kobiety w technologicznych branżach

Kobiety rakiety – o kobietach w technologicznych branżach

Opublikowane w kategorii

Zakładają firmy, programują, wychodzą naprzeciw patriarchalnej strukturze społecznej. Kobiety w technologicznych branżach walczą ze stereotypami i każdego dnia dokonują rewolucyjnych zmian. Z roku na rok tych bohaterek działu STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) jest coraz więcej. Zeszłoroczny raport “Kobiety w Technologiach 2020” pokazał, że dziewczyny coraz chętniej studiują informatykę, telekomunikację oraz kierunki inżynierskie. Liczba studentek na politechnikach jest o 10% większa, niż 10 lat temu. Coraz więcej kobiet obejmuje także stanowiska zarządcze.

Kobiety w technologicznych branżach

Dochodzimy do małego przewrotu w branży technologicznej, pęka “szklany sufit”, zrywamy z negatywnym stereotypowaniem. Choć tak naprawdę zasługi kobiet dla technologii sięgają nawet setek lat wstecz. Warto pamiętać, że za stworzenie pierwszego algorytmu, przeznaczonego do wykonania na maszynie, odpowiadała urodzona w 1815 roku w Londynie Ada Lovelace. Z tego powodu uważana jest za pierwszą programistkę na świecie. Poniżej przedstawiamy pięć współczesnych kobiet, które idą śladami angielskiej hrabiny. Są wyjątkowymi kobietami-rakietami, odnoszącymi sukcesy w dziedzinie technologii i inspirującymi następne pokolenia.

Manal asz-Szarif – kobieta od zadań specjalnych

Swoim bogatym życiorysem ta aktywistka oraz informatyczka mogłaby obdarować paru ludzi. Urodzona w 1979 roku w Arabii Saudyjskiej, Manal asz-Szarif została pierwszą kobietą zajmującą się systemami zabezpieczeń w Saudi Armaco – największym na świecie koncernie paliwowo-chemicznym. A to dopiero początek przełamywania przez nią norm społecznych. Poza zasługami w branży IT, Manal asz-Szafir jest działaczką walczącą o prawa kobiet. Brała udział w kampanii, która miała na celu uzyskanie przez kobiety w Arabii Saudyjskiej prawa do jazdy samochodem. Manal umieściła na portalach społecznościowych wideo, na którym kieruje pojazdem, przez co na dziewięć dni została wtrącona do więzienia. Uwolniono ją po protestach ze strony Amnesty International. Informatyczka jest także założycielką Woman2Hack Academy. Akademia zapewnia studentkom kierunków technologicznych programy szkolące i mentorskie w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Cel? Jak podaje strona Woman2Hack: “rozwijać się w przyszłych karierach i zakłócać zdominowaną głównie przez mężczyzn branżę techniczną”.

Susan Wojcicki – Kobieta od Youtube

Nazywana jedną z najbardziej wpływowych kobiet na świecie, Susan Wojcicki jest dyrektorką generalną serwisu Youtube. Swoją karierę zaczynała w Intelu, następnie przeszła do pracy jako kierowniczka działu marketingu, a potem i wiceprezeska w firmie Google. Susan stworzyła logotyp Google’a, a także AdSense, brała również udział w rozwijaniu Google Images i Google Books. W 2014 została CEO platformy Youtube. Głośno wypowiada się o roli kobiet w branży technicznej. Jak przyznała: „Technologia jest niesamowitą siłą, która zmieni nasz świat w sposób, którego nie możemy przewidzieć. Jeśli ta siła to tylko 20 do 30% kobiet, to jest problem”. Co ciekawe, Wojcicki posiada także polskie obywatelstwo – jej ojciec był polskim profesorem fizyki.

Megan Smith – technologiczna mistrzyni

Wybitne inżynierki znajdują miejsce także i w Białym Domu. Megan Smith studiowała inżynierię mechaniczną na Massachusetts Institute of Technology. Była częścią uniwersyteckiej grupy studentów, która stworzyła samochód słoneczny, który wziął udział w pierwszym międzykontynentalnym wyścigu tych aut. Przez długi czas związana była z platformą Google, której została wiceprezeską, aż w 2014 roku rozpoczęła pracę u boku Baracka Obamy. Została Dyrektorką Techniczną Stanów Zjednoczonych i asystentką prezydenta. Doradzała mu między innymi w kwestiach wprowadzenia otwartego i neutralnego internetu – jednakowego traktowania przez operatorów różnych usług. Na stronie internetowej Białego Domu utworzyła także zakładkę poświęconą kobietom działającym w STEM. Megan Smith jest silną adwokatką kobiet pracujących w tej branży i udowadnia, że kobiety potrafią odnosić olbrzymie sukcesy w informatycznych dziedzinach.

Elina Berglund – kobieta kobietom

Elina Berglund studiowała fizykę inżynieryjną na Lund Institute of Technology. Jeszcze podczas swoich studiów pracowała z zespołem, który zdobył nagrodę Nobla za odkrycie cząstki bozonu Higgsa. Szwedka wspiera kobiety nie tylko przełamując stereotypy dotyczące kobiet-inżynierek. Tysiącom kobiet pomogła w planowaniu ciąży i antykoncepcji. Kiedy Berglund rozpoczęła starania się o dziecko, nie mogła znaleźć żadnej efektywnej metody śledzenia dni płodnych, co sprawiło, że postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i napisać w tym celu algorytm. Wkrótce razem ze swoim mężem stworzyli aplikację NaturalCycle, która umożliwia kobietom na całym świecie śledzenie swojego cyklu.

Kiki Oniwinde – LinkedIn inaczej

Także i bardzo młode kobiety osiągają sukcesy w dziedzinie STEM. Kiki Oniwinde ma zaledwie 29 lat i pełno wyróżnień na swoim koncie. Została umieszczona na liście Forbes 30 under 30, jest lauretką prestiżowego stypendium przyznawanego przez SkyGroup na rzecz rozwoju technologii oraz zwyciężczynią nagrody New Entrepreneurs Foundation. Przede wszystkim zaś, jest założycielką oraz CEO aplikacji BYP Network. BYP Network to platforma, na której czarnoskórzy profesjonaliści mogą budować sieci kontaktów między sobą, a także łączyć się z korporacjami. BYP Network ma na celu stworzenie bardziej inkluzywnego i różnorodnego etnicznie środowiska pracy. Jak Kiki przyznała w wywiadzie, sama miała problemy z networkingiem w Londynie, co zainspirowało ją do stworzenia aplikacji. Dziś, aplikacja posiada dziesiątki tysięcy użytkowników i nazywana bywa “LinkedIn’em dla osób czarnoskórych”.

Czy kobiety w technologicznych branżach mają moc i siłę przebicia? Zaryzykuj i postaw na siebie. Środowisko mężczyzn nie musi być dla Ciebie bodźcem do zatrzymania swojego rozwoju. Odważ się założyć szpilki i pokaż na co Cię stać. Stań się kobietą My-V!

Polecane

Sexify Recenzja serialu

Sexify – recenzja serialu

Polski serial o seksualności kobiecej? Brzmi niczym wyciągnięty z kart…

Alicja Kryszka 1 czerwca, 2021
Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Zapach osobowości — perfumy stworzone na podstawie algorytmu

Perfumy w naszym życiu stanowią nie tylko istotny element higieny…

Zuzanna Kilcz 29 maja, 2021
Biznesplan Jak go napisać; biznesplan

Biznesplan? Jak go napisać?

Jeśli postanowiłaś otworzyć swój biznes, bo jest to spełnienie twoich…

Alicja Kryszka 26 maja, 2021
Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle — czyli doniczkowy zawrót głowy

Urban Jungle, czyli miejska dżungla, to niezwykle modny w ostatnich…

Zuzanna Kilcz 25 maja, 2021
Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę

Rozwód — jak zmienia postrzeganie na inną osobę?

Rozwód to niewątpliwie bardzo silne i negatywne przeżycie dla obu…

Julia Ignat 25 maja, 2021
9. Czy zdrada przez Internet to też zdrada

Czy zdrada przez Internet to też zdrada?

Żyjemy w czasach, gdy dostęp do portali społecznościowych i innych…

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021
Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Różnice między pokoleniami X,Y,Z

Coraz częściej słyszymy dyskusje na temat różnic pomiędzy poszczególnymi pokoleniami. Różnią…

Martyna Janusik 24 maja, 2021
Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie

Jak rozwinąć swoją firmę po lockdownie?

Pandemia Covid 19 wyrządziła liczne szkody w wielu sektorach gospodarki….

Sylwia Nadomska 24 maja, 2021

Dodaj komentarz

Sprawdź również
Sprawdź również