i pozowanymi zdjęciami nie ma prawdziwego uczucia.

Zdradzana i niezrozumiana przez męża Diana, pogrążała się w smutku. Dopiero po latach do opinii publicznej przechodzą informacje, z których Pałac Buckingam nie jest do końca dumny. W desperacji Księżna próbowała popełnić samobójstwo, dochodziło do samookaleczeń. Wielu diagnozowało u niej zachowania dwubiegunowe, które objawiały się płynnym przechodzeniem z hiperoptymizmu do skrajnej depresji. W końcu, gdy zdecydowała się na rozwód z księciem Karolem, znalazła swoich sprzymierzeńców nie w najbliższym otoczeniu, ale w samych Brytyjczykach i angielskiej prasie.

Królowa Ludzkich Serc

Kojarzony dotąd ze sztywnymi protokołami angielski dwór zyskał nowe światło. Była nim sama Diana, która nie kryła się ze swoimi ułomnościami. Publicznie opowiadała o zdradach, jakich dopuszczał się jej mąż  i osobistym poczuciu poniżenia. Nie ukrywała ani bulimii, ani depresji. Chciała wychować dzieci na własnych warunkach, pokazując im prawdziwą, normalną stronę życia, której daleko od tej dworskiej.

Nie zgadzała się również na zamknięcie w złotej klatce. Bolała ją krzywda innych, stąd tak duże zaangażowanie w organizacje pomagające ubogim i potrzebującym. Chyba każda z nas pamięta zdjęcie Lady Diany, która idzie przez pole minowe z wykrywaczem min. Swoimi działaniami chciała zwrócić uwagę opinii publicznej na te aspekty światowej gospodarki, które celowo bywały przemilczane.

Nigdy nie kreowała się na idealną księżniczkę. We wszystkim co robiła, była prawdziwa. A co za tym idzie, miała w swoim życiu gorsze i lepsze momenty. Jak każdy z nas. Lecz ona jako pierwsza pokazała, że takie zwykłe dylematy może mieć nawet Księżna. Ponadto z premedytacją odbiegała od wszystkich panujących reguł i łamała konwenanse. Chciała pokazać, że za tymi wszystkimi tytułami, stoi zwykła, normalna kobieta. I tym porwała za sobą całe rzesze ludzi, ślepo ją uwielbiających.

Tragiczny koniec

31 sierpnia 1997 roku, jadący z za dużą prędkością samochód rozbił się w jednym z paryskich tunelów. Wszyscy pasażerowie pojazdu zginęli. Była tam księżna Diana i jej przyjaciel Dodi Al-Fayed. Informacja o śmiertelnym wypadku obiegła cały świat. Wielu ludzi, bez względu na narodowość czy kolor skóry, pogrążyło się w żałobie. Zginęła bowiem kobieta, która miała odwagę stawić czoła wielu przeciwnościom, otwarcie nie zgadzać się na wiele kwestii. Pomagała ubogim, aktywnie działała w wielu fundacjach, swoim życiem pokazała, że nikt nie jest idealny. Ale może starać się nim być. Księżna Diana za życia porwała serca Brytyjczyków. Po jej śmierci, wiele z nich pogrążyło się w żalu.

Istnieje wiele teorii spiskowych, tłumaczący tę nagłą śmierć. Nie brakuje głosów, że to sam Pałac Królewski maczał palce w tym wypadku, gdyż osoba Diany stała się niewygodna. Skrajne głosy mówią nawet o szantażu, jakiego miała się dopuścić Diana, względem monarchii. Miała ponoć niezbite dowody na działalność przestępczą kilku osób z bliskiego otoczenia królowej.  Inne głosy mówią z kolei o tym, że jej działalność charytatywna, nie do końca podobała się bogatym elitom. Najbardziej optymistyczna z teorii zakłada, że Księżna upozorowała własną śmierć, by zniknąć na zawsze w publicznego świata i żyć gdzieś w cieniu, na własnych warunkach.

Królowa Ludzkich Serc, jak nazywa ją spora cześć Brytyjczyków, zapisała się w historii angielskiej monarchii jako osoba wychodząca poza sztywne ramy protokołów. Lady Diana stała się prawdziwą ikoną i wzorem do naśladowania dla milionów kobiet. Czy słusznie? Oceńcie same.

Dołącz do nas na Facebooku!
Przeczytaj więcej artykułów!

Źródło: “Diana. W pogoni za miłością”, „Jej prawdziwa historia” Andrew Morton

Najnowsze

Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.

Polecane

Poliamoria

Związki poliamoryczne. Czym są i dlaczego nie dla każdego?

Poliamoria – kochanie kilku osób w tym samym czasie –…

Anna Augustyn-Protas 11 maja, 2022
Anorgazmia

Anorgazmia, a brak orgazmu. Problem z ciałem czy psychiką?

Nawet jedna na pięć kobiet ma kłopot z osiągnięciem rozkoszy….

Anna Augustyn-Protas 8 maja, 2022
9 pytań do astrolożki

9 pytań do astrolożki

W czasach niepokojów lawinowo rośnie zainteresowanie astrologią. Jeśli też myślisz…

Anna Augustyn-Protas 4 maja, 2022
niepłodność

Niepłodność

Kiedy mówimy o niepłodności ? Niepłodność jest w dzisiejszych czasach…

Medbabki (@medbabki) 30 kwietnia, 2022
Kontrowersyjne składniki

Kontrowersyjne składniki w kosmetykach

Na opakowaniach kosmetyków często można zauważyć komunikaty „bez parabenów”, „bez…

Karina Faber (@gazellecare) 27 kwietnia, 2022
Dlaczego sie starzejemy

Dlaczego się starzejemy?

Oczywistą prawdą jest, że nasze organizmy zmieniają się w ciągu…

Medbabki (@medbabki) 24 kwietnia, 2022
Doomsurfing

Doomsurfing. Jak mu się nie dać?

Doomsurfing (albo: doomscrolling) to nałóg czytania wiadomości, które mają zły…

Anna Augustyn-Protas 20 kwietnia, 2022
Wysoka wrażliwość

Czy jesteś wysoko wrażliwa?

Mocno przeżywasz stresy, łatwo cię zranić? Za to więcej czujesz…

Anna Augustyn-Protas 15 kwietnia, 2022
Sprawdź również
Sprawdź również