Kobiety w polityce

Von der Leyen, Merkel, Clinton — co je łączy?

Opublikowane w kategorii

Kobiety w polityce to ciągle jest nowość. Jednak powoli dochodzi do transformacji i coraz więcej polityczek doskonale radzi sobie w tym świecie, a nawet zdobywa olbrzymie wpływy, wygrywa w wyborach i rządzi ważnymi krajami. Niemcy, Dania, Finlandia, Nowa Zelandia, Nigeria, Australia — to tylko przykłady państw, gdzie kobiety świetnie sprawdzają się na najwyższych stanowiskach.

Kobiety polityki — co je łączy?

Walczą o władzę, utrzymują swoje stanowisko, a przy tym są kompetentne i doskonale wykształcone. Właśnie tym wyróżnia się spora grupa kobiet zajmujących się polityką. Choć w tym „męskim świecie” nie jest im łatwo osiągnąć sukces, to jednak skutecznie stają na czele znaczących partii, a nawet rządzą krajem.

Zastanawiasz się, co właściwie łączy kobiety, które postanowiły zająć się polityką? Przede wszystkim chcą osiągnąć czasem nawet niedoścignione cele. Dzięki swojej determinacji, a także ogromnej woli walki spełniają swoje marzenia. Wtedy branża czy stanowisko nie mają żadnego znaczenia.

Współczesne kobiety w polityce — przykłady

Angela Merkel

Zwyciężczyni wielu rankingów na najbardziej wpływową polityczkę na świecie — oczywiście mowa to Angeli Merkel, czyli kanclerz Niemiec. Pełni swoją funkcję nieprzerwanie od 2005 roku, a przy tym zdobyła ogromne wpływy także w światowej polityce. Poza tym Angela Merkel doskonale poprowadziła Niemcy przez kryzys gospodarczy w 2008 roku, kryzys emigracyjny, a nawet przez pandemię COVID-19.

Hillary Clinton

Hillary Clinton to nie tylko pierwsza dama za czasów prezydentury jej męża Billa Clintona. W końcu sama również ubiegała się o urząd prezydenta walcząc z Donaldem Trumpem. Brała też udział w prawyborach rywalizując z Barackiem Obamą. Poza tym Hillary Clinton jest doskonale wykształcona, ma także ogromne doświadczenie prawnicze i czynnie brała udział w obronie praw dzieci. Przez wiele osób jest uznawana za jedną z najbardziej wpływowych pierwszych dam w historii Stanów Zjednoczonych.

Jacinda Ardern

W wieku 37 lat Jacinda Ardern została premier Nowej Zelandii, co czyni ją najmłodszą osobą na tym stanowisku od 1856 roku. Ardern pełni tę funkcję od 2017 roku — z krótką sześciotygodniową przerwą na urlop macierzyński. Ta polityk jest znana nie tylko z tego, iż zabrała trzymiesięczne dziecko na obrady Zgromadzenia Ogólnego ONZ, ale również z wprowadzenia zakazu poszukiwań ropy i gazu na morzach terytorialnych Nowej Zelandii. Poza tym podniosła płacę minimalną o 5%, a także obniżyła opłaty za studia. W czasie pandemii Jacinda Ardern zasłynęła też ze swoich płomiennych przemów, które skutecznie zachęciły Nowozelandczyków do przestrzegania surowych restrykcji

Ursula von der Leyen

Od 2019 roku Ursula von der Leyen jest przewodniczącą Komisji Europejskiej. Wcześniej doskonale radziła sobie w krajowej polityce, gdzie nie tylko była członkinią Bundestagu, ale również pełniła urząd minister ds. rodziny, a następnie minister pracy i spraw społecznych, aż w końcu zajęła stanowisko ministry obrony. Przez wiele lat osiągała spore sukcesy w niemieckiej polityce, dzięki czemu stopniowo przejmowała pieczę nad coraz to bardziej wymagającymi resortami. Obecnie pracuje w Europarlamencie, gdzie również zasłynęła inteligencją i charyzmą.

Dlaczego media próbują umniejszyć osiągnięcia kobiet polityków?

Czy widziałaś kiedyś artykuł w gazecie lub na stronie plotkarskiej, gdzie autor krytykuje polityka za ponowne założenie tego samego garnituru? Wtedy portale byłyby zasypane takimi wiadomościami. Niestety w tym przypadku nie ma mowy o równouprawnieniu w stosunku do kobiet. Media nie są już tak wyrozumiałe dla kobiet polityków i ciągle analizują ich stroje, fryzury czy makijaże. Nawet wzruszające przemówienie jest uznawane za histeryczne — tak było w przypadku Hillary Clinton. W ten sposób media próbują zmanipulować opinię publiczną i zmniejszyć profesjonalizm wielu kobiet, które znacząco przewyższają je swoimi kompetencjami, wykształceniem czy doświadczeniem. Zwróć też uwagę na to, że wiele spośród powstałych artykułów próbuje umniejszać rolę kobiet. W końcu w treści często nie znajdziesz informacji dotyczących ich wypowiedzi lub aktywności politycznej, ale właśnie dokładną analizę wyglądu.

Jak walczyć z obrazem kobiety w polityce kreowanym w mediach?

Przede wszystkim to kobiety muszą zdać sobie sprawę z tego, jak negatywne jest ocenianie innych osób przez pryzmat ich wyglądu — fryzury, stroju czy makijażu. W końcu wiele z krytycznych artykułów powstaje dlatego, że jest na nie ogromne zapotrzebowanie. Pamiętaj, że popyt zawsze rodzi podaż, więc zaprzestań czytania lub oglądania takich informacji, a dołożysz pierwszą cegiełkę do walki o równość w polityce.

Poza tym nigdy nie rezygnuj ze swoich marzeń czy pragnień zawodowych z tego powodu, że jesteś kobietą. Przy odrobinie determinacji możesz nie tylko zacząć rządzić krajem, ale też wspiąć się po kolejnych szczeblach kariery. Doceń również starania innych kobiet, a wtedy skutecznie zaczniesz walczyć ze zniekształconym obrazem kobiet polityków, jaki obecnie panuje w mediach.

Przeczytaj więcej artykułów na temat nauki i polityki na naszym portalu oraz odwiedź nas na Facebooku!

Polecane

Kabazza - Singapurski pocałunek Na czym polega

Kabazza – Singapurski pocałunek Na czym polega?

Nazwa „Singapurski pocałunek” może być nieco myląca, bowiem technika Kabazza…

Anna Markowska 24 sierpnia, 2021
Wagina, pochwa, srom - dlaczego wciąż są tematem tabu

Wagina, pochwa, srom – dlaczego wciąż są tematem tabu?

Są takie słowa w języku polskim, które nie do końca…

Sylwia Nadomska 17 sierpnia, 2021
Edging

Edging – sposób na przedłużanie przyjemności seksualnej

Zapewne czytałaś chociaż raz w życiu romans erotyczny. Taki, gdzie…

Julia Ignat 4 sierpnia, 2021
Wagina - czego o niej nie wiesz, a powinnaś

Wagina – czego o niej nie wiesz, a powinnaś

Kobiece ciało jest niesamowite. Ma niezwykłą siłę i moc, by…

Martyna Janusik 17 lipca, 2021
Łechtaczka

Jej wysokość łechtaczka!

Czy wiesz, jakie jest jedno z najpopularniejszych zadań, jakie radzi…

Justyna Kos 11 lipca, 2021

Niebezpieczne gadżety erotyczne. Na co zwrócić uwagę?

Gadżety erotyczne to ciekawy sposób na ożywienie seksu po wielu…

Martyna Janusik 7 lipca, 2021

Gdzie na wakacje w Polsce?

Czy warto spędzić wczasy w Polsce? Oczywiście, że tak. Mamy…

Kamila Mańkowska 24 czerwca, 2021
seks po ciąży

Seks po ciąży – jak wygląda?

Częstym warunkiem, jaki muszą spełnić przyszli tatusiowie by być obecnymi…

Justyna Kos 18 czerwca, 2021
Sprawdź również
Sprawdź również